Jeziora jak kawa z mlekiem


Te położone w Kanadzie jeziora przyciągnęły uwagę astronauty z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na zrobionym przez niego zdjęciu Sandy i sąsiadujące z nim akweny intrygują kolorem.

Tarczę Kanadyjską (region geologiczny i geograficzny obejmujący większą część Kanady) charakteryzuje wielość jezior. Okolice jednego z nich - jeziora Sandy - przyciągnęły uwagę astronauty przebywającego na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Za kolor "odpowiadają" lodowce

Jezioro Sandy, zlokalizowane w północno-zachodniej części stanu Ontario, na zdjęciach z kosmosu ma barwę przypominającą kawę z mlekiem, podobnie jak sąsiednie zbiorniki.

Dlaczego? Obszar ten położony jest na gliniastych równinach. Drobne osady gliny zaległy tutaj dziesiątki tysięcy lat temu, na dnach jezior polodowcowych, kiedy cofał się stamtąd lądolód.

To właśnie te drobne ziarenka odpowiadają za kolor Sandy oraz pobliskich akwenów - jeziora Finger oraz Zatoki Rathouse. Wiele jezior w tym regionie jest tak płytkich, że sedymenty (osady) znajdujące się na dnie są łatwo wzburzane przez wiatr i prądy. Osady o najintensywniejszym zabarwieniu, szczególnie na północno-wschodnich pobrzeżach Finger, są dostarczane przez niewielkie rzeki.

Region o wielu barwach

Zdjęcie wykonał 7 czerwca astronauta z załogi Expedition 52.

Na fotografii widać, że Sandy i jego sąsiedzi to akweny większe niż inne jeziora w regionie. Dzieje się tak dlatego, że leżą na głównej linii drenażowej rzeki Severn, płynącej do Zatoki Hudsona.

Niektóre z mniejszych zbiorników (np. Peekwachana) są w porównaniu z nimi o wiele ciemniejsze, ponieważ nie zawierają tak dużej ilości osadów.

Zdjęcie pokazuje też, że wyrąb lasu u północnego brzegu jeziora Sandy stworzył w parku prowincjonalnym Opasquia prostą strefę w kolorze jaśniejszej zieleni.

Można tam dotrzeć tylko jedną drogą, otwartą przez zaledwie sześć tygodni podczas sezonu zimowego. Na co dzień w regionie dominuje transport powietrzny.

Jezioro Sandy i okoliceNASA

Autor: ao//rzw / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości