300 prywatnych zdjęć z wielką historią w tle

Zdjęcia z albumów rodzinnych
Zdjęcia z albumów rodzinnych
DSH
Zdjęcia z albumów rodzinnychDSH

Ponad 300 fotografii z albumów rodzinnych osób nagranych w ramach Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA można oglądać na wystawie w stołecznym Domu Spotkań z Historią. Zdjęcia pochodzą z okresu od II połowy XIX do lat 90. XX wieku.

- Pomysł wystawy narodził się podczas przeglądania zdjęć rodzinnych zachowanych przy zbieraniu relacji do Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA. Doszłyśmy wówczas do wniosku, że te zdjęcia są również cennym i wartościowym źródłem wiedzy historycznej. Nie tylko w kontekście jej dokumentowania, ale także innych tytułowych "spojrzeń", które wydają nam się ważne - opowiadała PAP kuratorka wystawy Monika Szewczyk-Wittek.

300 zdjęć z historią w tle

W ten sposób, jak relacjonowała, powstała koncepcja wystawy zakładająca spojrzenie na te zdjęcia jak na opowieść, "na historię fotografii prywatnej, rodzinnej, na zapisywanie, opowiadanie o codzienności, o zmieniających się relacjach kobiet i mężczyzn, tego jak się żyło na wsi czy w miastach". - A także spojrzenia na historię, która gdzieś dzieje się w tle, czasem nawet dość bliskim tych zdjęć prywatnych, rodzinnych wykonywanych w zupełnie w innym celu - powiedziała Szewczyk-Wittek.

Na wystawie "Album rodzinny: Spojrzenia. Fotografie z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA" zamieszczono ponad 300 zdjęć zarówno czarno-białych, jak i kolorowych z Archiwum Historii Mówionej, w którym znajduje się 30 tys. fotografii. Pochodzą z okresu od II połowy XIX do lat 90. XX w.

- Na ekspozycji pokazujemy więc zaledwie jakiś ułamek tych zdjęć. Tworzymy ekspozycję nie tyle reprezentatywną dla Archiwum, ile przyglądającą się fotografii na kilka różnych sposobów. Patrząc na ten zbiór zdjęć zastanawiamy się jaki mają status, czy należy je rozpatrywać bardziej w kategoriach materiału źródłowego, historycznego czy fotografii artystycznej lub przyglądać się nim wyłącznie jako rodzinnym pamiątkom. Uświadamia nam to także, że fotografie rodzinne posiadamy praktycznie wszyscy, a jednocześnie mało wiemy o historii tego typu zdjęć - mówiła druga z kuratorek Agnieszka Pajączkowska.

Od powstania styczniowego do lat 90.

Wystawę podzielono na kilka segmentów. Pierwszy pt. "Opowieść" poświęcono relacjom zdjęć z historiami opowiadanymi w ramach Archiwum Historii Mówionej. Kolejny "Fotografia" zakłada przyjrzenie się historii fotografii rodzinnej, prywatnej. W następnym patrzymy jak tytułowa "Codzienność" była fotografowana. Część "Historia" poświęcono dziejom Polski, Europy i świata w kontekście wydarzeń zapisanych na zdjęciach prywatnych. Zwiedzający będą się także mogli zapoznać z prezentowanym w formie cyfrowej znacznie większym zbiorem fotografii z Archiwum Historii Mówionej.

Część zdjęć prezentowanych na wystawie będzie związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Segment "Historia" otwiera fotografia powstańca styczniowego z II połowy XIX w., a zamyka zdjęcie weterana z okresu II wojny światowej wykonane w latach 90. XX w.

- Na fotografiach możemy zobaczyć m.in. Józefa Piłsudskiego, wydarzenia związane z gettem warszawskim, obozami koncentracyjnymi, powstaniem warszawskim, powojennymi powrotami do kraju, budową Stadionu Dziesięciolecia czy okresem Solidarności. Pogrzeby Grzegorza Przemyka czy ks. Jerzego Popiełuszki, okres transformacji i przemian lat 80. - opowiadała Pajączkowska.

Proste historie, duże emocje

Generalnie jednak bohaterami tych amatorsko wykonanych zdjęć są członkowie rodzin czy bliscy fotografów. Zdarzają się też zdjęcia powstałe w profesjonalnym atelier czy np. zdjęcia klasowe.

- Bohaterami są więc zwyczajni ludzie, którzy złożyli swoje relacje biograficzne w Archiwum Historii Mówionej i możemy się z nimi w prosty sposób zidentyfikować. Wielu z nas może mieć podobne zdjęcia we własnym albumie rodzinnym i mogą uruchamiać nasze osobiste wspomnienia z nimi związane. I chociaż sama fotografia przez lata się zmieniła, emocje jakie wywołuje pozostały takie same - dodała Szewczyk-Wittek.

Wystawa "Album rodzinny: Spojrzenia. Fotografie z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA" będzie czynna do 19 marca 2017 r.

PAP/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Projekty budżetu obywatelskiego mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej alkoholem imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl