Najnowsze

Najnowsze

Globalne ocieplenie zmieni smak win

Globalne ocieplenie może znacząco wpłynąć na jakość win produkowanych w kalifornijskiej dolinie Napa, a także zupełnie zmienić kierunek rozwoju amerykańskiego winiarstwa, jak podają badacze z Uniwersytetu Stanforda. Mający odbyć się na przestrzeni 30 lat nagły skok temperatury będzie odpowiedzialny za rewolucję.

Szajka bursztyniarzy w rękach policji

Na terenie Nadleśnictwa Gdańsk funkcjonariusze Straży Leśnej ujęli trzy osoby, które nielegalnie wydobywały bursztyn z okolicznych lasów. To proceder, który zagraża przyrodzie i kosztuje państwo kilka setek tysięcy złotych.

Deszcze zaleją Pomorze Zachodnie

W ciągu najbliższej doby na Pomorzu Zachodnim mogą padać intensywne deszcze - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.

W Amazonii odkryto plemię nieznające cywilizacji

W lasach Amazonii odnaleziono indiańskie plemię, które nigdy nie miało kontaktu ze współczesną cywilizacją, jak informuje serwis Discovery News. Brazylijska Narodowa Fundacja ds. Indian zakłada, że Amazonię zamieszkuje niemalże 70 takich plemion.

Zerwany most, zalane drogi i piwnice

Zalane piwnice, zrujnowana droga, podmyte przyczółki i zerwany most to efekty ulewy w Lipowej koło Skrzycznego na żywiecczyźnie. Miejscowy potok zmienił się rwącą rzekę.

Błękitna Flaga powiewa nad Świnoujściem

Na nadmorskiej plaży w Świnoujściu od piątku powiewa Błękitna Flaga. Jest to wyróżnienie nadawane kąpieliskom, które spełniają najwyższe światowe standardy pod względem czystości wody i bezpieczeństwa.

Polska zmaga się ze skutkami burz

Burze i obfite opady deszczu wyrządziły wiele szkód m.in w woj. śląskim. Minionej doby strażacy interweniowali ponad 360 razy. Przez cały dzień trwa usuwanie szkód. W większości gospodarstw udało się przywrócić prąd. Liczba zgłoszeń ciągle jednak wzrasta.

Rzeki się podnoszą. Możliwe podtopienia

Po ulewnych deszczach został przekroczony stan ostrzegawczy wody w dorzeczu Wisły i w dorzeczu Odry. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla rejonów zagrożonych podtopieniami.

Anglicy marnują drewno, które mogłoby ogrzać szkoły

Prawie dwa miliony ton drewna marnują się rokrocznie w Wielkiej Brytanii, choć z powodzeniem mogłyby posłużyć za opał w niewielkich wiejskich szkołach bądź małych szpitalach. Wykorzystanie ich miałoby wiele plusów - m.in. znacznie zmniejszyłoby emisję gazów cieplarnianych, oznajmiła brytyjska Komisja ds. Leśnictwa.

500 wyładowań atmosferycznych w 15 minut

500 wyładowań w 15 minut - tak zaczęło się burzowe popołudnie na Śląsku Opolskim i Dolnym Śląsku. Burze są krótkotrwałe, ale bardzo silne. Front utrzymywał się nad tymi rejonami, przynosząc kolejne wyładowania.

Garaże zmiecione w kilkanaście sekund

Gwałtowny atak trąby powietrznej w centrum Bydgoszczy (os. Szwederowo) zniszczył w czwartek wieczorem kilkanaście garaży. Na skutek ulewy, która przeszła w pobliżu miasta zalanych zostało też część ulic w podbydgoskiej gminie Białe Błota (woj. kujawsko-pomorskie). O zdarzeniu poinformowali nas Reporterzy 24.

Deszcz daje się we znaki

Polska wciąż pozostaje pod wpływem frontu atmosferycznego, który przynosi ze sobą opady deszczu i nie pozwala nam rozstać się z parasolem. W piątek będzie naprawdę mokro. Gdzieniegdzie pojawią się również burze i mgły.

Tunezyjskie słońce turystycznym pewniakiem

Bułgaria, Turcja, Włochy, a nawet Grecja to urlopowe destynacje, które nie będą jutro wolne od deszczu i burz. Za to piękne słońce czeka na turystów w krajach arabskich i Izraelu. Letnia aura jest w tym sezonie wyjątkowo kapryśna.

Zalane szkoły i piwnice. Skutki burz na Śląsku

W czwartek w godzinach popołudniowych nad Śląskiem przeszły gwałtowne burze z opadami do 40 l/m kw. i silnym wiatrem do 90 km/h. Ofiar nie ma, ale strażacy musieli usuwać na bieżąco skutki nawałnic.

Atlantis czeka na start

Atlantis opuści przylądek Canaveral i wyleci w przestrzeń kosmiczną 8 lipca - tak jak pierwotnie planowano. Podczas konferencji, która odbyła się we wtorek w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego, NASA poinformowała, że wahadłowiec jest w dobrym stanie technicznym i niebawem wyruszy w swoją misję, która będzie jednocześnie ostatnią misją w programie promów kosmicznych NASA.

Dzieciaki ratują środowisko

Właśnie zakończyła się akcja pod patronatem Biura Nasiennictwa Leśnego "Drzewko za butelkę". Dzieci, które się w nią włączyły, zebrały ponad 3 miliony sztuk niepotrzebnych opakowań.

Arlene z przytupem wkroczyła na ląd

Pierwsza tropikalna burza w północnej części Oceanu Atlantyckiego, Arlene, zaczyna powoli wchodzić na ląd. Dziś rano przyniosła obfite opady deszczu i porywisty wiatr w północno-wschodniej części Meksyku.

Ostrzeżenia powodziowe na południu Polski

Po intensywnych opadach deszczu w ostatnich dniach wzrósł poziom wody w rzekach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 2 i 3 stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody na południu Polski. Zagrożone podtopieniami jest także Mazowsze.

Burze wróciły i jeszcze z nami zostaną

Oberwanie chmury, intensywny wiatr i wyładowania atmosferyczne. Tak sytuacja pogodowa będzie przedstawiać się w większości kraju. Nawałnice przeszły już w środę nad wieloma miejscami w Polsce. Zgłoszenia o gwałtownych zjawiskach otrzymujemy od Reporterów 24.

Open'er w strugach deszczu

Już dziś początek Heineken Open’er Festival, jednego z najważniejszych letnich festiwali. Niestety początek lipca na wybrzeżu będzie bardzo kapryśny. Trójmiasta nie ominą deszcze i chłód. Jeśli właśnie pakujecie plecak na festiwal, proponujemy zabrać ze sobą ciepły polar, kurtkę przeciwdeszczową i kalosze.

Jest super jasny i bardzo stary

Kwazar o nazwie Ulas został odkryty przez europejskich astronomów. Jest zasilany przez czarną dziurę o masie dwa miliardy razy większej od Słońca. To najjaśniejszy obiekt odkryty dotąd we Wszechświecie, odległy od nas o niemal 13 miliardów lat świetlnych. Rewelację opublikuje 30 czerwca prestiżowe czasopismo "Nature".

30 czerwca wprowadzono sekundę przestępną

32 lata temu czas na Ziemi zaczął być korygowany o sekundę przestępną. Dodawana jest czasem w czerwcu lub w grudniu na postawie obserwacji astronomicznych po to, aby zsynchronizować doby z nieco opóźniającym się ruchem obrotowym Ziemi.

"Błyskotliwa" siła przyciągania

Amerykanin Melvin Roberts z miasteczka Seneca w stanie Południowa Karolina już sześć razy został trafiony przez piorun. Po raz ostatni kilka dni temu, gdy po koszeniu trawy chował kosiarkę przed nadciągającą burzą.

Krajobraz po burzy

Godz. 3:35. Ciepło, wszędzie kałuże po wczorajszej nawałnicy. Nad parującą uliczką unosi się śpiew kosa. Przed dworcem w Skierniewicach siedzi czarno-biały kot, umorusany niemiłosiernie, chyba nie znalazł w nocy suchego miejsca.

W Japonii zatrzęsła się ziemia

Trzęsienie ziemi o sile 5,5 stopnia w skali Richtera zarejestrowano w czwartek rano w środkowej części Japonii - poinformowała japońska agencja meteorologiczna. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w prefekturze Nagano. Władze nie wydały ostrzeżenia przed tsunami.