Mikroalgi zmienią naszą przyszłość? Doktorantom z Uniwersytetu Gdańskiego zmusili algi do oczyszczania ścieków, powietrza, a z biomasy, która powstaje w tym procesie, wytworzą biopaliwo. Photobioreaktor zgłoszony jest już do Urzędu Patentowego, a wynalazkiem Polaków zainteresowane są firmy z Brazylii.
Jak wyjaśnił Szymon Talbierz, doktorant Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, jego zespołowi udało się opracować Photobioreactor z systemem Solar-Tracker. To płaskie akwarium, w którym rosną glony. Dzięki silnikowi urządzenie obraca się wokół własnej osi tak, by ustawić się do słońca w jak najlepszej pozycji. To właśnie nasłonecznienie jest podstawowym warunkiem rozmnarzania glonów. - My te algi próbujemy wykorzystać do celów przemysłowych - wyjaśnił naukowiec.
Gdańscy doktoranci opracowali technologię, dzięki której algi oczyszczają ścieki i dym z fabrycznych kominów. - Próbujemy to wszystko (zanieczyszczenia) wrzucić do jednego urządzenia Photobioreaktora. Tam mikroalgi "zjadają" azot i fosfor, który jest w ściekach oraz oczyszczają dwutlenek węgla - powiedział Talbierz. - Oprócz tego mamy dużą ilość biomasy mikroalg i my tę biomasę przerabiamy biopaliwo, konkretnie biodiesel.
Wyjaśnił, że dzięki mikroalgom udaje się oczyścić wodę, osiągając nawet I, II klasę czystości.
Mikroalgi
Do produkcji biopaliw doktoranci użyli mikroalg, czyli popularnie występujących w oceanch, morzach i jeziorach drobnych organizmów.W laboratoriach Uniwersytetu Gdańskiego zgromadzili największą w Europie Środkowej hodowlę alg.
Wynalazek polskich studentów jest uniwersalny, bo można zastosować go do różnego rodzaju alg i miejscach o nie największym nasłonecznieniu, jak Polska.
Doktoranci zgłosili swój wynalazek do Urzędu Patentowego, ale oczekiwanie na decyzję może potrwać 3-4 lata. Photobioreactorem zainteresowana jest branża chemiczna.
- Widzimy zainteresowanie naszymi badaniami, staramy się pozyskiwać granty, gdziekolwiek tylko możemy wysyłamy wnioski. Dofinansowania mamy i w ten sposób sobie na razie radzimy - wyjaśniła Natalia Kujawska, doktorantka.
Projekt prowdzi troje doktorantów z Uniwersytetu Gdańskiego szymon Talbierz, Natalia Kujawska i Adam Latała.
Autor: pk/jaś / Źródło: TVN Gdańsk, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Gdańsk