Iran wystrzelił małpę w Kosmos. Orbitowała przez 20 minut

Małpa i rakieta z przekazu irańskiej telewizji

Iran dokonał udanego wystrzelenia rakiety, która wyniosła w kosmos kapsułę z małpą; zwierzę bezpiecznie wróciło na Ziemię - poinformowało w poniedziałek irańskie ministerstwo obrony cytowane przez telewizję i państwową agencję IRNA.

Informację podały państwowa agnecja IRNA i państwowe stacje telewizyjne, cytując oświadczenie ministerstwa obrony. Według niego Iran pomyślnie wystrzelił na wysokość 120 km kapsułę o nazwie Pisgham (Pionier), w której była małpa, i "odzyskał przesyłkę w stanie nienaruszonym".

Według resortu obrony wystrzelenie rakiety "zbiegło się z czasem" rocznicy narodzin proroka Mahometa przypadającej w zeszłym tygodniu, nie podano jednak konkretnej daty.

Zapowiadali już wcześniej

W połowie stycznia władze w Teheranie ogłosiły, że mają zamiar wysłać w kosmos małpę na początku lutego; przedsięwzięcie to było prezentowane jako pierwszy krok do wysłania w przestrzeń kosmiczną w ciągu 5-8 lat człowieka. Plan zakładał wystrzelenie rakiety Kavoshgar-5 na wysokość ok. 120 km do suborbitalnego 20-minutowgo lotu. Wyczyn ten miał uczcić 34. rocznicę zwycięstwa rewolucji islamskiej z 1979 roku.

Agencja AFP przypomina, że poprzednia irańska próba wysłania małpy w kosmos w 2011 r. zakończyła się niepowodzeniem.

Zachód nieufny

Izrael i i kraje zachodu są zaniepokojone rozwijaniem przez Iran technologii rakiet balistycznych dalekiego zasięgu, mających wynosić, bo obawiająsię, ze mogą one służyć przenoszeniu głowic jądrowych. Władze w Teheranie utrzymują, że program nuklearny Iranu ma czysto cywilny charakter.

Autor: js/mj / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości