Najnowsze

Wrak Titanica chroniony specjalną umową. "Będzie traktowany z należytą wrażliwością i szacunkiem"

Najnowsze

[object Object]
Titanic może się zmienić w plamę rdzyNOAA
wideo 2/2

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zawarły umowę dotyczącą ochrony wraku Titanica. Dzięki niej ma udać się zapobiec eksplorowaniu wraku bez zezwolenia.

Jak poinformował we wtorek brytyjski rząd, umowa ze Stanami Zjednoczonymi chroniąca wrak Titanica weszła w życie. Dzięki umowie władze obu państw mają prawo do przyznawania lub odmawiania zezwolenia na wejście do wraku, co ma zapobiegać zabieraniu z niego jakichkolwiek przedmiotów.

Ochrona wraku statku

Wrak Titanica znajduje się w wodach międzynarodowych - około 650 kilometrów na wschód od kanadyjskiej prowincji Nowa Funlandia. Od czasu jego odnalezienia w 1985 roku do wraku zeszły dziesiątki ekspedycji, których uczestnicy zabierali z niego fragmenty statku lub przedmioty codziennego użytku, a następnie je sprzedawali. W 2015 r. menu pasażerów pierwszej klasy zostało wylicytowane na aukcji za 88 tys. dolarów. Ponadto eksperci od dawna ostrzegali, że eksploracja wraku, a szczególnie lądowanie na nim miniaturowych łodzi podwodnych, szkodzi jego konstrukcji.

Międzynarodowe porozumienie o ochronie wraku było negocjowane, także z udziałem Kanady i Francji, od 1986 r. Wielka Brytania podpisała umowę o ochronie Titanica już w 2003 r., ale weszła ona w życie dopiero teraz, po tym jak w listopadzie zeszłego roku została ratyfikowana przez Stany Zjednoczone. - Leżący dwie i pół mili pod powierzchnią oceanu RMS Titanic jest przedmiotem najlepiej udokumentowanej tragedii morskiej w historii - powiedziała we wtorek w Belfaście Nusrat Ghani, brytyjska podsekretarz stanu ds. transportu morskiego. - To doniosłe porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zachowania wraku oznacza, że będzie on traktowany z należytą wrażliwością i szacunkiem jako miejsce ostatecznego spoczynku ponad 1500 osób. Wielka Brytania będzie teraz ściśle współpracować z innymi państwami północnoatlantyckimi w celu zapewnienia wrakowi Titanica jeszcze większej ochrony"- zapewniła.

Bakterie zjadają Titanica
Bakterie zjadają Titanica

Historia statku

Zbudowany w stoczni Harland and Wolff w Belfaście RMS Titanic był w swoim czasie najbardziej luksusowym statkiem pasażerskim na świecie i - jak zapewniano - miał być niezatapialny. Zatonął jednak podczas pierwszego rejsu z Southampton w Anglii do Nowego Jorku. Statek zderzył się z górą lodową 15 kwietnia 1912 r. W wypadku zginęło 1517 osób.

Autor: map / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NOAA

Pozostałe wiadomości