"Mieliśmy bardzo trudną noc". Ewakuacja tysięcy uwięzionych w autach po śnieżycach w Grecji

Aktualizacja:
Autor:
kw/dd
Źródło:
PAP, Reuters

Grecja zmaga się z potężnymi śnieżycami, które wywołały paraliż na drogach. Przez całą noc służby ratunkowe i wojsko pomagały podróżującym obwodnicą Aten. Ewakuowano tysiące ludzi, niektórzy w śniegu porzucali swoje pojazdy. Trudne warunki pogodowe były także przyczyną obrażeń u kilkunastu osób.

Intensywne opady śniegu spowodowały w poniedziałek chaos komunikacyjny w stolicy Grecji - Atenach. Śnieżyca, nazwana przez meteorologów imieniem Elpida, uwięziła setki kierowców i pasażerów w pojazdach na autostradach. Z pomocą pospieszyła im grecka armia.

Ekipy ratunkowe pracowały przez całą noc, aby ewakuować tysiące ludzi, którzy utknęli na autostradzie Attiki Odos, obwodnicy stolicy Grecji. Do wczesnych godzin porannych we wtorek liczba ewakuowanych sięgnęła ponad 3,5 tysiąca osób. Niektórzy porzucili swoje samochody, by pójść na piechotę.

- Mieliśmy bardzo trudną noc, podejmujemy nadludzki wysiłek ewakuacyjny na Attiki Odos - powiedział rzecznik rządu Giannis Oikonomou w greckiej telewizji. - Nadal jesteśmy w bardzo trudnym położeniu, ponieważ prognozy wskazują, że za jakiś czas znów będziemy musieli stawić czoła trudnościom pogodowym - dodał.

Greckie media pokazały zdjęcia setek osób, które uwięzione w swych pojazdach na autostradach dojazdowych do Aten, wyczekiwały na pomoc. Do akcji ruszyli żołnierze, którzy dostarczyli im żywność, koce i wodę.

Problemy z komunikacją, zamknięte szkoły i banki

Władze ogłosiły wtorek dniem wolnym od pracy, zamykając urzędy i prywatne firmy, z wyjątkiem supermarketów, aptek i stacji benzynowych w rejonie Aten i na niektórych wyspach. W części Aten doszło do przerw w dostawie prądu, a operator sieci poinformował, że ekipy pracują nad jego pełnym przywróceniem.

Komunikacja autobusowa i kolejowa w Atenach została wstrzymana. Piętnaście osób zostało rannych, gdy pojazd transportu kolejowego próbował wyciągnąć ze środka śnieżycy pociąg przewożący około 200 pasażerów. Jak poinformowała policja, dwie osoby są w ciężkim stanie.

Placówki wykonujące testy na obecność koronawirusa w stolicy zostały zamknięte.

Instytucje publiczne, szkoły i banki w najbardziej dotkniętych śnieżycą regionach będą również zamknięte we wtorek, gdyż według prognozy złe warunki będą się utrzymywały najprawdopodobniej do środy.

Greckie linie lotnicze Aegean Airlines odwołały większość lotów i poinformowały, że spodziewają się zakłóceń w rozkładach we wtorek i prawdopodobnie w środę.

Intensywne opady śniegu są rzadkością w Atenach, jednak nawiedziły miasto już drugi rok z rzędu.

Autor:kw/dd

Źródło: PAP, Reuters