TVN Meteo | Smog

Smog w województwie opolskim. Ostrzeżenie dla części regionu

TVN Meteo | Smog

Autor:
ps/r
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie smogu
Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie smogutvn24
wideo 2/11
Smog

Ostrzeżenie przed pogorszeniem jakości powietrza na terenie województwa opolskiego. W niedzielę i poniedziałek istnieje ryzyko przekroczenia poziomu informowania o pyle zwieszonym PM10 - poinformował Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Opolu.

SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOJEJ OKOLICY - SERWIS SMOGOWY TVNMETEO.PL

W niedzielę i poniedziałek na terenie województwa opolskiego może zostać przekroczony poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10. Informuje o tym komunikat Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Opolu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Obszar ryzyka obejmuje: wschodnią i północno-wschodnią część miasta Opole; część obszaru powiatu opolskiego w gminach: Chrząstowice, Zawada i Łubniany; środkową część powiatu nyskiego, wraz z miastem Nysa; obszar w południowo-wschodniej części powiatu głubczyckiego oraz miasto Głubczyce oraz obszary w południowej części powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Jak poinformowano w komunikacie, teren objęty ostrzeżeniem zamieszkuje około 67 tysięcy osób.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2019 roku alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 µg/m3 (mikrogramów na metr sześcienny) dla pyłu PM10, poziom informowania ustalono na 100 µg/m3.

Kiedy powietrze ma dobrą jakość

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają: - w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3); - w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3; - w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Autor:ps/r

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości