78 wniosków jednej spółdzielni w sprawie nadbudowy starych i budowy nowych bloków. "Nie zrobimy nic wbrew mieszkańcom"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tustolica.pl
Bloki WSM na Bielanach
Bloki WSM na Bielanach
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Bloki WSM na BielanachArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Duża spółdzielnia mieszkaniowa z Bielan złożyła do dzielnicowego urzędu 78 "wuzetek" dotyczących budowy nowych i nadbudowy starych bloków. Jak tłumaczy prezes spółdzielni, chodzi między innymi o dołożenie dwóch pięter i możliwość montażu szybów windowych.

Sprawę opisało w swoich mediach społecznościowych stowarzyszenie Razem dla Bielan, które ma kilkoro radnych w radzie dzielnicy. Jak poinformowano, Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa wystąpiła do Urzędu Dzielnicy Bielany z 78 wnioskami o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla budowy lub nadbudowy bloków.

Mieszkańcy zdziwieni

"Od kilku tygodni spływały do nas zgłoszenia od mieszkańców o krążących plotkach, że spółdzielnia WSM planuje wybudować lub nadbudować bloki w różnych rejonach Bielan. Mieszkańcy szukali potwierdzenia tych informacji i wyrażali zdziwienie, że ktoś może decydować o nadbudowie kilkoma piętrami bloku w którym mieszkają, bez pytania ich o zdanie" - czytamy na profilu Razem dla Bielan.

Radni ze stowarzyszenia wystąpili o udzielenie szczegółowych informacji w trybie interpelacji. W odpowiedzi wiceburmistrz Bielan Włodzimierz Piątkowski potwierdził, że w okresie od sierpnia do października 2023 roku spółdzielnia złożyła 78 wniosków dotyczących budowy nowych i rozbudowy istniejących budynków. "Wszystkie złożone wnioski zostały pozostawione bez rozpoznania" - wskazał Piątkowski.

Wnioski o budowę dotyczą działek przy: Broniewskiego 37, 65, 85 i 85a i na działkach ew. 8/3, 8/17, 8/20; ul. Przy Agorze 1a, 15; Daniłowskiego 2/4, 3; Reymonta na dz. ew. nr 11/1.

Wnioski o rozbudowę dotyczą bloków przy Kochanowskiego 3, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 12a, 12b, 12c, 13, 14, 14a, 14b, 14c, 15, 16, 17, 17a, 18, 18b, 18c, 20, 24, 26, 28, 30; Literackiej 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18; Broniewskiego 39, 41, 43, 45, 47, 49, 51, 53, 53a, 55; Marymonckiej 129, 131, 137/139; Wrzeciono 8, 8a, 10, 50, 54a, 55, 55a, 57, 57a; Szegedyńskiej 1, 4, 5a, 8 i Szubińskiej 6.

Spółdzielnia planuje inwestycje

Skąd ta nagła, hurtowa ilość wniosków złożonych do urzędu? Jak zaznaczyła w rozmowie z lokalnym portalem tutolica.pl prezes WSM Barbara Różewska, spółdzielnia wystąpiła z "wuzetkami" nie w ciągu kilku miesięcy, ale jednego dnia. "24 września bieżącego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Będzie zatem plan ogólny dla Warszawy. Od tej daty już nie można występować o żadne warunki zabudowy. Spojrzeliśmy zatem na to, czym dysponujemy i złożyliśmy te wnioski dla terenów, którymi zarządzamy i których jesteśmy właścicielami" - wyjaśnia w rozmowie z tustolica.pl Różewska.

"Dla Wawrzyszewa i Młocin, gdzie mamy prawo użytkowania wieczystego, wystąpiliśmy o warunki zabudowy w zakresie odpowiedzi na pytanie, co tam możemy w przyszłości wybudować? Jakie możemy tam inwestycje zaplanować, co nie oznacza, że chcemy budować od razu i masowo. I tam było około 10 wniosków" - zastrzegła.

Nic bez zgody mieszkańców

Większość złożonych wniosków dotyczy nadbudowy istniejących budynków. Tu - jak wskazała prezes WSM - chodzi o brak wind w czteropiętrowych blokach z lat 70. Dla starszych mieszkańców osiedla to duży kłopot.

"Dlatego rozważamy w przyszłości nadbudowę o maksymalnie dwa piętra mieszkalne w tych blokach, żebyśmy mogli wykonać szyby windowe. Oczywiście wraz z wykonaniem całego gruntownego remontu tych bloków" - wyjaśniła Różewska. I podkreśliła, że zgodnie ze statutem WSM wszelkie inwestycje wymagają zgody członków spółdzielni. Dlatego, żadna inwestycja nie odbędzie się, jeśli nie wyrażą na to zgody.

Autorka/Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl, tustolica.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób. Po raz pierwszy w historii warszawskiej parady wziął w niej udział TVN Warner Bros. Discovery ze swoją platformą.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W Piasecznie kierowca samochodu osobowego zderzył się z motocyklem, którym podróżowały dwie osoby, po czym odjechał. Po około godzinie, dzięki pomocy świadków, policjanci zatrzymali mężczyznę i znaleźli uszkodzone auto. Kierujący nie miał prawa jazdy i był pijany.

Uderzył autem w motocykl i odjechał. Policja: 2,5 promila, brak uprawnień

Uderzył autem w motocykl i odjechał. Policja: 2,5 promila, brak uprawnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Muzeum Historii Polski otwarto wystawę "Potęga opowieści". To spojrzenie na dzieje naszego kraju oczami artystów: malarzy, pisarzy i reżyserów. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających od soboty. Można ją oglądać do 15 września.

Historia Polski oczami artystów. Pierwsza taka wystawa

Historia Polski oczami artystów. Pierwsza taka wystawa

Źródło:
PAP

Wśród zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego pomysłów dominują te dotyczące nowych dróg rowerowych, zieleni oraz miejsc do rekreacji. Głosy na wybrane projekty dzielnicowe i miejskie można oddawać od 15 czerwca.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana na początku XX wieku, wysoka czynszowa kamienica przy ulicy Pięknej została wpisana do rejestru zabytków. Dzięki temu, że budynek przetrwał drugą wojnę światową, zachowały się w nim liczne elementy oryginalnego wystroju.

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

W piątek na ulicach Woli był prowadzony pościg za kierowcą auta, świadczącego usługę przewozu osób. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po zatrzymaniu okazało się, że miał przy sobie nieznaną substancję.

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wołomina zatrzymali 64-latka i 72-latka podejrzanych o kradzież gotówki oraz markowych ubrań z samochodu zaparkowanego przy centrum handlowym. Mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

Mężczyzna, który miał zaatakować gazem Viki Gabor, a jej ojca także kilka razy uderzyć, usłyszał prokuratorskie zarzuty. 34-latek odpowie za spowodowanie lekkich obrażeń ciała u 53-latka. Ale konsekwencje zdarzenia ma ponieść również ojciec wokalistki - za wykroczenie drogowe.

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy kilka godzin walczyli z pożarem pod Górą Kalwarią. Ogień pojawił się w budynkach gospodarczych. - Jeden się spalił, w drugim nadpaleniu uległa konstrukcja dachu, do trzeciego pożar nie dotarł - przekazała straż pożarna.

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pociąg potrącił jedną osobę w Rembertowie, nie przeżyła. Jak poinformowały PKP PLK, "wtargnęła" ona na torowisko. Na miejscu pracowały służby. Pasażerowie podróżujący koleją musieli liczyć się z utrudnieniami.

Śmiertelne potrącenie na torach

Śmiertelne potrącenie na torach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Latem na placu Zbawiciela piesi i klienci lokali gastronomicznych będą mieli więcej miejsca. Od 15 czerwca będzie tam obowiązywała specjalna organizacja ruchu - poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Do końca września jeden pas na placu będzie wyłączony z ruchu samochodowego.

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl