Wdychamy smog. Wiele czarnych punktów na mapie Polski

[object Object]
Jakie są normy jakości powietrza?tvn24
wideo 2/31

To nie najlepszy wieczór na spacer na świeżym powietrzu. Stacje pomiarowe w wielu miastach Polski pokazują bardzo wysoki poziom smogu - jest fatalnie. Najgorzej jest w południowej części kraju.

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

W sobotę wieczorem pojawił się smog. Szczególnie odradzamy przebywanie na świeżym powietrzu. W wielu miejscach na południu Polski jakość powietrza jest fatalna - w Nowej Rudzie stężenie pyłu PM10 sięgało prawie 500 µg/m3.

Stężenie pyłu PM10

Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3.

Około godziny 20 w Nowej Rudzie stężenie PM10 było tam o wiele, wiele wyższe. Jakość powietrza była tam fatalna (483,93 µg/m3). Podobnie było w Prudniku - tam odnotowano 371 µg/m3. Fatalnie było też w Piotrkowie Trybunalskim, Suchej Beskidzkiej, Tarnowie, Kielcach i Dębicy - jakość powietrza przekroczyła tam 200 µg/m3.

W Nowym Sączu, Żywcu, Legnicy, Lublińcu, Pabianicach, Kłodzku oraz Krakowie stacje pomiarowe wykazały, że powietrze ma złą jakość, a stężenie pyłu przekroczyło 140 µg/m3.

W wielu miejscach odnotowano niezdrową i średnią jakość powietrza.

Oddychanie niezdrowym, złym i fatalnym powietrzem wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Dlatego też zalecane jest ograniczenie przebywania na zewnątrz do niezbędnego minimum. Odradzane są wszelkie formy aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie uprawianie sportu.

Stężenie pyłu PM10 o godzinie 20 (tvnmeteo.pl za GIOŚ)tvnmeteo.pl za GIOŚ

Stężenie pyłu PM2,5

Pyły PM2,5 są drobniejsze i bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu od pyłów PM10, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie.

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenie pyłu PM2,5 wynosi mniej niż 36 µg/m3. W sobotę stacje pomiarowe zarejestrowały przekroczenia tej wartości.

Na stacjach w Tarnowie, Bielsko-Białej oraz Dębicy-Grottgera-WIOS jakość powietrza była fatalna. Poziom stężenia pyłów przekroczył tam 120 µg/m3.

Powietrze niezdrowej jakości zarejestrowały stacje pomiarowe w Jeleniej Górze, Kielcach, Radomiu, Starachowicach i Mielcu. W wielu regionach stacje odnotowały średnią jakość powietrza.

Stężenie pyłu PM2,5 o godzinie 20 (tvnmeteo.pl za GIOŚ)tvnmeteo.pl za GIOŚ

Jak wpływa na nas smog?

O wpływie smogu na nasze zdrowie pisze Polski Alarm Smogowy (PAS). Jak podaje, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, objawy chorób układu krążenia - duszność, niemiarowa praca serca, bóle w klatce piersiowej, czy wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi - mogą się nasilać nawet u osób zażywających leki. Niektóre składowe zanieczyszczenia powietrza mogą wywołać podobne objawy także u osób zdrowych. Ponadto w ostatnich latach wykazano związek zanieczyszczenia powietrza z szybszym rozwojem miażdżycy i szybszym starzeniem się układu krążenia.

PAS podaje, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego. U osób zamieszkałych w zanieczyszczonych aglomeracjach pospolite infekcje układu oddechowego ciężej przebiegają i przewlekają się. W przypadku osób, które cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, objawy mogą zaostrzyć się do tego stopnia, że będą wymagać hospitalizacji.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowieMaria Samczuk , Adam Ziemienowicz/PAP
Jak się bronić przed smogiem?tvn24

Autor: dd / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości