We wtorkowy wieczór smog zalegał przede wszystkim na południu kraju. W kilku miastach było źle lub fatalnie, w innych - nieznacznie lepiej.
Rozpoczął się wzmożony okres grzewczy, a brak wiatru sprawia, że powietrze stagnuje. Jesteśmy wciąż pod wpływem układu wysokiego ciśnienia, które przyciskało zanieczyszczenia do ziemi. O godzinie 21 stan powietrza był odczuwalnie gorszy niż we wczesnych godzinach popołudniowych, a w trzech - Ząbkowicach Śląskich, Ustroniu i Żywca - był wręcz fatalny.
Jak przewidują synoptycy, w środę sytuacja może być podobna, ponieważ znowu zapowiada się chłodny, bezwietrzny dzień.
Miejscami jest fatalnie
Po godzinie 21 jakość powietrza w Polsce na północy Polski była generalnie dobra, jednak na południu w wielu miastach stężenie szkodliwych pyłów bywało niezdrowe, a nawet fatalne.
W przypadku pyłu zawieszonego PM10 najgorzej - bo właśnie fatalnie - było w Ząbkowicach Śląskich, Ustroniu i Żywcu. Zawartość tej substancji w powietrzu wynosiła aż 249 µg/m3 w Żywcu, 202 µg/m3 w Ustroniu i 241 µg/m3 w Ząbkowicach Śląskich. Jest to o tyle alarmujące, że powietrze nazywamy dobrym dopiero wtedy, gdy stężenie PM10 nie przekracza 60 µg/m3. W tych przypadkach wartość ta została wielokrotnie przekroczona.
Poziom pyłu zawieszonego PM2,5 w ciągu dnia osiągał przeważnie poziom pozwalający na określenie powietrza "dobrym" lub wręcz "świetnym", ale już o 21 w wielu miejscowościach oddychano powietrzem "średnim", m.in. w Toruniu, Żyrardowie, Otwocku, Warszawie (stacja na ulicy Marszałkowskiej) oraz w Białymstoku.Z kolei w Parkowej i w Katowicach stężenie pyłów było "niezdrowe".
"Dobrze" jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM2,5 nie przekracza 36 µg/m3.
Jak się chronić?
Przebywanie na dworze podczas dni ze złą jakością powietrza jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Naraża na niebezpieczeństwo przede wszystkim nasze drogi oddechowe. Szczególnie narażone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe, zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.
Autor: wd//rzw, ao/aw / Źródło: TVN Meteo, źródło głównego zdjęcia: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)/ Tarabiscuite
Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)