Deweloper chciał budować osiedle w miejscu "szkieletora". Ratusz odmówił

Źródło:
PAP
Niewykończony budynek EuRoPol GAZ-u
Niewykończony budynek EuRoPol GAZ-u
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Niewykończony budynek EuRoPol GAZ-uMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie zgodził się na budowę osiedla w miejscu niedokończonego biurowca EuRoPol GAZ-u przy Literackiej na Bielanach. W decyzji wskazał na "uchybienia projektowe". Z kolei wniosek o pozwolenie na wyburzenie budynku został skierowany do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

W kwietniu ubiegłego roku Dom Development kupił niedokończony biurowiec EuRoPol Gaz-u przy ulicy Literackiej na Bielanach. W planach ma wybudowanie dwóch budynków wraz z parkingami po wcześniejszym zburzeniu "szkieletora". Ze względu na "uchybienia projektowe" prezydent Warszawy 18 marca bieżącego roku odmówił pozwolenia na budowę.

- W dniu 13 września 2021 roku Dom Development S.A. wystąpił z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z parkingiem podziemnym i naziemnym wraz z infrastrukturą techniczną oraz rozbiórkę budynku biurowego na części działek przy ulicy Literackiej 7 w Warszawie. Z uwagi na liczne uchybienia projektowe decyzją numer 38/2022 z dnia 18 marca 2022 roku prezydent Warszawy odmówił zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę tych obiektów - przekazała Magdalena Borek, rzeczniczka bielańskiego ratusza. - Inwestor może skorzystać z prawa odwołania się od decyzji do wojewody mazowieckiego - dodała.

Pozwolenie na biurowiec

Jak na razie Rada Warszawy nie podjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na tym terenie.

W związku z tym nadal prawomocne są decyzje zatwierdzające projekt budowlany i udzielające pozwolenia firmie Europol Gaz na budowę budynku biurowo-administracyjnego z częścią rekreacyjno–sportową, która w maju 2021 została przeniesiona na nowego nabywcę firmę Dom Development. - Natomiast z uwagi na zakres kompetencyjny, wniosek dotyczący udzielenia pozwolenia na rozbiórkę istniejącego budynku został przekazany do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, które proceduje także kolejny wniosek inwestora o warunki zabudowy. Dotychczas obsługa komunikacyjna inwestycji (istniejącego budynku) wskazana przez inwestora opierała się tylko na zjazdach z ulicy Literackiej - przekazała rzeczniczka Bielan.

Jak zaznaczyła, odrębnymi postępowaniami objęte są działki sąsiadujące z biurowcem. - Decyzją zarządu dzielnicy Bielany z dnia 13 lipca 2017 roku ustalono warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z parkingiem podziemnym i naziemnym, wraz z niezbędna infrastrukturą techniczną - zaznaczyła i dodała, że decyzja ta została przeniesiona na rzecz Dom Development.

Podkreśliła, że obecnie w Urzędzie Dzielnicy Bielany nie jest prowadzone żadne postępowanie dotyczące terenu przy Literackiej 7.

Niedokończony biurowiec zmieni właścicielaKarol Kobos / tvnwarszawa.pl

Problem z dojazdem do działki

Zastępca burmistrza dzielnicy Bielany Włodzimierz Piątkowski w związku z planami dewelopera zaproponował inne rozwiązania komunikacyjne dotyczące tej działki. Zaznaczył, że rozwiązanie problemu związanego z włączeniem Literackiej do Trasy Armii Krajowej było przedmiotem licznej korespondencji Zarządu Dzielnicy Bielany zarówno z GDDKiA, jak i ministrem infrastruktury, który w 2018 roku wskazał, że "zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym przez GDDKiA, realizacja połączenia i lepsze skomunikowanie ulicy Literackiej z drogą ekspresową S8 jest możliwe poprzez przebudowę układu dróg miejskich, w szczególności połączenia z ulicy Broniewskiego i ulicy Maczka, poprzez które jest możliwa sprawna komunikacja z drogą ekspresową".

Jak zaznaczyła Borek, z perspektywy mieszkańców dzielnicy Bielany rozwiązanie to byłoby korzystniejsze komunikacyjnie oraz w jakimś stopniu spełniłoby oczekiwania mieszkańców zamieszkujących osiedla pomiędzy ulicami: gen. Maczka, Rudnickiego, Broniewskiego i Aleją Armii Krajowej.

- Przebudowa Trasy S8 spowodowała odcięcie jednego z dwóch dojazdów do osiedla zamieszkałego przez około osiem tysięcy mieszkańców, które będzie powiększone o nową inwestycję Dom Development, dlatego należy podjąć wszelkie działania w celu wyprowadzenia zjazdu z nowego osiedla do ulicy generała Maczka - podkreślił Włodzimierz Piątkowski.

Historia "szkieletora"

Niedokończony biurowiec EuRoPol GAZ-u u zbiegu Maczka i alei Armii Krajowej - dokładny adres Literacka 7 - od ponad 20 lat straszy swym wyglądem. Budowa siedziby spółki gazowej ruszyła w 2000 roku i skończyła się nagle dwa lata później. Stąd surowy stan budynku.

Przez wiele lat nie było pomysłu, co zrobić z betonową konstrukcją. Właściciel po jakimś czasie postanowił ją sprzedać, jednak nie znalazł się kupiec zdolny wyłożyć proponowane pieniądze. Pomysł przekazania miastu również nie doszedł do skutku, bo koszty podatku od darowizny i remontu były za wysokie.

Wreszcie w marcu ubiegłego roku znalazła się firma - Dom Development, która podpisała umowę przedwstępną kupna biurowca i działki. Musiał jeszcze poczekać na decyzję ratusza, gdyż prawo pierwokupu miało miasto, które zrezygnowało z zakupu budynku. W kwietniu deweloper stał się właścicielem działki i niedokończonego biurowca.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Ktoś powybijał szklane panele w ponad 20 barierkach przy Wisłostradzie, na wysokości Zamku Królewskiego.

Powybijane szyby na tyłach zamku. Ponad 20 barierek uszkodzonych

Powybijane szyby na tyłach zamku. Ponad 20 barierek uszkodzonych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1158 podrobionych zegarków znaleźli funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej w przesyłkach kurierskich. W paczkach było również 19 tysięcy tabletek na potencję. Wszystkie zostały nadane przez jedną firmę.

Ponad 1600 paczek od jednego nadawcy, a w nich podróbki zegarków i leki na potencję

Ponad 1600 paczek od jednego nadawcy, a w nich podróbki zegarków i leki na potencję

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Są zarzuty dla dwóch opiekunek z Domu Pomocy Społecznej w Pułtusku, które nagrały nagą pensjonariuszkę podczas kąpieli. W sprawie podejrzany jest też mąż jednej z kobiet, który udostępnił wideo w sieci.

Nagrały nagą podopieczną domu pomocy społecznej podczas mycia. Zarzuty po pół roku śledztwa

Nagrały nagą podopieczną domu pomocy społecznej podczas mycia. Zarzuty po pół roku śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30 lipca rozpoczną się główne obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku pod hasłem "W jak wolność". "Kochali Warszawę, kochali Polskę, ale przede wszystkim byli solidarni i nade wszystko cenili wolność" - napisali organizatorzy o powstańcach.

80. rocznica Powstania Warszawskiego pod hasłem "W jak wolność"

80. rocznica Powstania Warszawskiego pod hasłem "W jak wolność"

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Pod Górą Kalwarią zderzyły się samochód ciężarowy i osobowy. Oba stanęły w ogniu. Trwa akcja gaśnicza i ratunkowa. Jedna osoba nie żyje. Są utrudnienia.

Po zderzeniu dwa samochody stanęły w ogniu. Jedna osoba nie żyje

Po zderzeniu dwa samochody stanęły w ogniu. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Czaplinek kierujący autem osobowym zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do wypadku doszło niedaleko miejsca, w którym chwilę wcześniej dwa samochody po zderzeniu stanęły w płomieniach.

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrol strażniczek miejskich interweniował wobec półnagiego mężczyzny, który spał na placu Zamkowym w pobliżu kościoła. Mężczyzna obrzucił funkcjonariuszki stekiem wyzwisk. Odpowie za ich znieważenie.

Półnagi spał obok kościoła. Po przebudzeniu obrażał strażniczki miejskie

Półnagi spał obok kościoła. Po przebudzeniu obrażał strażniczki miejskie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali czterech cudzoziemców, którzy w Polsce przebywali nielegalnie. Dwóch z nich wpadło w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców.

Zatrzymani w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. Przebywali w Polsce nielegalnie

Zatrzymani w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. Przebywali w Polsce nielegalnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

44-latek był poszukiwany listem gończym, ale wakacje spędzał za granicą. Został zatrzymany po powrocie do Polski. Inny urlopowicz wpadł z kolei w Łebie, gdzie pojechał wypocząć po ponad dwóch latach ukrywania się.

Jednego zatrzymali po powrocie z urlopu, drugiego po przyjeździe nad morze

Jednego zatrzymali po powrocie z urlopu, drugiego po przyjeździe nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl/pl

Frezowanie jezdni na placu Na Rozdrożu dobiegło końca. Podobnie jak większość prac. Plac funkcjonuje już w docelowej formie. Została kosmetyka: wykonawca prowadzi prace uzupełniające i sprząta plac budowy.

Plac Na Rozdrożu dostępny dla wszystkich

Plac Na Rozdrożu dostępny dla wszystkich

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W jednym z domów w Ciechanowie odnaleziono ciała małżeństwa. Na ciele kobiety i mężczyzny były rany zadane najprawdopodobniej nożem. Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia w tej sprawie.

Śmierć kobiety i mężczyzny w Ciechanowie. Mieli rany kłute, w domu było ich trzyletnie dziecko

Śmierć kobiety i mężczyzny w Ciechanowie. Mieli rany kłute, w domu było ich trzyletnie dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch 15-latków trafiło w poniedziałek do szpitala po tym, jak zostali zranieni nożem w Lesie Bródnowskim. W sprawie zatrzymano 25-latka, który miał być agresorem, jednak teraz policja ma dowody, że pierwsi zaatakowali nastolatkowie. Zatrzymano łącznie czterech nieletnich. Wśród nich jest 13-latka.

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Mechaniczna zapora przy wjeździe na bulwary wiślane w okolicy mostu Poniatowskiego nie działa od kilku miesięcy. Koszt naprawy trzech chowanych słupów wyniesie aż 110 tysięcy złotych. Jak słyszymy w Zarządzie Zieleni, środki na ten cel są. Dlaczego więc słupki nadal tkwią w ziemi? - Czekamy na jedną z części - tłumaczy rzeczniczka Zarządu Zieleni.

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP