GPS dla wielorybów. Inteligentna boja ma chronić walenie przed kolizjami ze statkami

Autor:
as//rzw
Źródło:
Reuters

Inteligentna boja, która może pomóc waleniom w bezpiecznej migracji, została umieszczona na wybrzeżu Chile w zatoce Corcovado. Urządzenie potrafi usłyszeć nadpływające zwierzęta i poinformować o ich obecności pobliskie statki, zapobiegając kolizjom.

Chilijska zatoka Corcovado to miejsce tętniące podmorskim życiem. W miesiącach letnich na żer przybywają tam rzadkie, zagrożone gatunki waleni. Na zwierzęta czyha jednak niebezpieczeństwo. Ze względu na poszarpaną linię brzegową i liczne zamieszkane wyspy, w regionie dominuje transport morski. Często dochodzi do kolizji waleni ze statkami.

Projekt The Blue Boat Initiative chce ograniczyć liczbę tych wypadków.

Zdolność do słuchania morza

W czwartek 13 października w zatoce Corcovado zainstalowana została inteligentna boja. Urządzenie wykorzystuje technologię monitorowania sygnałów akustycznych i sztuczną inteligencję do identyfikacji waleni oraz określania ich lokalizacji w czasie rzeczywistym. Gdy sprzęt wykryje zwierzę, wysyła ostrzeżenie do pobliskich statków, aby mogły uniknąć kolizji ze zwierzętami.

- Potrafimy słuchać morza (...) nie w sensie filozoficznym, ale na poziomie naukowym, technologicznym - tłumaczy zaangażowany w projekt Michel Andre z Politechniki Katalońskiej. - Jesteśmy w stanie rozszyfrować różne źródła dźwięku, które występują w wodzie i połączyć je w spójny krajobraz dźwiękowy - dodaje.

Jak zauważa dyrektorka projektu Sonia Espanol-Jimenez, boja nie będzie pełniła jedynie funkcji ostrzegawczej. Urządzenie zawiera czujniki, które pozwolą monitorować stan oceanu i jego reakcje na zmiany klimatyczne.

Początek długiej drogi

Boja z zatoki Corcovado jest pierwszą z wielu zaplanowanych przez The Blue Boat Initiative. Naukowcy planują rozbudowanie sieci urządzeń .

- To początek długiej drogi - przyznaje Espanol. - Chcemy objąć zasięgiem całą Zatokę Corcovado, co najprawdopodobniej będzie wymagało przynajmniej sześciu boi - wyjaśnia.

Jak dodaje, projekt inteligentnych boi najprawdopodobniej nie zakończy się na jednej zatoce. Naukowcy chcieliby w ten sposób zabezpieczyć całą trasę migracyjną waleni od Antarktydy do równika.

Projekt jest wynikiem prawie dekady badań i rozwoju, który powstał we współpracy z chilijskim Ministerstwem Środowiska.

Autor:as//rzw

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości