Polska

Polska

90 tys. osób skorzystało w tym roku z rejsów statkami Żeglugi Augustowskiej. To zdecydowanie mniej niż w ostatnich latach. Tylko dzięki pięknej pogodzie we wrześniu wynik będzie lepszy niż się spodziewano.

Kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków wpada do Wisły w samym sercu miasta. Na bulwarach śmierdzi fekaliami, tymczasem wodociągowcy zapewniają, że wszystko jest pod kontrolą. O sytuacji zaalarmował portal tvnwarszawa.pl Piotr Tomczyk, Reporter 24.

Czym są mgły? Fizycznie tym samym, co chmury - kroplami wody lub kryształkami lodu zawieszonymi powietrzu. Różnica między nimi jest tak naprawdę jedna.

W Tatrach dziś wyśmienita pogoda. W Zakopanem temperatura po południu doszła do 18 stopni. Wysoko w górach było nieco chłodniej, od 10 do 15 st. Niebo z zachmurzeniem małym i umiarkowanym, wiatr o prędkości od 2 do 10 km/godz. w dolinach, wyżej nieco silniejszy, dochodzący do 20-30 km/godz. Pogoda idealna do wędrówki. Dolina Kościeliska musi wyglądać teraz cudnie!

Znacie polskie wina? Jeśli nie, koniecznie wybierzcie się w niedzielę do Ochli. W tamtejszym Muzeum Etnograficznym odbędą się tradycyjne Dożynki Winiarskie, na których zaprezentują się lokalni winiarze.

W piątek przed południem Artur Hajzer, Adam Bielecki oraz Tomasz Wolfart weszli na himalajski szczyt Makalu (8463 m n.p.m). To pierwsze od 24 lat i piąte w historii wejście Polaków na tę górę bez aparatów tlenowych.

Tegoroczna jesień zdążyła zachwycić niejednego z nas. Zdjęcia Reportera 24 pokazują, że jak mało która, zasłużyła sobie na miano złotej.

Jesienią nie tylko liście opadają. Obniża się też poziom wody w polskich rzekach. W Warszawie opadająca Wisła pokazała fragment dawnego Mostu Poniatowskiego oraz pozostałości tramwajowego torowiska, które zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Na zdjęciach uwiecznił je Reporter 24, Piotr Tomczyk.

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników grzybobrania z województwa kujawsko-pomorskiego: w podbydgoskich lasach grzybów nie brakuje. Na zdjęciach wysłanych przez Reportera 24 zobaczycie m.in. koźlarze, borowiki i muchomory.

Młodzież, przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także sportowcy wzięli w sobotę udział w akcji sprzątania położonych w województwie podlaskim rzek Netta i Rospuda. Uporządkowano tereny wokół linii brzegowych rzek i w pobliżu jeziora Necko.

Właśnie rozpoczęła się złota polska jesień. Światło słoneczne złagodniało i wydobywa z natury jej najpiękniejsze cechy - miękkie linie intensywnie zielonych traw i złotych zbóż oraz ciepły odcień zmieniających barwę liści. Zobaczcie, jak o tej porze roku przedstawia się Suwalszczyzna.

Najlepszy wiatr czeka w sobotę żeglarzy w rejonie Łeby i Krynicy Morskiej. Równie mocno powieje na Mamrach oraz Śniardwach. Przeszkadzał będzie jedynie przelotnie padający deszcz.

Kiedy "myszkowałam" ostatnio po stronach internetowych z dziedziny astronomii, wpadałam również na fora dyskusyjne i zauważyłam, że jedną z najczęściej roztrząsanych spraw są warunki pogodowe umożliwiające, bądź mocno utrudniające obserwacje nieba.

Lato skończyło się zaledwie kilka godzin temu, a już Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdążył je podsumować. Minione lato było ciepłe i deszczowe. Nie tylko średnia temperatura w całym kraju przekroczyła normę, ale i lokalne opady - miejscami nawet o 50 proc.

By móc z czystym sumieniem powiedzieć, że już zaczęła się jesień, muszą zostać spełnione cztery warunki. Dokładnie 23 września o godz. 11:05 tak się stało. Teraz przed nami dożynki i zbieranie kasztanów, a potem babie lato, wykopki, coraz krótsze dni i... jesienna depresja.

W Bieszczadach występuje niewielka inwersja powietrza. Oznacza to, że w górnych partiach gór jest cieplej niż w dolinach - poinformował w czwartek Andrzej Łukaszczuk, ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR.

Do końca września będą trwały odloty bocianów czarnych do miejsc zimowania w Afryce. Ich trasa przelotu biegnie m.in. przez Podkarpacie.

Bezksiężycowe noce to idealny czas na obserwacje obiektów mgławicowych, a do takich zaliczają się komety. Końcówka września będzie sprzyjała obserwacjom komety Garradda, którą dostrzec można nawet przez zwykłą lornetkę.