Polacy też świętują winobranie

Polacy też świętują winobranie

Znacie polskie wina? Jeśli nie, koniecznie wybierzcie się w niedzielę do Ochli. W tamtejszym Muzeum Etnograficznym odbędą się tradycyjne Dożynki Winiarskie, na których zaprezentują się lokalni winiarze.

W programie imprezy znalazły się: prezentacja winiarzy i winnic regionalnych, konkurs na wieniec dożynkowy oraz win domowych i potraw, w których wykorzystano wino lub winogrona. To okazja do spróbowania i nabycia trunków, które niełatwo znaleźć w sklepach.

Oficjalnie dożynki rozpocznie dziękczynna msza św. za udane zbiory, która zostanie odprawiona na terenie przylegającym do muzealnej winnicy, przed zabytkowym domem winiarza. Gratka dla enologów

W ramach imprezy przewidziano też otwarcie wystawy Konrada Czaplińskiego pt. "Cystersi - dziedzictwo kulturowe", będzie również pokaz tłoczenia winogron i prezentacja miejscowej winnicy. Organizatorzy polecają także wystawę "Winiarstwo Kresów II Rzeczypospolitej".

Dla wszystkich spragnionych wiedzy na temat uprawy winogron i wyrobu wina będą czekać specjaliści, którzy udzielą fachowych porad. Będzie też okazja, by odwiedzić kiermasz sadzonek i akcesoriów winiarskich. Nie zabraknie rękodzieła ludowego i małej gastronomii oraz muzyki w wykonaniu lokalnych zespołów. Niedzielna impreza rozpocznie się w południe i potrwa sześć godzin. Do Ochli ma przyjechać większość lubuskich winiarzy.

Warto poznać polskie wina

Ziemia Lubuska to najstarszy i najbardziej znany rejon winiarski w Polsce. Obok Dolnego Śląska stanowi główny rejon uprawy winorośli w naszym kraju. Coraz więcej winnic powstaje jednak również w innych miejscach Polski, zwłaszcza na Podkarpaciu i w Małopolsce. Na rozwój ośrodków winiarstwa w naszej szerokości geograficznej wpływa ocieplenie klimatu w ostatnich latach.

W Polsce obecnie jest kilkadziesiąt dużych winnic, o wielkości od kilkudziesięciu arów do kilkunastu hektarów. Choć to ciągle niewiele, wino produkowane w Polsce nie ustępuje jakością temu ze znanych krajów winiarskich. Ma swój smak, aromat i coraz szersze grono sympatyków. Warto spróbować samemu.

Autor: //ms / Źródło: PAP, polskiewina.com.pl

Pozostałe wiadomości