Najnowsze

Najnowsze

Pogoda znów nie pozwoli nam się nudzić

W kolejnych dniach w pogodzie będzie się działo. Powieje silny wiatr, a na Bałtyku spodziewany jest sztorm nawet do dziewięciu stopni w skali Beauforta. Pojawią się opady deszczu, a miejscami też deszczu ze śniegiem.

Tysiące lat temu było Mega Czad, teraz jest tylko Czad

Było większe od obecnie największego jeziora na Ziemi i rozciągało się na powierzchni ponad 400 tysięcy kilometrów kwadratowych. Dziś jezioro Czad - bo o nim mowa - jest o wiele mniejsze. O świetności potężnego akwenu przypominają nam zdjęcia satelitarne, na których widać starożytne linie brzegowe.

Wstępna prognoza pogody na marzec

Luty przyzwyczaił nas do ciepła, a marzec - według prognozy przygotowanej przez NOAA - również utrzyma ten trend. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, odchylenie od średniej miesięcznej temperatury może być bardzo wysokie.

Zamiast śniegu i mrozu wdziera się ciepło. "Mamy sytuację wyjątkową"

Nie tylko w Polsce śniegu jest jak na lekarstwo. Pokrywa śnieżna występuje jedynie na północy Europy i w górach. Jak mówił prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w programie "Wstajesz i wiesz", to wyjątkowa sytuacja, ponieważ zazwyczaj o tej porze śnieg leżał przynajmniej na połowie powierzchni naszego kraju.

Naukowcy ostrzegają: do 2100 roku rafy koralowe mogą zniknąć z Ziemi

Wzrost średniej temperatury mórz i oceanów, a także zakwaszanie wód mogą wyeliminować prawie wszystkie istniejące na świecie siedliska rafy koralowej do 2100 roku - poinformowali naukowcy na konferencji "Ocean Sciences Meeting 2020" w San Diego w Kalifornii. Przewidują, że w wyniku zmian klimatu i zanieczyszczeń wód, 70-90 procent raf zniknie już w ciągu najbliższych 20 lat.

Niż Wiltrud rządzi pogodą w Polsce

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim kolejnego frontu atmosferycznego przemieszczającego się z zachodu na wschód.

Koronawirus może przenosić się łatwiej, niż sądzono

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 zachowuje się podobnie jak grypa oraz może rozprzestrzeniać się znacznie łatwiej, niż jakikolwiek inny znany do tej pory. Do takiego wniosku doszli chińscy naukowcy, którzy przeprowadzili badanie na grupie pacjentów w jednej z chińskich prowincji. Do tej pory stwierdzono zakażenie koronawirusem u ponad 74 tysięcy osób na terenie Chin, odnotowano ponad 2100 zgonów.

Pierwsze ofiary śmiertelne koronawirusa w Iranie

W Iranie z powodu COVID-19, czyli choroby wywołanej koronawirusem, zmarły dwie osoby. Od początku wybuchu epidemii w części kontynentalnej Chin z powodu wirusa zmarły 2004 osoby. Osiem zgonów stwierdzono poza Chinami. Według najnowszego bilansu na terytorium Chin zakażonych jest ponad 74 tysiące osób.