Najbliższe dni nie będą sprzyjać miłośnikom turystyki górskiej. Opady śniegu i silny wiatr sprawiły, że w polskich górach wzrosło zagrożenie lawinowe. W Tatrach, Beskidach i Karkonoszach ogłoszono jego trzeci, a w Bieszczadach drugi stopień. GOPR odradza wyprawy na szlak niedoświadczonym turystom.
Z drugiego do trzeciego, czyli już znacznego stopnia wzrosło w czwartek zagrożenie lawinowe w Tatrach.
Na Kasprowym Wierchu leży 170 cm śniegu, termometry na szczycie wskazują 17 st. mrozu.
Jak powiedział ratownik TOPR Andrzej Maciata, pokrywa śnieżna w górach jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Warunki turystyczne w Tatrach są niekorzystne.
130 cm śniegu i sliny wiatr na połoninach
Zagrożenie lawinowe wzrosło także w górnych partiach Bieszczad. W czwartek wprowadzono tam jego drugi stopień. - Rano na Połoninie Wetlińskiej było 11 stopni mrozu. Leży tam średnio ok. 130 cm śniegu, wiatr wieje z prędkością 30 km/godz. Na połoninach widoczność jest ograniczona do 30 metrów - poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.
W ocenie GOPR w Bieszczadach, gdzie ostatniej doby spadło ponad 10 cm świeżego śniegu, warunki turystyczne są bardzo trudne. Powyżej górnej granicy lasu należy unikać miejsc z nawianym i nagromadzonym śniegiem oraz stromych, północnych stoków. Trzeba tez pamiętać, że ograniczona w górnych partiach widoczność może uniemożliwiać właściwą ocenę sytuacji.
W położonych niżej Ustrzykach Górnych leży prawie 70 cm śniegu, temperatura powietrza wynosi tam minus 5 stopni Celsjusza. Wieje słaby wiatr.
Śnieg i wiatr sprzyjają lawinom w Beskidach
Z drugiego do trzeciego stopnia zagrożenie lawinowe na północnych stokach Babiej Góry podwyższyli ratownicy grupy beskidzkiej GOPR.
Goprowcy poinformowali, że wpływ na decyzję miały dotychczasowe opady śniegu, zapowiedzi kolejnych, a przede wszystkim silny wiatr z kierunków południowego i zachodnich, który powoduje odkładanie śniegu po stronach zawietrznych.
Trzeci stopień (w pięciostopniowej skali) wprowadzany jest, gdy pokrywa śniegu na stromych stokach jest słabo związana. Zejście lawiny może spowodować skok narciarza lub pieszy turysta.
Nieprzetarte i oblodzone szlaki w Karkonoszach
Po ostatnich intensywnych opadach śniegu również w Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin w górach spadło ok. 20 cm świeżego śniegu, który jest nawiewany przez wiatr w zagłębienia terenu, żleby, jary i na strome stoki. Szlaki są nieprzetarte i oblodzone, a w wyższych partiach gór występują zamiecie śnieżne i wysokie zaspy, które znacznie utrudniają poruszanie.
Na Śnieżce grubość pokrywy śnieżnej wynosi obecnie ok. 130 cm, wieje silny, północny wiatr, widoczność jest ograniczona do ok. 50 m, a temperatura wynosi ok. -11 stopni C.
Wędrówki tylko dla doświadczonych
Poruszanie się po górach przy takim zagrożeniu lawinowym wymaga bardzo dużego zimowego doświadczenia turystycznego oraz posiadania wiedzy o lawinach. Ci, którzy zdecydują się wyjść na szlak, powinnni zaopatrzyć się w zestaw lawinowy, czyli łopatkę, sonda i detektor lawinowy.
Niezbędne mogą się okazać również raki, czekan i rakiety śnieżne. Należy też omijać niektóre miejsca - przede wszystkim strome stoki zawietrzne, a także zachować szczególną ostrożność na stokach z nawianym śniegiem.
Autor: js/ŁUD / Źródło: PAP