Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie zgodził się na budowę osiedla w miejscu niedokończonego biurowca EuRoPol GAZ-u przy Literackiej na Bielanach. W decyzji wskazał na "uchybienia projektowe". Z kolei wniosek o pozwolenie na wyburzenie budynku został skierowany do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
W kwietniu ubiegłego roku Dom Development kupił niedokończony biurowiec EuRoPol Gaz-u przy ulicy Literackiej na Bielanach. W planach ma wybudowanie dwóch budynków wraz z parkingami po wcześniejszym zburzeniu "szkieletora". Ze względu na "uchybienia projektowe" prezydent Warszawy 18 marca bieżącego roku odmówił pozwolenia na budowę.
- W dniu 13 września 2021 roku Dom Development S.A. wystąpił z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z parkingiem podziemnym i naziemnym wraz z infrastrukturą techniczną oraz rozbiórkę budynku biurowego na części działek przy ulicy Literackiej 7 w Warszawie. Z uwagi na liczne uchybienia projektowe decyzją numer 38/2022 z dnia 18 marca 2022 roku prezydent Warszawy odmówił zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę tych obiektów - przekazała Magdalena Borek, rzeczniczka bielańskiego ratusza. - Inwestor może skorzystać z prawa odwołania się od decyzji do wojewody mazowieckiego - dodała.
Pozwolenie na biurowiec
Jak na razie Rada Warszawy nie podjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na tym terenie.
W związku z tym nadal prawomocne są decyzje zatwierdzające projekt budowlany i udzielające pozwolenia firmie Europol Gaz na budowę budynku biurowo-administracyjnego z częścią rekreacyjno–sportową, która w maju 2021 została przeniesiona na nowego nabywcę firmę Dom Development. - Natomiast z uwagi na zakres kompetencyjny, wniosek dotyczący udzielenia pozwolenia na rozbiórkę istniejącego budynku został przekazany do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, które proceduje także kolejny wniosek inwestora o warunki zabudowy. Dotychczas obsługa komunikacyjna inwestycji (istniejącego budynku) wskazana przez inwestora opierała się tylko na zjazdach z ulicy Literackiej - przekazała rzeczniczka Bielan.
Jak zaznaczyła, odrębnymi postępowaniami objęte są działki sąsiadujące z biurowcem. - Decyzją zarządu dzielnicy Bielany z dnia 13 lipca 2017 roku ustalono warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z parkingiem podziemnym i naziemnym, wraz z niezbędna infrastrukturą techniczną - zaznaczyła i dodała, że decyzja ta została przeniesiona na rzecz Dom Development.
Podkreśliła, że obecnie w Urzędzie Dzielnicy Bielany nie jest prowadzone żadne postępowanie dotyczące terenu przy Literackiej 7.
Problem z dojazdem do działki
Zastępca burmistrza dzielnicy Bielany Włodzimierz Piątkowski w związku z planami dewelopera zaproponował inne rozwiązania komunikacyjne dotyczące tej działki. Zaznaczył, że rozwiązanie problemu związanego z włączeniem Literackiej do Trasy Armii Krajowej było przedmiotem licznej korespondencji Zarządu Dzielnicy Bielany zarówno z GDDKiA, jak i ministrem infrastruktury, który w 2018 roku wskazał, że "zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym przez GDDKiA, realizacja połączenia i lepsze skomunikowanie ulicy Literackiej z drogą ekspresową S8 jest możliwe poprzez przebudowę układu dróg miejskich, w szczególności połączenia z ulicy Broniewskiego i ulicy Maczka, poprzez które jest możliwa sprawna komunikacja z drogą ekspresową".
Jak zaznaczyła Borek, z perspektywy mieszkańców dzielnicy Bielany rozwiązanie to byłoby korzystniejsze komunikacyjnie oraz w jakimś stopniu spełniłoby oczekiwania mieszkańców zamieszkujących osiedla pomiędzy ulicami: gen. Maczka, Rudnickiego, Broniewskiego i Aleją Armii Krajowej.
- Przebudowa Trasy S8 spowodowała odcięcie jednego z dwóch dojazdów do osiedla zamieszkałego przez około osiem tysięcy mieszkańców, które będzie powiększone o nową inwestycję Dom Development, dlatego należy podjąć wszelkie działania w celu wyprowadzenia zjazdu z nowego osiedla do ulicy generała Maczka - podkreślił Włodzimierz Piątkowski.
Historia "szkieletora"
Niedokończony biurowiec EuRoPol GAZ-u u zbiegu Maczka i alei Armii Krajowej - dokładny adres Literacka 7 - od ponad 20 lat straszy swym wyglądem. Budowa siedziby spółki gazowej ruszyła w 2000 roku i skończyła się nagle dwa lata później. Stąd surowy stan budynku.
Przez wiele lat nie było pomysłu, co zrobić z betonową konstrukcją. Właściciel po jakimś czasie postanowił ją sprzedać, jednak nie znalazł się kupiec zdolny wyłożyć proponowane pieniądze. Pomysł przekazania miastu również nie doszedł do skutku, bo koszty podatku od darowizny i remontu były za wysokie.
Wreszcie w marcu ubiegłego roku znalazła się firma - Dom Development, która podpisała umowę przedwstępną kupna biurowca i działki. Musiał jeszcze poczekać na decyzję ratusza, gdyż prawo pierwokupu miało miasto, które zrezygnowało z zakupu budynku. W kwietniu deweloper stał się właścicielem działki i niedokończonego biurowca.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl