Silny wiatr nad Polską nie ustaje. Alerty w całym kraju

Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noc
TVN Meteo
Prognoza pogody na nocTVN Meteo

W całej Polsce obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Najgroźniej jest nad morzem, gdzie wiatr wieje z prędkością dochodzącą do 100 kilometrów na godzinę. Alerty utrzymają się również w nocy z poniedziałku na wtorek i w kolejnych dniach.

Silny wiatr utrzymuje się nad całą Polską. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia dla wszystkich województw. Ostrzeżenia mają utrzymać się również w nocy z poniedziałku na wtorek.

Po godzinie 17 w poniedziałek najsilniej wiało na szczycie Śnieżki. Prędkość odnotowanych porywów wyniosła 144 km/h. We wcześniejszych godzinach dochodziła do nawet 151 km/h. Na Kasprowym Wierchu wiało wtedy do 97 km/h.

Po godzinie 19 wiatr rozwinął prędkość do 90 km/h, w Łebie do 80 km/h, a na Helu, w Płocku i Chojnicach do 70 km/h. Spokojniej było w Gdańsku, Koszalinie, Kołobrzegu, Legnicy, we Wrocławiu i Elblągu, gdzie wiało do 60 km/h.

Alerty będą obowiązywać również w najbliższych dniach, jednak ich liczba zmaleje.

Zobacz, z jaką prędkością wieje wiatr:

Gdzie obowiązują ostrzeżenia?

OSTRZEŻENIE TRZECIEGO STOPNIA

Strefa brzegowa - część wschodnia

Powieje wiatr z kierunków zachodnich 6 do 7, w porywach 8 do 10 w skali Beauforta.

Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 10 w poniedziałek do godz. 6.30 we wtorek.

OSTRZEŻENIE DRUGIEGO STOPNIA

Województwo pomorskie - subregion nadmorski

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, z porywami do 90 km/h, w nocy do 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Ostrzeżenie jest ważne do wtorku do godz. 10.

Ostrzeżenia meteorologiczne (IMGW)TVN Meteo

OSTRZEŻENIA PIERWSZEGO STOPNIA

Województwo pomorskie - subregion wewnętrzny

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, z porywami do 80 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Najsilniejsze porywy prognozuje się w nocy.

Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku do godz. 10.

Województwo zachodniopomorskie - subregion nadmorski

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, z porywami do 85 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Ostrzeżenie jest ważne do wtorku do godz. 7.

Województwo zachodniopomorskie - subregion wewnętrzny

Prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru wiejącego ze średnią prędkością wynoszącą od 30 do 45 km/h, z porywami do 75 km/h, z kierunków zachodnich.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 19 w poniedziałek do 7 rano we wtorek.

Województwo lubuskie

Wystąpi silny wiatr o średniej prędkości od 25 do 35 km/h. Porywy mogą dochodzić do 75 km/h. Powieje z zachodu i północnego zachodu.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 19 w poniedziałek do 6 rano we wtorek.

Województwo kujawsko-pomorskie

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, z porywami do 80 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Ostrzeżenie obowiązuje od poniedziałku od godz. 23 do wtorku do godz. 8.

Województwo wielkopolskie

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h i porywach do 80 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Ostrzeżenie jest ważne od poniedziałku od godz. 22 do wtorku do godz. 8.

Województwo łódzkie

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, z porywami do 85 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Ostrzeżenie obowiązuje od wtorku od północy do godz. 10.

Województwo dolnośląskie

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, z porywami w nocy do 80 km/h, w dzień do 75 km/h, z kierunków zachodnich.

Ostrzeżenie jest ważne od poniedziałku od godz. 22 do wtorku do godz. 14.

Województwo opolskie

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, z porywami w nocy do 80 km/h, w dzień do 75 km/h, z kierunków zachodnich.

Ostrzeżenie obowiązuje od wtorku od północy do godz. 15.

Województwo warmińsko-mazurskie

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, z porywami do 80 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Ostrzeżenie jest ważne od wtorku od godz. 2 do godz. 16.

Województwo mazowieckie

Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 35 km/h z porywami do 80 km/h, z zachodu, przejściowo północnego zachodu.

Ostrzeżenie obowiązuje od wtorku od północy do godz. 12.

Województwo podlaskie

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, z porywami do 80 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Ostrzeżenie jest ważne od wtorku od godz. 4 do godz. 18.

Województwo lubelskie

Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 35 km/h z porywami do 80 km/h, z zachodu, przejściowo północnego zachodu.

Ostrzeżenie obowiązuje od wtorku od godz. 3 do godz. 16.

Województwo świętokrzyskie

Powieje silny, zachodni wiatr ze średnią prędkością od 25 do 35 km/h, z porywami dochodzącymi do 80 km/h.

Ostrzeżenie obowiązuje we wtorek od północy do godziny 15.

Województwo podkarpackie

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru wiejącego ze średnią prędkością od 30 do 40 km/h, z porywami osiągającymi do 90 km/h. Powieje z południowego zachodu i zachodu.

W subregionie północnym województwa ostrzeżenie obowiązuje we wtorek, od północy do godziny 18, a w południowym od godziny 22 w poniedziałek do 18 we wtorek.

Województwo małopolskie - subregion południowy

Spodziewane jest wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości wynoszącej od 30 do 40 km/h, a w porywach do 90 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 22 w poniedziałek do 15 we wtorek.

Województwo małopolskie - subregion północny

Przewiduje się, że powieje silny, południowo-zachodni i zachodni wiatr. Jego średnia prędkość wyniesie od 25 do 35 km/h, a porywy dojdą do 80 km/h.

Ostrzeżenie obowiązuje we wtorek od północy do godziny 15.

Województwo śląskie - Beskid Śląski i Żywiecki, subregion centralny

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru wiejącego ze średnią prędkością od 30 do 40 km/h, z porywami do 90 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 20 w poniedziałek do 15 we wtorek.

Województwo śląskie - subregion jurajski

Spodziewany jest silny, zachodni wiatr o średniej prędkości od 25 do 35 km/h, z porywami dochodzącymi do 80 km/h.

Ostrzeżenie obowiązuje we wtorek od północy do godziny 15.

Jak zabezpieczyć się przed wichurąRCB

Prognoza ostrzeżeń

Silny wiatr nie odejdzie znad Polski co najmniej do czwartku.

Na wtorek IMGW prognozuje utrzymanie ostrzeżeń meteorologicznych dla całego kraju. Na Pomorzu będzie obowiązywał drugi stopień, w pozostałych regionach pierwszy. Według synoptyków TVN Meteo prędkość wiatru ma wynosić 40-70 km/h, a na Wybrzeżu porywy dojdą do 80 km/h.

Prognozowane ostrzeżenia meteorologiczne na wtorek (IMGW)IMGW

W środę IMGW ma podtrzymać alerty dla województw południowego wschodu - porywy mają tam dochodzić do 90 km/h oraz dla Pomorza Zachodniego, gdzie ma wiać do 70 km/h.

Ostrzeżenia meteorologiczne prognozowane na środę (IMGW)IMGW

Powieje także w czwartek, jednak tylko na północnym zachodzie. Prognozowana prędkość wiatru w porywach dojdzie tam do 70 km/h.

Prognozowane ostrzeżenia meteorologiczne na czwartek (IMGW)IMGW

Ostrzeżenia hydrologiczne

Województwo pomorskie - rzeki Przymorza

W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną (ciągłe opady deszczu) poziomy wody na rzekach Przymorza położonych we wschodniej części obszaru (głównie Łeba i Słupia) będą stopniowo wzrastać, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia jest ważne do środy do godz. 8.

Województwo warmińsko-mazurskie - zlewnia Narwi, Łyny i Węgorapy

W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych oraz w dalszym ciągu prognozowanymi opadami atmosferycznymi w zlewni Narwi, Łyny i Węgorapy, przewiduje się dalsze wzrosty poziomu wody z możliwością lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje do środy do godz. 12.30.

Województwo podlaskie - zlewnia Narwi, Łyny i Węgorapy

W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych oraz w dalszym ciągu prognozowanymi opadami atmosferycznymi w zlewni Narwi, Łyny i Węgorapy, przewiduje się dalsze wzrosty poziomu wody z możliwością lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje do środy do godz. 12.30.

Województwo mazowieckie - zlewnia Narwi, Łyny i Węgorapy

W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych oraz w dalszym ciągu prognozowanymi opadami atmosferycznymi w zlewni Narwi, Łyny i Węgorapy, przewiduje się dalsze wzrosty poziomu wody z możliwością lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenie drugiego stopnia jest ważne do środy do godz. 12.30.

Ostrzeżenia hydrologiczne (IMGW)IMGW

Co oznaczają ostrzeżenia?

Ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że tany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Autor: ao,amm/aw,AP,rzw / Źródło: IMGW, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW przestrzega przed zagrożeniami pogodowymi. Nadchodzące dni przyniosą nam powrót silnego wiatru, a miejscami będą snuły się gęste mgły. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 25.11. Noc w wielu regionach będzie jeszcze deszczowa i pochmurna, ale miejscami temperatura ma wyraźnie wzrastać. To zapowiedź tego, co czeka nas w ciągu dnia - poniedziałek okaże się pogodny, a termometry pokażą nawet 13 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 25.11. Nocą aura zacznie się zmieniać, lokalnie będzie mgliście

Pogoda na jutro - poniedziałek 25.11. Nocą aura zacznie się zmieniać, lokalnie będzie mgliście

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza Bert przechodzi nad Francją. W większości kraju w niedzielę obowiązywały ostrzeżenia przed silnym wiatrem. W poniedziałek sytuacja ma być jeszcze groźniejsza, co skłoniło operatora połączeń kolejowych do zawieszenia części porannych kursów.

Bert we Francji. Kolejne regiony Europy szykują się na wichury

Bert we Francji. Kolejne regiony Europy szykują się na wichury

Źródło:
Meteo-France, France Bleu, France24

Ponad 40 procent gatunków koralowców rafotwórczych jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Odkrycie zostało zaprezentowane przez ekspertów z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Naukowcy wyjaśnili, że utrata tych organizmów może mieć katastrofalne skutki nie tylko dla morskich ekosystemów, ale i gospodarki.

Ponad 40 procent może wyginąć, a "świat na nich polega"

Ponad 40 procent może wyginąć, a "świat na nich polega"

Źródło:
University of Derby

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Kolejna w ciągu kilku dni fala intensywnych opadów deszczu spowodowała lokalne powodzie na północy Kalifornii. Zalanych jest wiele dróg, a na niektórych da się poruszać tylko łodziami. Jak opisuje część mieszkańców, woda powodziowa dotarła do ich domów tak szybko, że nie mieli czasu na ewakuację.

"To przyszło naprawdę szybko"

"To przyszło naprawdę szybko"

Źródło:
Reuters, CBS News, tvnmeteo.pl

Służby medyczne Portugalii wydały ostrzeżenie dotyczące komarów tygrysich, które przenoszą groźne zakaźne choroby tropikalne. W popularnych wśród turystów regionach wzrosła obecność tych owadów - poinformowały miejscowe media.

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Źródło:
PAP, SIC Notícias, tvnmeteo.pl

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Trąba wodna uformowała się w sobotę rano w rejonie Darłowa na Pomorzu Zachodnim. Wirujący nad Bałtykiem lej został uchwycony na zdjęciu. - Tego typu zjawisko jest bardzo lokalne i krótkotrwałe - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.

Wirujący lej nad Bałtykiem

Wirujący lej nad Bałtykiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Nowego Delhi, stolicy Indii, mierzą się ze spowijającym miasto smogiem. W sobotę jakość powietrza była tam znacznie poniżej normy. Lokalni aktywiści klimatyczni podkreślają, że walka z zanieczyszczeniami nie powinna trwać jedynie w sezonie smogowym.

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

Źródło:
Reuters, The Guardian, tvnmeteo.pl

Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięty został w sobotę szlak czerwony przez Kocioł pod Śnieżką - przekazali przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego. Po ostatnich opadach śniegu pogorszyły się warunki turystyczne w polskich górach. Lawinową jedynkę wprowadzono w tym tygodniu również w Tatrach, trudne warunki na szlakach są też w Beskidach.

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zaginiony morski gatunek od dekad ukrywał się na zdjęciach innych zwierząt. Jak przekazali naukowcy, do ponownego odkrycia niepozornego Haplosyllis anthogorgicola doszło przez przypadek. Dokładna analiza fotografii innych zwierząt zamieszkujących ten sam ekosystem pozwoliła ustalić, że morskie robaki nie zniknęły, a po prostu świetnie się maskowały.

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Źródło:
The Royal Society, Science X Network

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Naukowcy stworzyli najcieńsze spaghetti świata - pojedyncza nitka jest 200 razy cieńsza niż ludzki włos. Do jego przygotowania wykorzystano mąkę, kwas mrówkowy oraz... sprzęt laboratoryjny. Makaron nie jest przeznaczony do spożycia - powstał, by przetestować technikę wytwarzania skrobiowych nanowłókien mających zastosowanie w medycynie.

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Źródło:
UCL, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały utrudnienia komunikacyjne na Cyprze. W nocy z czwartku na piątek w rejonie miasta Limassol doszło do podtopień i osuwisk, których skutki były sprzątane cały dzień. W weekend meteorolodzy prognozują kolejne intensywne opady deszczu.

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Źródło:
KNEWS Kathimerini, Cyprus Mail

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

Zima zawitała także na Węgry. Biało zrobiło się w prawie całym kraju, a miejscami spadło ponad 20 centymetrów śniegu. W nocy z czwartku na piątek w części kraju obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne. Od rana występowały poważne utrudnienia komunikacyjne.

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

Źródło:
Daily News Hungary, index.hu

Pingwin cesarski Gus, który na początku miesiąca przypłynął do Australii, wrócił na wolność. Ptak znalazł się ponad 3000 kilometrów od domu - na wolności gatunek ten występuje jedynie na Antarktydzie. Wyczerpane i niedożywione zwierzę odzyskało siły pod okiem specjalistów.

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Źródło:
ABC News Australia, DBCA

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com