Najnowsze

Modele ICM UW pokazują, kiedy nastąpi szczyt czwartej fali w Polsce

Najnowsze

Autor:
anw
Źródło:
PAP
Prof. Fal: niewiele na razie zrobiliśmy ku temu, żeby zatrzymać pandemię w ryzach
Prof. Fal: niewiele na razie zrobiliśmy ku temu, żeby zatrzymać pandemię w ryzachTVN24
wideo 2/9
TVN24Prof. Fal: niewiele na razie zrobiliśmy ku temu, żeby zatrzymać pandemię w ryzach

Szczyt trwającej obecnie fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 przypadnie na początek grudnia - poinformował doktor Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW).

Zespół badaczy pod kierunkiem doktora Franciszka Rakowskiego z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) wylicza, że szczyt obecnej fali pandemii w Polsce będzie około 5 grudnia. Średnia dzienna liczba zakażeń wówczas może wynosić około 27-28 tysięcy.

- W kolejnych tygodniach będą jeszcze wzrosty liczby zakażeń. Fazę najszybszego pięcia się do góry mamy już jednak za sobą. Wzrosty będą więc spowalniały. My przewidujemy, że osiągniemy średnią liczbę zakażeń na poziomie 27-28 tysięcy. Oczywiście mowa o średniej dziennej z siedmiu dni. To oznacza, że odczyt w środku tygodnia - w środę czy czwartek - może sięgać spokojnie nawet 38 tysięcy zakażeń. To wynika jednak ze sposobu raportowania zebranych danych - wyjaśnił doktor Rakowski.

Koronawirus w Polsce. Szczyt czwartej fali w grudniu

Zespół doktora Franciszka Rakowskiego wyliczył, że szczyt obecnej fali zakażeń będzie w okolicach 5 grudnia. - Wówczas będzie kulminacja - mówił.

Później mają się rozpocząć spadki. - Startowaliśmy do tej fali pod koniec sierpnia z poziomu 75 procent osób zaimmunizowanych - po szczepieniu i przechorowaniu. Teraz jest to około 81-82 procent. Ta fala przeprowadzi nas więc przez odporność stadną. Wylądujemy na poziomie ponad 90 procent osób zaimmunizowanych. To wywoła spadek liczby kolejnych przypadków zakażenia - powiedział ekspert.

Z modelu, którym posługuje się jego zespół, wynika, że w okolicach świąt Bożego Narodzenia średnia dzienna liczba zakażeń będzie na poziomie około 20 tysięcy. - W tym okresie nastąpi jednak szczyt hospitalizacji. Będziemy potrzebowali wtedy około 30 tysięcy łóżek dla pacjentów z COVID-19 - wyjaśnił.

Obecnie jesteśmy - zdaniem badacza z ICM UW - na szczycie fali w województwach podlaskim i lubelskim. - Podkarpacie też czeka znaczący wzrost z uwagi na bardzo słabe wyszczepienie. Trochę zaskakuje nas to, że jest ono nieco później, ale wydaje się to nieuchronne. Nie zgadzam się natomiast ze stwierdzeniem, że fala przechodzi ze wschodu na zachód Polski. Ona wzbiera równocześnie w całym kraju, ale wygląda różnie w poszczególnych regionach z uwagi na różne wyszczepienie ich populacji, a także różny stopień kontaktów społecznych - powiedział.

Zdaniem doktora Rakowskiego, będzie to ostatnia fala zawierająca w sobie infekcje padające na "czysty organizm", który nie jest zabezpieczony przeciwciałami.

- A to właśnie te infekcje potem wywołują najwięcej hospitalizacji, przyjęć na OIOM i w konsekwencji zgonów. Kolejne fale już będą się wydarzały w populacji w dużym stopniu uodpornionej. Oczywiście hospitalizacje poszczepienne i poinfekcyjne będą się zdarzały, ale ryzyko ciężkiego przebiegu w takim przypadku jest znacznie mniejsze - ocenił ekspert.

Autor:anw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz

Pozostałe wiadomości