Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Radna chce usunięcia krzyża z sali ślubów urzędu stanu cywilnego

Warszawa | Białołęka

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UMUrząd stanu cywilnego Białołęka

"Urzędy miejskie powinny być neutralne religijnie" – uważa stołeczna radna i zwraca się do prezydenta Warszawy o usunięcie krzyża z jednej z sal białołęckiego urzędu stanu cywilnego.

"Zgodnie z polskim prawem katolicy mogą zawierać śluby kościelne konkordatowe – co oznacza, że ceremonii kościelnej nie trzeba powtarzać w urzędzie stanu cywilnego. Dlatego śluby w UCS zawierają osoby, które NIE CHCĄ zawierać ślubu o charakterze religijnym" – napisała w interpelacji do Rafała Trzaskowskiego miejska radna Koalicji Obywatelskiej Agata Diduszko-Zyglewska .

"Ze statystyk wnika, że ponad połowa mieszkańców Warszawy decyduje się na ślub cywilny. Dlatego bardzo zaskoczyła mnie informacja przekazana przez mieszkańców o tym, że w UCS na Białołęce w sali ślubów nad drzwiami wisi krzyż" - dodała.

"Łamanie prawa"

Według radnej, powieszenie krzyża w takim miejscu jest łamaniem prawa, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami, urzędy miejskie powinny być neutralne religijnie.

"Wszyscy petenci powinni był traktowani jednakowo, a więc powinni mieć takie same prawa, a ich wyznanie religijne powinno zgodnie z konstytucją pozostawać ich sprawą prywatną. Umieszczenie symbolu religijnego zgodnie z konstytucją powinno pozostawać ich sprawą" – napisała.

Zdaniem radnej, w białołęckim urzędzie ograniczana jest swoboda religijna warszawiaków. Diduszko-Zyglewska powołuje się przy tym na artkuł 32 ust. 1 i ust. 2 Konstytucji, zgodnie z którym: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym.

Ponadto radna przytacza artykuł 53 mówiący, że "każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii".

Radna poprosiła o zdjęcie krzyża

"Przywołane powyżej zapisy stanowią, że każdy, a nie tylko katolik – ma prawo do zachowania wolności sumienia i religii. Wieszanie symboli katolickich w instytucji, w której biorą ślub osoby, które chcą przeżyć tę ważną chwilę w ramach świeckiej państwowej ceremonii i dlatego zdecydowały się na ślub cywilny, jest łamaniem ich praw" – stwierdziła radna i zwróciła się o zdjęcia krzyża z białołęckiego urzędu oraz sprawdzenie, czy nie wisi w innych.

Odpowiedzi od prezydenta jeszcze nie otrzymała.

Informowaliśmy o podpisaniu przez Rafała Trzaskowskiego karty LGBT:

Trzaskowski podpisał deklarację LGBT+. "Będziemy promowali tolerancję"

"Warszawa musi być miastem przyjaznym i tolerancyjnym" TVN24
wideo 2/4

Źródło: tvnwarszawa.pl

kz