Najnowsze

Najnowsze

Szef WHO: aby kontrolować koronawirusa, będziemy potrzebowali szczepionki

- Przed nami długa droga i dużo pracy - powiedział dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Po raz kolejny wezwał wszystkie kraje do testowania, izolowania i leczenia chorych na COVID-19. Zaznaczył, że znoszenie obostrzeń powinno przebiegać w sposób stopniowy i kontrolowany.

Bliskie spotkanie Księżyca i Wenus. Wiosenne niebo pełne atrakcji

Czym jest ten świecący punkt na nocnym niebie, który towarzyszy Księżycowi? To nasza sąsiednia planeta - Wenus. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy kosmiczne obserwacje z niedzielnego wieczoru. Jednak dla wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli uwiecznić naszej sąsiadki na zdjęciach, mamy dobrą wiadomość. W poniedziałek również będzie ją świetnie widać.

Wirusolog: jesteśmy na początku drogi, to nie koniec epidemii

Do potencjalnej drugiej fali zakażeń świat będzie lepiej przygotowany, powstaną specjalne narzędzia i będziemy rozumieć, jakie zagrożenie niesie - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ophraella communa. Mały pomocnik w walce z alergią

Szwajcarscy naukowcy wskazali nowy rodzaj naturalnej broni biologicznej przeciwko alergii na trawy. Jest nim niewielki chrząszcz Ophraella communa. Żywi się głównie liśćmi i kwiatami ambrozji bylicolistnej, której pyłek jest częstym czynnikiem uczulenia.

Hydrolog: Zeszłoroczna susza była dotkliwa. Tegoroczna może być jeszcze gorsza

Widzimy coraz więcej oznak suszy w Polsce. Kolejne nadleśnictwa zakazują wstępu do lasu ze względu na zagrożenie pożarowe, a w rzekach wody jest bardzo mało. Zdaniem hydrologa i wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk, jeżeli w najbliższych tygodniach deszcz nie będzie padał regularnie, to tegoroczna susza może być jedną z najgorszych w historii naszego kraju.

Mężczyzna upadł z wysokości w Pieninach

W Pieninach w okolicy szczytu Trzech Koron z wysokości upadł mężczyzna. Ratownicy po przybyciu na miejsce stwierdzili u niego podejrzenie urazu kręgosłupa. Został przetransportowany do szpitala w Nowym Targu.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. "Ginęły pisklęta, niszczone była jaja"

Udało się ugasić ogień po pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym, jednak płomienie pozostawiły po sobie wiele strat. Spalony został teren o powierzchni ponad pięciu tysięcy hektarów, który był domem dla wielu gatunków rodzimych ptaków. - Dla wielu z nich był to okres wysiadywania jaj i opieki nad pisklętami, w związku z czym jest to dla nich tragedia - opowiadał w rozmowie z TVN24 ornitolog Adam Zbyryt.

Zagrożenie pożarowe w lasach, kolejne nadleśnictwo zamknięte

W dużej części lasów nadal obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Z tego powodu zamknięte są dwa nadleśnictwa - Świeradów i Ostrów Mazowiecka. O tym, jak być bezpiecznym w lesie, mówił Maciej Lipka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Jak walczyć z suszą w Polsce? "Musimy wodę zatrzymywać"

Zdaniem ekspertów susza w tym sezonie może być katastrofalna. - Ten najważniejszy zasób, jakim jest woda, zaczyna się kurczyć - mówiła we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska. - Musimy myśleć o tym, żeby wodę zatrzymywać - dodała.

"W naszej części Europy zrobi się burzowo i deszczowo"

W połowie przyszłego tygodnia na termometrach możemy zobaczyć aż 24 stopnie Celsjusza. - Wyż, który jest u naszych zachodnich sąsiadów, zaczyna działać w ten sposób, że zagarnia ciepłe i wilgotne powietrze - mówił we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski. To skutkować będzie gwałtowną pogodą.