Rozebrali rurociąg. W piątek wojsko rozepnie most pontonowy. Ścieki płyną do Wisły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rozpoczął się demontaż mostu pontonowego
Rozpoczął się demontaż mostu pontonowegoLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Rozpoczął się demontaż mostu pontonowegoLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Z powodu fali wezbraniowej konieczne jest rozebranie mostu pontonowego na Wiśle. Jak poinformował rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, w czwartek wieczorem rurociąg został zdemontowany i usunięty z przeprawy. W piątek wojsko rozpocznie operację rozpięcia mostu. Ścieki znów płyną do Wisły.

"Po 18.00 zdemontowany rurociąg został usunięty z #mostpontonowy. Zgodnie z harmonogramem wojska jutro operacja rozpięcia mostu" - napisał rzecznik MPWiK Marek Smółka na Twitterze.

Z uwagi na demontaż bypassu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej na prawym brzegu rzeki oczyszczalni Czajka nieczystości znów trafiają do rzeki. Jak podaje ratusz, przed zrzutem są ozonowane.

Jak informował nas wcześniej Smółka, w środę o godzinie 16.40 pompy rurociągów zostały wyłączone i rozpoczął się proces ich odwadniania. Ta faza operacji zakończyła się w czwartek, wtedy też ruszyły prace przy demontażu rurociągu na moście pontonowym. Zakończyły się tego samego dnia.

Ścieki płyną wprost do Wisły

Nieczystości znów trafiają do rzeki. - 100 procent ścieków, które trafia już do Wisły, jest ozonowanych - podkreślił Smółka.

"Demontaż rurociągów na moście pontonowym przebiega zgodnie z wyznaczonym przez Wojsko Polskie harmonogramem" – napisał w czwartek w południe na Twitterze Smółka. Gdy wojsko zdemontuje most, jego części zostaną spławione i zakotwiczone w bezpiecznym miejscu, do czasu, kiedy fala opadnie.

Po przejściu fali wezbraniowej MPWiK we współpracy z wojskiem planuje przystąpić do ponownego montażu rur na moście pontonowym.

Według prognoz Wód Polskich fala wezbraniowa na Wiśle ma dotrzeć do Warszawy w przyszłym tygodniu we wtorek lub środę. Obecnie jest w Krakowie. - Niestety w drugiej połowie października spodziewamy się ponownych intensywnych opadów deszczu. Dlatego może się okazać, że ponowny montaż przeprawy może być trudny - poinformował Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy Wód Polskich.

"Po przejściu fali wezbraniowej natychmiast przystąpimy do ponownego montażu rur"

Jeszcze w środę rzecznik MPWiK zapewniał, że żołnierze są gotowi do pracy. "Wojsko Polskie jest przygotowane na rozpięcie przeprawy, a MPWiK na demontaż rurociągów znajdującego się na nim. Operacja rozpoczyna się w dniu dzisiejszym od odwodnienia rurociągu, co w rezultacie będzie skutkowało kontrolowanym awaryjnym zrzutem ozonowanych ścieków do Wisły" - podał. "Po przejściu fali wezbraniowej natychmiast we współpracy z Wojskiem przystąpimy do ponownego montażu rur na moście pontonowym" - zapewnił dalej.

Wcześniej rozbiórkę zapowiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. "Opady w całym kraju zwiększają poziom wody w Wiśle. Wojsko sygnalizuje, że konieczny może być czasowy demontaż mostu pontonowego z tymczasowym rurociągiem do Czajki" - napisał w środę na Twitterze.

Jak dodał, w takim wypadku ponownie rozpocznie się ozonowanie ścieków oraz wzmożone kontrole jakości wody.

Informację tę podały również Wody Polskie. "Ze względu na zagrożenie wzrostem poziomu wód w Wiśle, rozważane jest rozłączenie awaryjnego rurociągu ułożonego na moście pontonowym w Warszawie" - poinformowali przedstawiciele instytucji na Twitterze.

Śmieci wraz z deszczem

W ubiegłym tygodniu na tvnwarszawa.pl informowaliśmy, że ze względu na zapchane pompy tłoczące ścieki do tymczasowego rurociągu znajdującego się na moście pontonowym, w nocy do Wisły zrzucono 15 tysięcy metrów sześciennych ścieków - taką informację podawał na Twitterze prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Jednocześnie ocenił, że po wcześniejszej awarii pompy głównej MPWiK wykorzystuje jedynie dwie małe - awaryjne. Ocenił, że to "nielegalne".

Na te zarzuty odpowiedział rzecznik MPWiK Marek Smółka, podając, że układ jest obsługiwany przez trzy pompy - jedną dużą i dwie zapasowe, a przelewy burzowe są naturalnym zjawiskiem. Wówczas po opadach udało się oczyścić wodę ze śmieci, które pojawiły się wraz z deszczem.

29 sierpnia doszło do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni Czajka. Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia.

Po tym zdarzeniu - podobnie jak w ubiegłym roku - nad budową mostu pontonowego zaczęli pracować żołnierze.

Autorka/Autor:katke, mp/ran/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają jakieś prace.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Kroczewie koło Płońska na terenie parku znaleziono ciało mężczyzny. Policja ustaliła, że to 47-letni mieszkaniec powiatu płońskiego. Śledczy wyjaśniają okoliczności jego śmierci.

Ciało mężczyzny w parkowym stawie

Ciało mężczyzny w parkowym stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nieporęcie koło Legionowa doszło do obywatelskiego zatrzymania kierowcy, który spowodował dwa niebezpieczne zdarzenia drogowe. 44-latek był pod wpływem alkoholu.

Pijany kierowca spowodował dwie kolizje w dwóch różnych miastach. Zatrzymali go świadkowie

Pijany kierowca spowodował dwie kolizje w dwóch różnych miastach. Zatrzymali go świadkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 26-letniego mieszkańca Warszawy podejrzanego o nadanie do Stanów Zjednoczonych przesyłki zawierającej środki psychotropowe. W jego mieszkaniu znaleziono marihuanę oraz haszysz.

W paczce był litrowy słoik z żywicą, a w niej środki psychotropowe

W paczce był litrowy słoik z żywicą, a w niej środki psychotropowe

Źródło:
PAP

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl