Alert RCB na północy kraju. Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

Autor:
ps
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Warunki biometeorologiczne w piątek 31.03
Warunki biometeorologiczne w piątek 31.03tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem w środę na północy kraju. SMS-y z ostrzeżeniem otrzymały osoby przebywające w województwach zachodniopomorskim i pomorskim.

Alert RCB został wysłany we wtorek do nadmorskich powiatów województw:

- zachodniopomorskiego (powiaty: sławieński, koszaliński, białogardzki, kołobrzeski, gryficki, kamieński, m. Koszalin, m. Świnoujście);

- pomorskiego (powiaty: pucki, wejherowski, lęborski, słupski, m. Słupsk).

"Uwaga! W nocy i jutro (22/23.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz" - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w wysłanych SMS-ach.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, z kierunku północno-zachodniego i zachodniego.

Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla północnych powiatów województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, a także dla przeważającej części woj. dolnośląskiego.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie wichuryRCB

Autor:ps

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości