Uważajcie na okiść. Opady mokrego, ciężkiego śniegu w połączeniu z temperaturą oscylującą wokół zera stopni Celsjusza mogą powodować zagrożenie dla spacerujących po lesie. Lasy Państwowe zalecają ostrożność.
W Czechach zima mocno dała o sobie znać na przełomie tygodnia. Pod ciężarem śniegu pękały konary drzew, ruch kolejowy został wstrzymany, a na drogach doszło do wielu wypadków.
Na wtorek synoptycy prognozują w niektórych regionach opady śniegu lub deszczu, jednak w wielu regionach możemy liczyć na przejaśnienia. Miejscami temperatura nie przekroczy zera stopni Celsjusza.
Noc w niektórych regionach może okazać się niebezpieczna. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali żółte alerty przed oblodzeniami. Obowiązuje również prognoza zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni.
Włoscy ratownicy znaleźli w poniedziałek ciała czworga narciarzy, którzy zginęli po zejściu lawiny w Alpach. Wśród ofiar jest 38-letni Polak. Tylko w ubiegły weekend we Włoszech w ten sposób życie straciło osiem osób.
Rośnie liczba zachorowań na nowotwory powiązane z otyłością u młodych ludzi - alarmuje na łamach czasopisma naukowego "The Lancet Public Health" organizacja walcząca z nowotworami American Cancer Society. Największy wzrost zanotowano w grupie wiekowej 25-49 lat.
We wtorek jeszcze w wielu regionach prognozowane są opady, jednak w środę i czwartek mieszkańcy większości kraju będą cieszyć się pogodną aurą. Deszczowo zrobi się ponownie od piątku.
Intensywne opady śniegu spowodowały, że tysiące domów w kilku województwach zostało pozbawionych prądu. Mocno sypało w wielu regionach kraju. Zdjęcia i filmy otrzymaliśmy na Kontakt 24.
W poniedziałek w wielu regionach sypnie śniegiem, pogodnie będzie jedynie na zachodzie Polski. Na termometrach zobaczymy maksymalnie trzy stopnie Celsjusza.
W ciągu nadchodzącej nocy oraz o poranku aura będzie stwarzać wiele zagrożeń. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed roztopami, oblodzeniami i intensywnymi opadami śniegu.
Mieszkańcy wielu regionów Europy walczą ze skutkami gwałtownej zimy. Największe zagrożenie stwarzają lawiny - we Włoszech zginęła jedna osoba. Gwałtowna pogoda spowodowała też wiele utrudnień na drogach oraz przerwy w dostawie prądu w Czechach i Francji.
Czym jest wir polarny, który odpowiadał za uderzenie mrozu w Stanach Zjednoczonych i dlaczego było tam zimniej niż w niektórych regionach Arktyki - miedzy innymi na te pytania odpowiedziała we "Wstajesz i weekend" fizyk atmosfery dr Joanna Remiszewska-Michalak.
W niedzielę zabieliło się wiele regionów Polski. Na południu miejscami spadło nawet do 20 centymetrów śniegu. W Kamiennej Górze w parku pod ciężarem śniegu zarwało się drzewo. W górach obowiązują ostrzeżenia lawinowe drugiego i trzeciego stopnia.
Po ulewnych deszczach ulice zmieniły się w rwące rzeki, a wielu mieszkańców północno-wschodniej Australii musiało opuścić swoje domy. W mieście Townsville w ciągu tygodnia spadła połowa rocznej sumy opadów.
Godziny w strachu przeżyła trójka chłopaków na rzece Cornia w środkowych Włoszech. Ich samochód został porwany przez strumień wody wywołany gwałtownymi ulewami. Potrzebna była pomoc strażaków.
Noc z soboty na niedzielę oraz niedziela w wielu regionach może być niebezpieczna. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed intensywnymi opadami śniegu, oblodzeniami, roztopami i silnym wiatrem.
W Karpaczu na Dolnym Śląsku panują idealne warunki do jazdy na nartach i na snowboardzie. Ten, kto nie umie jeździć na nartach, będzie mógł skorzystać z pomocy instruktora, który pomoże w wyborze sprzętu oraz opowie o technikach jazdy.
Najsłynniejszy amerykański świszcz - Phil z miejscowości Punxsutawney - wyszedł w sobotę o świcie z norki i nie zobaczył swojego cienia. To oznacza, że wiosna nadejdzie szybko.
W niedzielę czeka nas bardzo dynamiczna pogoda - zrobi się ciepło, ale w wielu regionach kraju spodziewane są śnieżyce. W kolejnych dniach powróci ochłodzenie, ale w całym kraju temperatura wyniesie poniżej zera. Nie ustąpią opady śniegu.