Istnieje 85-procentowe prawdopodobieństwo, że nadchodzącej zimy zjawisko La Nina wpłynie na pogodę na półkuli północnej - informują amerykańscy synoptycy.
W Polsce z dnia na dzień rośnie liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. - Nie należy się spodziewać zmniejszenia liczby zachorowań w ciągu najbliższych tygodni - mówił na antenie TVN24 doktor Tomasz Ozorowski, mikrobiolog.
Koronawirus SARS-CoV-2 może pozostawać na skórze dłoni bez mycia do dziewięciu godzin - informują naukowcy z akademii medycznej w japońskim Kioto. Z badania wynika, że w tym czasie jest aktywny i ma potencjał do zakażania.
Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia wskazują na pogarszającą się sytuację pandemii COVID-19 w Polsce. Konsultant krajowy do spraw epidemii profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz na antenie TVN24 przypomniała o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jakie powinny być respektowane w społeczeństwie.
Amerykańskie Centra Kontroli Chorób (CDC) potwierdzają, że w pewnych sytuacjach koronawirus może przenosić się nie tylko drogą kropelkową, ale także i powietrzną. Ze stanowiskiem zgodziła się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Nie zmienia to jednak zaleceń ekspertów, żeby nosić maseczki, myć ręce i zachować dystans.
Na Giewoncie i Kasprowym Wierchu w czwartek pojawił się pierwszy śnieg. Zarówno w Tatrach, jak i Bieszczadach, warunki nie sprzyjają pieszym wędrówkom.
4280 nowych przypadków zakażenia koronawirusem to najwięcej zachorowań, jakie odnotowano w Polsce od początku epidemii. Specjaliści są zaniepokojeni pogarszającą się z dnia na dzień sytuacją i apelują do społeczeństwa o respektowanie obostrzeń. Jak mówiła na antenie TVN24 doktor nauk medycznych Joanna Jursa-Kulesza, coraz większe problemy z opanowaniem pandemii mają także szpitale.
Naukowcy nieustannie próbują rozwikłać tajniki choroby COVID-19. Według badań prowadzonych przez kardiologa Michała Chudzika z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, u osób, które przeszły już chorobę, wciąż występować mogą jej typowe symptomy, takie jak niewłaściwa praca serca czy zaburzenia zmysłów.
W czwartek pogoda może miejscami stwarzać zagrożenie. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w niektórych regionach pojawią się intensywne opady deszczu. Obowiązują alarmy pierwszego stopnia.
Władze stanów dotkniętych przez huragan Laura obawiają się, że nadchodzący żywioł, huragan Delta, zmieni swoją trajektorię i skieruje się na już zniszczone obszary kraju. Na terenie Luizjany ogłoszono stan katastrofy.
O 0,05 stopnia Celsjusza pobity został rekord średniej globalnej temperatury dla września. Choć może wydawać się to niewiele, wpływ wzrostu widoczny jest w postaci kurczącej się pokrywy lodowej na Morzu Arktycznym czy ogromnych pożarów nękających Kalifornię. Naukowcy nie mają wątpliwości: za taki stan rzeczy odpowiadają działania człowieka.
W czwartek w niektórych stronach kraju może być mokro. Wszystko za sprawą przelotnych opadów deszczu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 17 stopni Celsjusza.
Pozostawiając po sobie zniszczenia, huragan Delta uderzył w środę w półwysep Jukatan w Meksyku. Teraz przesuwa się w kierunku południowego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Po zejściu na ląd w Meksyku osłabł, ale w drodze do USA może przybrać na sile.
Jest o nim głośno, choć na świat przyszedł po cichu i zupełnie nieoczekiwanie. Orangutanica w angielskim ogrodzie zoologicznym urodziła, mimo że wykonany przed kilkoma miesiącami test nie wskazywał, że jest w ciąży.
To nagranie pokazuje siłę żywiołu, który przeszedł w ostatnich dniach przez południową Francję. W miejscowości Saint-Martin-Vesubie, na skutek powodzi, zawaliła się część mostu, nastąpiła eksplozja, a chwilę później obok runęło ogromne drzewo.
Papież Franciszek zapytany o szczepionkę przeciwko COVID-19 stwierdził, że nie może być ona jedynie własnością kraju ani laboratorium, które ją stworzy. Dodał, że powinna przyczyniać się do dobra wspólnego na całym świecie.
Tegorocznymi laureatkami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, za opracowanie metody edycji genomu, zostały Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna. Doceniono je bardzo szybko, bo - jak zwrócili uwagę eksperci na spotkaniu Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego - ich wyniki badań ogłoszono zaledwie niecałe dziesięć lat temu.
Jeżeli będziemy podchodzić lekceważąco do pandemii, to nigdy skutecznie sobie z nią nie poradzimy - powiedział szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos.
W słowackiej części Tatr, pod szczytem Krywania, 27-letni polski turysta został śmiertelnie rażony piorunem - poinformowali ratownicy Horskiej Zachrannej Służby.
Troje epidemiologów zaproponowało alternatywną strategię walki z pandemią COVID-19. Stwierdzili, że opanowanie pandemii może stać się możliwe dzięki wypracowaniu odporności stadnej. By ją stworzyć, należy szczególnie chronić osoby z grup ryzyka, a reszcie pozwolić na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Jest duże zagrożenie, że Unia Europejska nie osiągnie celów dotyczących recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych - ostrzegł Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO). Sytuację 27 krajów członkowskich komplikuje fakt, że od przyszłego roku nie będzie można eksportować większości odpadów z plastików.
- Tracimy w tej chwili trochę kontrolę nad rozwojem epidemii. W dwóch na trzy przypadkach nie znamy źródła zakażenia chorego. Wiemy jednak, że w dużej mierze są nimi dzieci w szkołach - powiedział doktor Jakub Zieliński z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Na początku października informowaliśmy o nowym teście na koronawirusa SARS-CoV-2 opracowanym przez naukowców z Centrum Badań DNA w Poznaniu. We wtorek badacze z innej jednostki naukowej w tym mieście podali, że opracowali kolejną, dwa razy szybszą wersję innego testu wykrywającego ten sam wirus.
Polska jest pod wpływem niżu Brigitte znad Morza Norweskiego i związanego z nim deszczowego frontu atmosferycznego postępującego od zachodu na wschód kraju.
"By skłonić społeczeństwa do większego zaangażowania w walce z koronawirusem, potrzebne jest regularne badanie nastrojów społecznych, wdrażanie 'kreatywnych rozwiązań', opracowywanych wspólnie z mieszkańcami oraz spełnianie potrzeb społecznych w 'nowy i bezpieczny sposób' - zauważa dyrektor europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia w apelu do rządów.
Rakieta Falcon 9 wystartowała. Wyniosła we wtorek na niską orbitę okołoziemską 60 satelitów Starlink. Start misji, głównie z powodu złych warunków pogodowych, przekładano dotąd czterokrotnie.