Planują zieloną metamorfozę parkingu P+R. Wyrosną drzewa, łąki kwietne i nowe trawniki

TVN Warszawa | Bemowo

Autor:
kk/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koncepcja zmian na P+R Połczyńska

Parking P+R przy Połczyńskiej ma w ciągu najbliższych lat stać się bardziej "eko". Zarząd Transportu Miejskiego przygotowuje się do przebudowy, dzięki której pojawi się na nim więcej zieleni. W planach jest też montaż instalacji fotowoltaicznych i energooszczędnych systemów.

Pierwszym krokiem do modernizacji P+R Połczyńska był ogłoszony w 2020 roku konkurs na koncepcję architektoniczną. Ratusz tłumaczy, że chodziło o opracowanie rozwiązań, które sprawią, że parking stanie się miejscem zielonym, przyjaznym środowisku i korzystającym z odnawialnych zasobów. Autorzy musieli uwzględnić w koncepcji również aspekt atrakcyjności, by mieszkańcy nie odbierali tego obiektu wyłącznie jako punkt przesiadkowego.

Zarząd Transportu Miejskiego wybrał koncepcję spółki Spółka TREKTURA Pracownia Architektoniczna Tomasz Ginter i Łukasz Katarzyński i właśnie podpisał z nią umowę na opracowanie dokumentacji projektowej modernizacji parkingu. Projekt "EKO P+R Połczyńska" ma być gotowy do marca 2022 roku. Wtedy też planowane jest ogłoszenie przetargu na roboty budowlane.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Drzewa, trawniki i energooszczędne instalacje

Parking ma być w przyszłości miejscem pełnym zieleni. "Kostka betonowa zostanie zastąpiona materiałem ażurowym, co umożliwi wzrost trawy i zbieranie wody deszczowej. Grupy miejsc postojowych będą oddzielone nowymi nasadzeniami roślinnymi, a trawniki wzdłuż chodników staną się ogrodami deszczowymi. Na terenie parkingu zainstalowane będą panele fotowoltaiczne, a zmagazynowana dzięki nim energia elektryczna wykorzystywana będzie między innymi do oświetlenia parkingu oraz ładowania pojazdów elektrycznych" - czytamy w komunikacie ratusza.

Podczas modernizacji parkingu zostanie na nim zainstalowany centralny inteligentny system zarządzania. Jego zadaniem będzie zbieranie i analizowanie informacji z parkingowych instalacji, by na tej podstawie koordynować ich działanie tak, aby przy możliwie najniższym wydatku energetycznym osiągnąć optymalne warunki. System ma sprawdzać takie dane, jak liczba osób na parkingu, temperatura, ciśnienie, wilgotność powietrza nasłonecznienie na zewnątrz i w środku, pora dnia. Urzędnicy zapowiadają, że zostaną również zamontowane pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła.

ZTM planuje też, że na Połczyńskiej będą w ciągu tygodnia prowadzone zajęcia dla dzieci z edukacji ekologicznej z zakresu transportu miejskiego. Natomiast w weekendy przewidywana jest możliwość udostępniania części parkingu mieszkańcom. "Będą oni mieli do dyspozycji park z łąkami kwietnymi i alejami spacerowymi. Planowana jest także aleja edukacyjna z poidłami dla ptaków, tablicami informacyjnymi, hotelami dla owadów i nieckami bioretencyjnymi. Znaczną część parku zajmie strefa rekreacyjna z trawnikiem pozwalającym organizować warsztaty, koncerty, ćwiczenia grupowe i piknik" - zapowiada ratusz.

Informowaliśmy też o przetargu na zakup nowych samochodów do e-kontroli w strefie płatnego parkowania:

Jak działa e-kontrola?Jak działa e-kontrola?ZDM

Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy