Kasztanowce zakwitły we wrześniu. Są bardzo chore

Kasztany zakwitły we wrześniu (tvnwarszawa.pl)
Kasztany zakwitły we wrześniu (tvnwarszawa.pl)

Przy stołecznych ulicach zakwitły kasztanowce - informują Reporterzy 24 i portal tvnwarszawa.pl . Niestety, to nie wróży niczego dobrego. Drzewa atakowane przez choroby i pasożyty są rozregulowane, a ich los - przesądzony. Stanowią też zagrożenie dla drzew w Łazienkach Królewskich.

Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się anomalią o bardzo sympatycznych skutkach.

Niestety, eksperci przekonują, że jest wręcz przeciwnie.

Szrotówek i inne nieszczęścia

- Wiele kasztanowców przy miejskich ulicach dotkniętych jest tą przypadłością. Drzewa prawdopodobnie osłabione przez trudne warunki, jakie panują w miastach (zasolenie, często latem przesuszenie - woda spływa z chodników i ulic bezpośrednio do studzienek ściekowych i nie dociera w odpowiedniej ilości do korzeni) zostają porażone przez choroby grzybowe - tłumaczy Mariola Kukier-Wyrwicka z Ogrodu Botanicznego UW.

Na tym nie koniec problemów. Swoje dorzuca słynny szrotówek kasztanowcowiaczek. - W rezultacie kasztanowce już latem zrzucają liście, co sprawia, że ich zegar biologiczny zostaje rozregulowany. Strata liści, temperatura i ilość światła przypominająca wiosnę sprawia, że drzewo zamiast zakwitnąć na początku maja, kwitnie teraz - mówi Wyrwicka.

Mogą zarazić inne drzewa

Chore rośliny stanowią zagrożenie dla innych drzew. - Cała aleja tutaj jest zakażona. Szkoda, że aleja w takim stanie istnieje koło Łazienek. Park powinien zadbać o swoje otoczenie, bo choroba może się przenieść - tłumaczy dr Marek Ostrowski, biolog, wkładowca UW.

Jak zapobiegać chorobom? - Ważna jest przede wszystkim profilaktyka, chociażby grabienie liści. W ten sposób niszczymy źródła zakażenia: owady i grzyby - uważa ekspert.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ NA TVNWARSZAWA.PL

Autor: js/ran/roody//mz//ms / Źródło: tvnwarszawa.pl, Kontakt Meteo

Pozostałe wiadomości