TVN Meteo | Świat

Silne trzęsienie ziemi w Grecji. Odczuwalne w kilku krajach

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw
Źródło:
Reuters, PAP, USGS
Wizualizacja 15 lat trzęsień ziemi na świecie
NOAA Science On a Sphere | NOAA Science On a SphereWizualizacja 15 lat trzęsień ziemi na świecie

Trzęsienie ziemi w okolicach greckiego wybrzeża. Ziemia zatrzęsła się w pobliżu wyspy Karpatos, ale wstrząsy były odczuwalne także między innymi w Izraelu, Turcji czy Egipcie. Trzęsienie miało magnitudę 6,4.

Trzęsienie ziemi pojawiło się wczesnym rankiem we wtorek w okolicy greckiego wybrzeża. Miało magnitudę 6,4. Według danych amerykańskiej służby geologicznej USGS (United States Geological Survey) było nieco słabsze - o magnitudzie 6,0.

Epicentrum znajdowało się na głębokości 58 kilometrów, około 127 kilometrów na północny-wschód od wyspy Karpatos, położonej pomiędzy Kretą a Rodos - poinformował grecki Instytut Geodynamiki.

Jak dodano, w obszarach, które najsilniej odczuły trzęsienie, nie pojawia się ryzyko w postaci schodzenia osuwisk.

Trzęsienie ziemi w okolicach GrecjiUSGS

Odczuwalne w innych krajach

Według greckiej telewizji państwowej, wstrząsy były odczuwalne między innymi na wyspach Kreta, Santorini i Rodos.

Egipskie władze poinformowały, że wstrząsy odnotowano również w Kairze i w okolicach stolicy, a ich siła "przekraczała 6 stopni".

- Trzęsienie było odczuwane w całym Izraelu - przekazał z kolei departament sejsmologii izraelskiego Ministerstwa Energii.

Trzęsienie objęło swoim zasięgiem także Cypr i Turcję. Turecka Dyrekcja ds. Zarządzania Katastrofami i Kryzysami poinformowała, że o godz. 8.32 podmorskie trzęsienie o magnitudzie początkowej 6,0 nawiedziło region położony 189 kilometrów od kurortu Kas w prowincji Antalya.

Dotychczas nie pojawiły się informacje o ofiarach i zniszczeniach.

Autor:kw

Źródło: Reuters, PAP, USGS

Źródło zdjęcia głównego: USGS