Prognoza

Prognoza

Po śliskich drogach będzie się poruszać w poniedziałek większość polskich kierowców. Popada i na zachodzie, i w centrum, i na północy kraju. Tam, gdzie przewidywany jest deszcz, warunki biometeo będą nie najlepsze.

W poniedziałek wolne od deszczu okażą się województwa wschodnie, a miejscami także południowe. Chwilami może powiać mocniej. Na termometrach zobaczymy od 13 do 21 st. Celsjusza. Najcieplejszy okaże się południowy wschód.

Alarm pogodowy dla Rzymu. Miasto szykuje się na przejście nawałnic. Straż pożarna i obrona cywilna udrażnia studzienki kanalizacyjne, zabezpiecza brzegi rzeki i kanałów workami z piaskiem i wzywa mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów do ewakuacji.

Głównymi przeszkodami w niedzielnych podróżach będą poranne mgły i warunki biometeo. Spadające ciśnienie i zachmurzenie nasilające się na przemian z przejaśnieniami mogą utrudniać koncentrację. Na północnym zachodzie i poudniowym wschodzie kierowcy muszą liczyć się przelotnymi opadami.

Dzisiejsze warunki biometeo sprawią, że wielu z nas będzie się musiało pokrzepić kawą. We znaki dadzą się nam spadek ciśnienia, a w niektórych regionach przelotne opady. Choć podczas niedzielnych spacerów możemy liczyć na przejaśnienia, niebo nie rozpogodzi się na dłużej.

W najbliższych dniach możemy się spodziewać pogody w kratkę. Niebo ma się na zmianę chmurzyć i przejaśniać. Lepiej trzymać parasole w pogotowiu, bo każdego dnia na mapie Polski będą występować deszczowe miejsca.

To już połowa października. Powoli trzeba zacząć myśleć o przymrozkach. Niebawem czeka nas zmiana kół na zimowe, uzupełnienie płynu do spryskiwaczy elementem niezamarzającym i wiele innych zimowych czynności.

W sobotę kierowcy na przeważających obszarze Polski nie mogą liczyć na dobre warunki drogowe. Od Szczecina po Katowice i Rzeszów popada deszcz, a na Pomorzu może też mocno powiać.

Polscy kierowcy będą się w piątkowy poranek zmagać z mgłami. Na północnym wschodzie dokuczy im deszcz. Oznacza to, że warunki panujące na drogach w najbliższych godzinach będą utrudnione.

Poranek większości Polaków upłynie pod znakiem mgieł, ale reszta dnia będzie już pogodna. Dopiero wieczorem, za sprawą frontu atmosferycznego, aura może się pogorszyć na zachodzie kraju. Nie zapominajmy jednak o północnym wschodzie, gdzie w najbliższych godzinach zrobi się deszczowo. Na termometrach do 15 st. Celsjusza.

Przed nami prawdziwie jesienna, zimna noc. Można spodziewać się mgieł i lekkiego mrozu. Do tej pory odnotowywaliśmy przymrozki, jednak w nocy z czwartku na piątek temperatura na wysokości dwóch metrów regularnie spadnie poniżej 0 st. Celsjusza. Przy gruncie będzie jeszcze zimniej.

W środę nie będzie łatwo na drogach. Komfort jazdy na przeważającym obszarze kraju bądźmy przygotowani na przelotny deszcz. Na zachodzie kraju widzialność ograniczą zamglenia.

Czwartkowa aura zapowiada się wybitnie jesiennie. Na zachodzie Polski przywitają nas zamglenia, na pozostałym obszarze kraju musimy być przygotowani na przelotne opady deszczu. Temperatury też raczej jesienne: od 9 do 13 st. C.

Dzisiejszy dzień do najlepszych należeć nie będzie. Synoptycy zapowiadają przelotne opady deszczu niemal w całym kraju, a do tego silny wiatr, który będzie zwiększał i tak znaczące odczucie chłodu. Termometry wskażą maksymalnie od 8 do 13 st. C.