W poniedziałek Kolejami Śląskimi pojedziecie za darmo. Przez smog

[object Object]
Smog dusi w Polscetvn24
wideo 2/35

Wszyscy, którzy w poniedziałek zrezygnują z jazdy samochodem, będą mogli za darmo podróżować pociągami Kolei Śląskich (KŚ). Przewoźnik już po raz kolejny tej zimy organizuję taką akcję w związku z prognozowaną bardzo złą jakością powietrza w części regionu.

Aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu, wystarczy podczas kontroli biletów okazać ważny dowód rejestracyjny.

-W przeciwieństwie do poprzedniej edycji akcji, w tym roku nie trzeba być właścicielem pojazdu. Każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą. Bezpłatne przejazdy obowiązują na całej sieci Kolei Śląskich, z wyłączeniem odcinka przygranicznego Chałupki-Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec-Zakopane - podały Koleje Śląskie.

Akcja będzie prowadzona od najbliższej północy przez 24 godziny. O jej ewentualnym przedłużeniu przewoźnik poinformuje nowym komunikatem.

Bardzo zła jakość powietrza w Beskidach

Według prognoz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ), w najbliższych godzinach bardzo zła jakość powietrza będzie występowała w dolinach beskidzkich. Dobowe stężenie pyłu zawieszonego może przekraczać tzw. poziom informowania, ustalony na 200 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny w ujęciu dobowym. Możliwe jest też przekroczenie poziomu alarmowego, czyli 300 mikrogramów. Najgorzej ma być w okolicach Bielska-Białej, Żywca oraz w części powiatu cieszyńskiego.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu oznacza alarm smogowy.

Czwarta "edycja" akcji w tym roku

Dzień "smogowy" należący do samorządu wojiewództwa śląskiego przewoźnik kolejowy ogłosił już po raz czwarty w obecnym roku. Organizując takie akcje, KŚ działają na podstawie zawartego w styczniu bieżącego roku porozumienia z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz organizatorami komunikacji miejskiej na jej terenie. Dotyczy ono zasad ogłaszania bezpłatnej komunikacji w dni szczególnie wysokich stężeń smogu.

Zgodnie z tym porozumieniem Koleje Śląskie wprowadzają prawo do bezpłatnych przejazdów w razie prognozowanych przekroczeń norm zanieczyszczeń powietrza przynajmniej na jednym z siedmiu obszarów, wyodrębnionych w prognozach WIOŚ.

SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOIM REGIONIE

Autor: ao/map / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości