Gorączka Zachodniego Nilu. W Grecji zmarły trzy osoby

Gorączka Zachodniego Nilu
Gorączka Zachodniego Nilu
TVN Meteo
TVN MeteoGorączka Zachodniego Nilu

W wyniku powikłań po zakażeniu wirusem Zachodniego Nilu w Grecji zmarły trzy osoby. Zakażonych przenoszonym przez komary wirusem zostało 90 osób.

Trzy osoby zmarły w Grecji w ciągu ostatnich 48 godzin w wyniku powikłań po zakażeniu wirusem Zachodniego Nilu - poinformowało w piątek greckie centrum do spraw kontroli i prewencji chorób Keelpno. Zmarli byli w wieku 70-80 lat. Wirusa przeniosły komary z rodzaju Culex.

90 przypadków zakażeń

Gorączkę Zachodniego Nilu wywołuje wirus Zachodniego Nilu zaliczany do rodzaju Flavivirus. Większość osób z wirusem powodującym gorączkę nie ma objawów lub występują u nich niewielkie symptomy choroby. Jednak jeśli wirus przedostanie się do mózgu, zakażenie nim może być śmiertelne, ponieważ wywołuje zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu czy inne choroby tego narządu.

Według Keelpno w trwającym od końca maja sezonie występowania w Grecji komarów przenoszących wirusa Zachodniego Nilu, do 9 sierpnia doszło już do 90 przypadków zakażeń. 48 spośród zakażonych miało poważne choroby mózgu, a 12 przeszło delikatną infekcję, której towarzyszyła gorączka. Obecnie w szpitalach w Grecji jest 16 osób zakażonych tym wirusem, z czego cztery są pacjentami oddziałów intensywnej terapii. Najwięcej przypadków choroby odnotowano w stołecznym regionie Attyki i północnym rejonie Macedonii Środkowej.

Może być więcej chorych

Jednocześnie centrum do spraw chorób wezwało władze gmin wyjątkowo narażonych na zakażenie wirusem, by informowały obywateli o profilaktyce. Podkreślono również, że prawdopodobnie będzie dochodziło do kolejnych przypadków zachorowań w całym kraju.

W grupie największego ryzyka zachorowania na gorączkę Zachodniego Nilu są osoby w podeszłym wieku, chorzy na cukrzycę oraz ci, którzy w przeszłości byli poddani przeszczepom organów. Na obszarach, gdzie ryzyko zakażeniem wzrasta, zaleca się stosowanie środków odstraszających owady, noszenie długich spodni i ubrań w jasnych kolorach oraz by o wschodzie i zachodzie słońca pozostawać wewnątrz budynków.

Autor: anw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości