Zakupy w dobie pandemii. Jak zachować bezpieczeństwo?

[object Object]
Objawy koronawirusatvn24
wideo 2/21

Bezdotykowa płatność, zachowanie odstępu od kasjerów i innych klientów oraz umycie kupionych produktów. Co jeszcze należy zrobić, by zachować bezpieczeństwo w sklepie?

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, który przenosi się drogą kropelkową. Dlatego robiąc zakupy, należy pamiętać o zachowaniu odstępu minimum 1-1,5 metra od innych osób, także pracowników sklepu, w tym kasjerów.

Ważne jest też ograniczenie czasu, jaki spędzimy w sklepie, stąd pomocne może być zrobienie wcześniej listy zakupów. Zaleca się, by do sklepu iść pieszo lub jechać własnym samochodem i zrezygnować z zakupów, po które trzeba pojechać komunikacją publiczną.

Półki w sklepach są pełne, a doświadczenia innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia nadmiernych zapasów - czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Bez dotykania

W sklepie staraj się unikać dotykania czegokolwiek bez potrzeby. W miejscach publicznych nie dotykaj okolic oczu, ust i nosa, a po powrocie do domu od razu umyj ręce. Warto mieć ze sobą swoją torbę na zakupy, zamiast korzystać ze sklepowego koszyka czy wózka. Pamiętaj, że ludzie najczęściej dotykają w sklepach na przykład uchwytów szaf chłodniczych. "Jeśli ich dotykasz, użyj płynu antybakteryjnego" - czytamy na stronie.

Należy pamiętać, że ekrany kas samoobsługowych, klawiatury do wpisywania kodu PIN są najbardziej brudne. Do wprowadzania produktów i sfinalizowania transakcji najlepiej użyć kostki palca (mniejsza szansa, że w ten sposób dotkniesz twarzy brudną częścią ręki). Kiedy jest to niemożliwe, to warto mieć ze sobą płyn antybakteryjny i po wyjściu ze sklepu go użyć.

W wielu sklepach są dostępne jednorazowe rękawiczki. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie, bo jeśli nie potrafi się ich odpowiednio zdjąć, można się zakazić tym, co na nich będzie.

Zdejmując rękawiczki, należy złapać jedną za brzeg i wywrócić ją wewnętrzną stroną na wierzch. Zdjętą rękawiczkę należy chwycić ręką w rękawiczce i identycznie zdjąć drugą. W ten sposób pierwsza rękawiczka znajdzie się wewnątrz drugiej. Zdjęte rękawiczki powinno się wyrzucić do zamkniętego kosza i dokładnie umyć ręce wodą z mydłem lub detergentem zawierającym minimum 60-procentowy alkohol.

CZYTAJ WIĘCEJ: JAK POPRAWNIE ZDJĄĆ RĘKAWICZKI JEDNORAZOWE

Płacić najlepiej bezdotykowo.

Co zrobić po zakupach?

Po powrocie do domu należy umyć warzywa i owoce, zdjąć folię i opakowania z jedzenia, a następnie je wyrzucić.

JAK POPRAWNIE WYCZYŚCIĆ TELEFON KOMÓRKOWY?

Zaznaczono, że żywność nie jest i nie może być źródłem zakażenia koronawirusem. Informuje o tym Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, a potwierdzają nie tylko badania na SARS COV-2, ale i doświadczenia z wcześniejszymi infekcjami koronawirusami.

ŻYWNOŚĆ A KORONAWIRUS

W jaki sposób mydło niszczy koronawirusa? (tvnmeteotvnmeteo.pl za Jonathan Corum and Ferris Jabr

Przypomniano też, że gotowanie i pieczenie (w 60 stopniach Celsjusza przez 30 minut) zabija wirusy na mięsie i innych produktach.

Jak napisano, bezpieczne jest zamawianie jedzenia na wynos lub z dostawą do domu. Całkowicie bezpieczna jest również woda z kranu.

Całodobowa infolinia NFZ (Główny Inspektorat Sanitarny)GIS

Autor: kw/aw / Źródło: PAP, pacjent.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Scott Warman/Unsplash

Pozostałe wiadomości