Czy Rina stanie się cyklonem?

Tak wygląda układ niskiego ciśnienia

- Układ niskiego ciśnienia, który unosi się nad meksykańskim półwyspem Jukatan, może w ciągu najbliższych 48 godzin przerodzić się w tropikalny cyklon – podali w niedzielę przedstawiciele amerykańskiego National Hurricane Center.

Układ, zlokalizowany bliżej wschodniego brzegu półwyspu, porusza się powoli w kierunku północno-zachodnim. Towarzyszą mu opady i burze odczuwalne przede wszystkim nad częścią Meksyku i zachodnią częścią Kuby.

Może burza, może nie

Istnieje 50 proc. szans, że ośrodek ten przemieni się w cyklon tropikalną. Jeśli tak się stanie, otrzyma on imię Rina. Dlaczego meteorolodzy są tak niepewni, że do tego dojdzie? Ośrodek znajduje się w niewielkiej odległości od lądu, co może przeszkodzić mu w nabieraniu siły. Z drugiej strony, ciepłe powietrze znad Zatoki powinno mu do tego wystarczyć.

Może przedostać się poza zatokę

Według niektórych modeli komputerowych, Rina wydostanie się poza Zatokę Meksykańską i wyruszy na północny-wschód, w kierunku Florydy. Nawet, jeśli nie uda jej się stać cyklonem, we wtorek albo w środę przyczyni się do intensywnych opadów deszczu nad Florydą.

- Może tam spaść do 10 cm deszczu, ale lokalnie na pewno będą to wyższe wartości - mówi meteorolog serwisu acuweather.com Danny Pydynowski.

Autor: map//aq / Źródło: Reuters, accuweather.com

Pozostałe wiadomości