Najbliższe dni przyniosą zmianę w pogodzie - powróci słoneczna aura. Temperatura będzie systematycznie rosnąć, by na początku tygodnia przekroczyć 10 stopni Celsjusza. Pogodne niebo niesie za sobą konsekwencje - nocami może być mroźno.
Pracownicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego zakończyli zimowe liczenie nietoperzy, które obecnie zimują na Suwalszczyźnie. Doliczyli się 173 osobników. Ssaki te hibernują w ponad dwudziestu piwniczkach, o które od lat dbają miłośnicy nietoperzy.
Spadająca poniżej zera stopni temperatura i opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu stanowią doskonałe warunki do powstawania oblodzeń. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla większości województw.
Mieszkańcy prawie 39 stanów USA zmagają się ze skutkami Petry, potężnej burzy śnieżnej. W wypadkach samochodowych zginęły trzy osoby. Problemy komunikacyjne od wtorku miało ponad 100 milionów Amerykanów. W Minnesocie padł nowy rekord opadów śniegu.
Podczas pobytu na Antarktyce naukowcy obserwowali żerujące w lodowatych wodach orki. Jedna z nich nich zbliżyła się do podwodnej kamery i dała jej "buziaka".
Czwartek przyniesie pochmurną aurę w całym kraju. Popada deszcz, a miejscami deszcz ze śniegiem i śnieg. Termometry pokażą maksymalnie do 9 stopni Celsjusza.
W najbliższych dniach aura może być niebezpieczna. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują wydać ostrzeżenia przed oblodzeniami, intensywnymi opada śniegu i silnym wiatrem.
W najbliższych dniach powróci do nas zimowa aura. W wielu regionach wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W górach możne spaść go do 15 centymetrów.
"Cieszymy się ciepłem, słońcem, temperatura w ostatnich dniach wzrosła do 16 stopni na południu kraju. Czy opony to już można zmieniać na letnie? Lepiej nie!" - napisała dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.
Gorączka, kaszel, katar, ból gardła, ogólne osłabienie. Symptomów grypy nie należy lekceważyć. Od początku sezonu zachorowań z powodu grypy zmarło już w Polsce 25 osób.
Francuski ratownik górski zmarł w wyniku obrażeń odniesionych we wtorkowej lawinie w Crans-Montana w Szwajcarii. W środę policja podała, że poszukiwania zostały zakończone.
Astronomowie opublikowali nową mapę nieba, ukazującą setki tysięcy nowo odkrytych galaktyk. Przygotowali ją badacze z 18 krajów, w tym naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Wilczyca krążąca po holenderskim Parku Narodowym De Hoge Veluwe została oficjalnie uznana za pierwszego od lat osiadłego na tym terenie wilka. To pozwala na wdrożenie planu odnowy gatunku. Powrót wilków nie cieszy jednak hodowców owiec.
W lutym tego roku meteorolodzy na Śnieżce w Karkonoszach odnotowali maksymalnie 228 centymetrów śniegu. Kierownik obserwatorium Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, znajdującego się na szczycie góry przekazał, że tyle śniegu na Śnieżce nie było od dziesięciu lat.
Ratownicy wyciągnęli spod śniegu cztery osoby. Wszystkie przeżyły, ale stan jednej z nich jest bardzo ciężki. Służby nadal prowadzą akcję poszukiwawczą. Lawina zeszła wczesnym przedpołudniem w Crans-Montana w szwajcarskich Alpach.
Dzisiejszej nocy warto spojrzeć w niebo. Pełnia, którą właśnie obserwujemy, jest pełnią superksiężyca. Taka okazja w tym roku już się nie powtórzy. Swoje księżycowe relacje przesyłajcie na Kontakt 24.
Przed nami pochmurne i deszczowe dni. Miejscami popada też śnieg, a temperatura spadnie poniżej zera stopni Celsjusza. Od piątku pogoda zacznie się poprawiać, a na weekend synoptycy prognozują powrót słonecznej aury.
W nocy z wtorku na środę i w środę rano nad Bałtykiem powieje silny wiatr. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W prognozie zagrożeń synoptycy przewidują, że trudna aura nie ustąpi w kolejnych dniach.
Kiedyś kleszcze zagrażały nam i naszym zwierzętom od marca do listopada. Dziś nawet zimą nie jesteśmy bezpieczni. Pajęczaki te przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, między innymi boreliozę, odkleszczowe zapalenie mózgu oraz - jak twierdzą weterynarze - szczególnie groźną dla zwierząt babeszjozę.
Kolejka przewożąca turystów w jednym z kalifornijskich parków rozrywki stanęła, gdy wiatr uszkodził instalację elektryczną. W gondolach wiszących nad wodami zatoki uwięzionych zostało 16 ludzi, w tym niemowlę i osoba niepełnosprawna. Akcja ratunkowa trwała cztery godziny.
Japońscy naukowcy przed igrzyskami w Tokio, które odbędą się w 2020 roku, testują nowy system prognozowania i ostrzegania przed gwałtownymi ulewami, zwanymi w Kraju Kwitnącej Wiśni partyzanckimi burzami.
W wysychającym zbiorniku w Aguachica w Kolumbii utknęły cztery manaty. Na pomoc wodnym ssakom z gatunku zagrożonego wyginięciem ruszyli mieszkańcy. Akcja ratunkowa trwała ponad dwie doby.
Od 1 września w Krakowie będzie obowiązywał zakaz palenia węglem i drewnem. Dotyczy on nie tylko pieców i palenisk węglowych, lecz także kominków i ciężkich stacjonarnych grillów - poinformował w poniedziałek Urząd Miasta Krakowa.