TVN Warszawa | Mokotów

"Duszę się!". Mężczyzna zasnął na przystanku. Ochroniarz przycisnął go do ławki i przykuł kajdankami

TVN Warszawa | Mokotów

Autor:
kz/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Krystyna, Kontakt 24Do zdarzenia doszło na stacji Metro Wilanowska

- Ochroniarz dusił mężczyznę, który zasnął na przystanku autobusowym. Uderzał go pałką, użył gazu. Do interweniującej Ukrainki rzucił: "wracaj do siebie, ukraińska ku***" – opisuje pani Krystyna. Policja potwierdza, że była na miejscu, ale zastrzega: nie zajmujemy się tą sprawą.

Informacje oraz nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24. - Halo, widzi pani? – mówi do nagrywającej wszystko kobiety mężczyzna, którego ochroniarz właśnie przyciska kolanami do ławki i zakłada kajdanki. - Facet, bo się kur** duszę – odzywa się chwilę później do ochroniarza, który właśnie wciska mu głowę pomiędzy oparcie a siedzisko ławki. Nagrywająca apeluje: - Jaki pan jest agresywny!

Nagranie jest krótkie, ale jego autorka nam powiedziała, że przed i chwilę po było tylko gorzej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Nikogo nie zaczepiał"

Do zdarzenia doszło w czwartek późnym wieczorem. Krystyna czekała na autobus na pętli przy metrze Wilanowska. - Zauważyłam pijanego mężczyznę przysypiającego na ławce, na przystanku autobusowym. Mężczyzna nie był jednak agresywny i nikogo nie zaczepiał. W obrębie przystanku przebywała również kobieta pochodząca z Ukrainy. Nagle pijanego mężczyznę napadł pracownik ochrony metra. Zaczął okładać go ochroniarską pałką i rzucać wyzwiskami – opisuje Krystyna. (W sobotę rano, już po publikacji filmu, rzeczniczka Anna Bartoń poinformowała nas, że ochroniarz nie pracuje dla Metra Warszawskiego. Z kolei "Gazeta Stołeczna" pisze, że to pracownik firmy, która odpowiada za ochronę przystanków i parkingu przy pętli Wilanowska).

Autorka nagrania dodaje, że atakowany mężczyzna był przytomny, lecz zdezorientowany. - Ochroniarz zaczął przygniatać mężczyznę całym swoim ciężarem do ławki i przykuł go kajdankami do oparcia. Nie reagował na protesty mężczyzny i jego słowa "duszę się" – relacjonuje.

"Przechodnie nie reagowali"

Jak zaznacza pani Krystyna, przechodnie na sytuację w ogóle nie reagowali. Kobieta zaczęła więc nagrywać "interwencję" . W końcu zareagowała też czekająca na autobus Ukrainka. - Na co agresor obrzucił ją wyzwiskami, cytuję: "wracaj do siebie, ukraińska kur**" – mówi nasza rozmówczyni. Jej zdaniem, ochroniarz - bez wyraźnego powodu, ponieważ atakowany nie był w stanie stawiać oporu - użył również gazu pieprzowego. - Gaz rozpylił się zarówno na przebywającą na przystanku kobietę, jak i na mnie. Zdążyłam wsiąść do autobusu 217, w przeciwnym razie obawiam się, że mogłabym również zostać zaatakowana – twierdzi.

I zwraca uwagę, że zachowanie ochroniarza nie było niczym umotywowane. - Mężczyzna na przystanku nie zakłócał spokoju przechodniów, niczego nie ukradł, nie był agresywny. W przeciwieństwie do ochroniarza, który swoją odblaskową kamizelkę oraz rangę potraktował jako pretekst do jawnego okrucieństwa – skomentowała.

Policja była na miejscu

Rzecznik mokotowskiej policji Robert Koniuszy przyznaje, że funkcjonariusze interweniowali w tej sprawie. Na 112 zadzwonić miał właśnie ochroniarz z informacją o "agresywnym mężczyźnie na przystanku". - Policjanci pojechali na miejsce i wysłuchali obu. Pouczyli ich o tym, jakie są dalsze kroki postępowania, jednak żaden nie zgłosił się na komendę - mówi policjant, zastrzegając, że policjanci nie mogą zająć się sprawą, jeżeli nie otrzymają oficjalnego zawiadomienia. - Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsze są prawa człowieka i każdy musi się zachować w taki sposób, żeby pewnych granic nie przekraczać – skomentował policjant.

O komentarz i o to, czy mężczyzna rzeczywiście pracuje w ochronie przystanków zapytaliśmy Zarząd Transportu Miejskiego. Odpowiedź otrzymaliśmy w sobotę o godzinie 13. Rzecznik Tomasz Kunert przekazał jednak tylko, że sprawa będzie szczegółowo i rzetelnie wyjaśniona, a pomogą w tym między innymi zapisy z kamer monitoringu.

Autor:kz/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Krystyna, Kontakt 24