270 mln zł z budżetu Warszawy na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej


Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej miała być finansowana z kredytu bankowego, ale teraz całe koszty chce wziąć na swoje barki miasto. Warszawski ratusz przekonuje, że pozwala na to sytuacja finansowa stolicy.

270 milionów złotych – tyle ma kosztować siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR Warszawa, która ma powstać na placu Defilad. Jak już pisaliśmy, ratusz chciał, żeby budowa była sfinansowana z komercyjnej pożyczki. Teraz jednak plany się zmieniają.

"Daleko idące gwarancje"

Na czwartkowej sesji radni miasta mają podjąć decyzję w sprawie finansowania tej budowy z miejskich środków. Skąd zmiana planów? Jak przekonuje wicedyrektor MSN, powody są dwa. - Po pierwsze banki żądały wysokich, zbyt daleko idących gwarancji i zabezpieczeń. Chodziło o kwestie przepływów finansowych i nadzoru. Oznaczałoby to oddanie kontroli komercyjnym bankom - tłumaczy Marcel Andino Velez. I przekonuje, że wówczas finansowanie rozłożone na 30 lat wynosiłoby łącznie ok. 600 mln zł. Jako drugi powód wymienia stan budżetu miasta. – Idea kredytowania inwestycji pojawiła się, gdy upadł projekt Christiana Kereza, a sytuacja finansowa Warszawy była niepewna. Dlatego wydawało się, że rozłożenie budowy w czasie i zaciągnięcie kredytu byłoby mniejszym obciążeniem dla budżetu miasta – wyjaśnia Andino Velez. Teraz jednak sytuacja się zmieniła. – Poprawiło się finansowanie miejskiego budżetu. Chodzi o większe przychody z podatków i z funduszy europejskich – wyjaśnia Jarosław Jóźwiak, zastępca prezydent Warszawy. Jeżeli radni zaakceptują zmianę sposobu finansowania budowy, to zostanie on rozłożona w czasie do 2020 roku. Ma wynosić 270 mln zł.

Nowy projekt

Siedzibę MSN i teatru na placu Defilad zaprojektuje pracownia Thomas Phifer and Partners. Wcześniej zajmował się tym Christian Kerez, ale ratusz zerwał z nim umowę. Obecnie siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej mieści się przy Pańskiej 3 i w pawilonie Emilia, w miejscu którego ma powstać nowoczesny, 196-metrowy wieżowiec.

W 2014 roku zaprezentowano nowe projekty siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej:

ran

Projekty Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Projekty Muzeum Sztuki Nowoczesnej Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MSN

Pozostałe wiadomości