TVN Meteo | Świat

Środowiskowe konsekwencje wojny w Ukrainie. W Morzu Czarnym mogły zginąć nawet trzy tysiące delfinów

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw
Źródło:
PAP, unian.ua
Mnóstwo martwych delfinów na plaży
Mnóstwo martwych delfinów na plażyLüderitz Marine Research
wideo 2/7
Delfiny

Wojna w Ukrainie trwa od ponad 120 dni. Naukowcy szacują, że od tego czasu w Morzu Czarnym zginąć mogły co najmniej trzy tysiące delfinów. Jak dodają, najczęściej zwierzęta umierają z głodu, ponieważ z powodu sonarów i wybuchów dochodzi do zaburzenia ich zdolności echolokacyjnych.

Co najmniej trzy tysiące delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku agresji Rosji na Ukrainę między innymi z powodu wybuchów, które zaburzają system echolokacyjny tych ssaków - oznajmił w piątek przedstawiciel parku narodowego Tuzłowskie Laguny Iwan Rusiew.

>>> Czytaj dalej: 121. dzień wojny na Ukrainie. Relacja

Rusiew, którego cytuje agencja Unian, powiedział, że doniesienia o ginięciu delfinów docierają z Bułgarii, Rumunii i Rosji.

- Sonary i wybuchy niszczą delikatny system nawigacyjny tych zwierząt i takie "ślepe" delfiny umierają z głodu, bo nie mogąc łowić ryb. Dodatkowo przez osłabienie organizmu aktywują się choroby zakaźne i w konsekwencji też umierają - wyjaśnił Rusiew. 

Bilans może być jeszcze większy

Według Rusiewa, liczba ta jest tylko przybliżona, gdyż z uwagi na działania bojowe nie można zbadać znacznej części wybrzeża. Rusiew zaapelował przy tym o nadsyłanie zdjęć padłych delfinów wraz z dokładnym określeniem miejsca, gdzie zostały znalezione.

Morświny z poparzeniami zauważone pod koniec maja w BułgariiKosta Atanasov

Autor:kw

Źródło: PAP, unian.ua

Źródło zdjęcia głównego: Kosta Atanasov