W związku z prognozowanymi dużymi sumami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje możliwość wezbrania niektórych rzek z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. TVN Meteo na bieżąco śledzi stan rzek i informuje, gdzie obecnie obowiązują ostrzeżenia z powodu przekroczonego stanu alarmowego.
Synoptycy TVN Meteo prognozują, że w piątek najwyższe opady (15-30 l/mkw.) wystąpią w pasie od Dolnego Śląska po Podlasie. W pasie Śląsk-Lubelszczyzna spadnie około 10-25 l/mkw., z kolei od Ziemi Lubuskiej przez centrum po Warmię i Mazury należy spodziewać się opadów rzędu 5-10 l/mkw. Jednak na obszarach górskich może to być nawet 100 l/mkw.
Intensywne opady to efekt oddziaływania niżu Yvette zlokalizowanego nad Bałkanami, który sprowadza do Polski wilgotne powietrze. W związku z prognozowanymi dużymi sumami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje możliwość wezbrania niektórych rzek z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Aktualny poziom wód
Po godzinie 21.00 Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało, że porywisty wiatr odciął dostawy prądu do 18 tys. odbiorców na terenie woj. małopolskiego. Wichura dała się we znaki także mieszkańcom woj. śląskiego - powalone drzewa uniemożliwiają dojazd do miejscowości Złatna (gmina Ujsoły).
- Stacje pomiarowe w województwie małopolskim, podkarpackim, śląskim odnotowały opad 20-30 l/mkw. w ciągu ostatnich 6 godzin. - podaje MAC.
Intensywne opady są przyczyną wyższego stanu wód. - O godzinie 21.00 stan alarmowy był przekroczony na 18 stacjach wodowskazowych w dorzeczu górnej Wisły, na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego oraz śląskiego - podało Ministerstwo.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w gminie Szczawnica (woj. małopolskie, powiat nowotarski) i gminie Zawoja (woj. małopolskie, powiat suski).
- Pogotowia przeciwpowodziowe ogłoszono w miastach Bielsko Biała, Oświęcim, Nawojowa (pow. nowosądecki); Łabowa (pow. nowosądecki) oraz powiatach: bielskim, cieszyńskim, żywieckim, tatrzańskim, gorlickim, nowotarskim oraz limanowskim - sprecyzował Mariusz Koziołek, rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Obowiązujące ostrzeżenia hydrologiczne:
- 3 stopnia:
wzrost poziomów wody do strefy stanów wysokich na terenie województw: śląskiego, - małopolskiego,-podkarpackiego
- 2 stopnia:
wzrost poziomów wody do strefy stanów wysokich na terenie województw: łódzkiego, świętokrzyskiego i lubelskiego
Obowiązujące ostrzeżenia meteorologiczne:
- 3 stopnia:
- na terenie woj. małopolskiego (lokalnie w powiatach tatrzańskim, nowotarskim i suskim możliwy opad do 100 l/mkw)
- na terenie woj. śląskiego (w Beskidzie Śląskim i Żywieckim możliwy opad do 100 l/mkw)
- 2 stopnia:
- intensywne opady deszczu na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego (oprócz Beskidu Śląskiego i Żywieckiego), świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz południowej części lubelskiego)
Możliwe "szybkie powodzie"
Według przedstawicieli Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ciągu następnych 48 godzin niewykluczone będą lokalne podtopienia, ale jeszcze nie powódź. Według prognoz od soboty opady będą się już wygaszać.
- Nie ma powodzi - zaznaczył Mieczysław Ostojski i dodał, że sytuacja jest o wiele lepsza niż w 2010 roku. Zapowiedział jednak, że możliwe będą lokalne podtopienia czy nawet "flash floody", czyli tzw. szybkie powodzie. - Na to nie mamy wpływu - jak lokalnie spadnie gdzieś dużo opadów, takie zjawisko może się pojawić - powiedział dyrektor IMGW.
Zaznaczył jednak, że więcej na ten temat będzie można powiedzieć dopiero w sobotę, kiedy woda spłynie do rzek i zacznie formować się fala wezbraniowa. Jak dodał, jeśli zadziałają właściwie zbiorniki retencyjne falę tę "powinniśmy bezpiecznie doprowadzić do Bałtyku". CZYTAJ WIĘCEJ
Tu mogą zostać przekroczone stany alarmowe:
Śląsk
"W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w okresie obowiązywania ostrzeżenia, w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy oraz Soły, prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności stanów alarmowych" - informuje najnowszy komunikat IMGW.
Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, wynosi 90 proc. Ostrzeżenie to obowiązuje do godz. 20.00 w piątek 16 maja.
W czwartek od południa do piątkowego poranka w woj. śląskim może natomiast wiać silny wiatr. Według ostrzeżenia biura prognoz meteorologicznych krakowskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wiatr z północnego wschodu i północy może wiać ze średnią prędkością 30-40 km/h, w porywach do 80 km/h.
Małopolska
Poziom wody w rzece Białce wynosił wcześnie rano, 2,6 m, czyli 0,6 m poniżej stanu ostrzegawczego. - Wody zdecydowanie więcej , niż w spokojne dni, nurt jest dość wartki dość, dość szybki i to musi robić wrażenie. Ale deszczu w ciągu ostatnich godzin spadło zdecydowanie mniej, niż spodziewali się tego synoptycy - relacjonował reporter TVN24 Mariusz Sidorkiewicz.
- Ale tutaj na tym terenie wszystko ma rozpocząć się w trakcie dnia, za kilka godzin. Między godziną 14 a 20 ma najbardziej intensywnie padać - podkreślił. Po tak intensywnych opadach poziom wód może znacznie wzrosnąć.
"W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w okresie obowiązywania ostrzeżenia, w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności stanów alarmowych. Na Wiśle prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych" - ostrzega IMGW.
Ostrzeżenie to obowiązuje do godz. 20.00 w piątek 16 maja. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, wynosi 85 proc.
Podkarpacie
"W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w okresie obowiązywania ostrzeżenia, w zlewniach: Wisłoki, Wisłoka, Sanu oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności stanów alarmowych. Na Wiśle prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych" - informuje IMGW.
Ostrzeżenie to obowiązuje do godz. 20.00 w piątek 16 maja. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, wynosi 90 proc.
IMGW ostrzega też o możliwych wezbraniach rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Takie ostrzeżenia, o prawdopodobieństwie 85 proc. obowiązują od godz. 9 dnia 15.05 do godz. 9 dnia 17.05 dla województw: świętokrzyskiego (w zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa) oraz lubelskiego (w zlewniach: Wieprza, Bugu po profil Krzyczew, na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa oraz w zlewniach zurbanizowanych).
Autor: mb / Źródło: TVN Meteo, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, IMGW