Najnowsze

Książę William dziennikarzem. "Jeśli zniszczymy świat przyrody, w końcu zniszczymy nas samych"

Najnowsze


Książę William wcielił się w rolę dziennikarza podczas 49. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Rozmawiał o zmianach klimatycznych z sir Davidem Attenborough, biologiem i popularyzatorem wiedzy przyrodniczej. Wspomniał o Polsce.

- Zwykle muszę znosić ludzi, zadających mi pytania, więc całkiem fajnie jest mieć możliwość stanąć raz po drugiej stronie - zażartował na początku książę William.

Połączenie człowieka z naturą słabnie

- David, ostatnio byłeś w Polsce, przemawiałeś na konferencji poświęconej zmianom klimatycznym. Jak pilnie musimy zająć się tą kryzysową sytuacją? - William zadał pytanie 92-letniemu biologowi.

Attenborough przyznał, że trudno teraz przesadzić w ocenie tego, jak poważny stał się kryzys klimatyczny. - Ludzie są tak liczni, potężni, wszechwładni, że mogą doprowadzić do zagłady całych ekosystemów i nawet tego nie zauważyć - podkreślił. - Właśnie teraz musimy być świadomi tego, co robimy. Od czasu rewolucji przemysłowej słabnie połączenie między światem natury a światem miejskim, światem ludzkiej społeczności. Dystans jest coraz większy, a dopiero teraz widzimy, jaki wpływ na naturę ma działalność człowieka - zaznaczył biolog.

Porozumienie paryskie punktem zwrotnym?

Attenborough w rozmowie z księciem Williamem uznał Porozumienie paryskie z 2015 roku jako moment, w którym światowi przywódcy zdali sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie niesie rosnąca temperatura.

Zasadniczym celem dokumentu jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury globalnej "znacznie niższego" niż 2 stopnie Celsjusza powyżej poziomu sprzed czasów rewolucji przemysłowej.

Biolog zauważył jednak, że to spostrzeżenie nie dotyczy wszystkich. Na grudniowym Szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach powiedział agencji informacyjnej Reutera, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump "postawił wszystko na jedną kartę" w swoim myśleniu o zmianach klimatu. Trump w czerwcu 2017 roku ogłosił odstąpienie USA od Porozumienia paryskiego.

Niszcząc przyrodę niszczymy siebie samych

Attenborough poradził zgromadzonym w Davos przywódcom, aby troszczyli się o środowisko naturalne i nie trwonili jego zasobów - począwszy od energii aż po żywność.

- Możemy je zniszczyć z łatwością. Możemy je zniszczyć nawet nie zauważając, że to robimy. A jeśli zniszczymy świat przyrody, w końcu zniszczymy nas samych - podkreślił.

O forum

49. Światowe Forum Ekonomiczne rozpoczęło się we wtorek i potrwa do czwartku. Jest to jedno z najważniejszych biznesowych spotkań na świecie.

Temat przewodni tegorocznego forum to "Globalizacja 4.0: Kształtowanie globalnej architektury w epoce czwartej rewolucji przemysłowej". Polskę w Davos reprezentują zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i premier Mateusz Morawiecki.

Autor: ao/aw / Źródło: TVN24, Reuters

Pozostałe wiadomości