Śnieżyca w Warszawie. Nawierzchnie już robią się śliskie

Aktualizacja:
Autor:
as/dd
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Warunki biometeorologiczne w czwartek 30.03
Warunki biometeorologiczne w czwartek 30.03tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Do Warszawy zawitała śnieżyca. Według prognoz w ciągu kolejnych godzin w stolicy może spaść nawet 10 centymetrów śniegu, a nawierzchnie będą mokre i śliskie. Na ulice miasta wyjechały już pierwsze pługi i posypywarki.

Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek przekazała w piątek po południu, że do Warszawy wkroczyła śnieżyca. Na jezdniach i chodnikach pojawia się warstwa śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że od północy do godziny 7 rano w sobotę drogi będą niebezpiecznie oblodzone.

>>>Sprawdź także: Gdzie jest burza? W centralnej Polsce pojawiły się wyładowania

1600 kilometrów dróg do odśnieżenia

Jak poinformował Zarząd Oczyszczania Miasta, do akcji wyjechało 170 posypywarek, które pracują na ulicach, którymi kursują autobusy miejskie. Pozostałe ciągi komunikacyjne są oczyszczane na zlecenie urzędów dzielnic. Urzędnicy zapewniają, że ZOM na bieżąco sprawdza stan nawierzchni ulic, monitoruje też aktualne dane meteorologiczne i prognozy pogody.

"Jeśli będzie taka potrzeba, zleci kolejną akcję" - deklarują . Już w piątek rano stołeczni urzędnicy ostrzegli mieszkańców, że opady śniegu będą długotrwałe i momentami intensywne. Do odśnieżania ulic przygotowano ponad 300 pługów i posypywarek. "Apeluję do kierowców, aby przepuszczali pojazdy służb oczyszczania miasta. Pługoposypywarki sprawnie wykonają swoje zadania, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i korzystnie wpłynie na utrzymanie przejezdności stołecznych dróg - tłumaczył Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.

Przed służbami miejskimi niełatwe zadanie - do odśnieżenia i posypania piaskiem jest 1600 kilometrów dróg, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, a także przystanki i chodniki o łącznej powierzchni 3,5 milionów metrów kwadratowych.

CZYTAJ TEŻ >>> Będzie sypać przez wiele godzin. Nawet 35 centymetrów śniegu, pomarańczowe alerty IMGW

Opady śniegu dotarły do WarszawyDiana

Niebezpiecznie również w nocy

Z prognoz wynika również, że wieczorem i w nocy zrobi się chłodniej, a temperatura spadnie do około -2 st. C. Opady śniegu najprawdopodobniej potrwają do późnych godzin nocnych - jak wskazują prognozy, w stolicy może napadać 10 centymetrów śniegu.

- Możliwe są oblodzenia. Na drogach i chodnikach będzie ślisko - ostrzegła Emilia Szewczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na ulicach Warszawy ślisko było już w piątkowy poranek. Jak przekazał Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, na mostach, wiaduktach i stromych ulicach pracowało wtedy 60 posypywarek. Lokalnie konieczne było również oczyszczanie dróg, m.in. w Wawrze, Rembertowie, Białołęce, na Bemowie i Woli.

Zagrożenia zimoweRządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor:as/dd

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Diana

Pozostałe wiadomości