16 żubrów w północno-wschodniej Polsce zostało wyposażonych w obroże satelitarne. Naukowcy chcą więcej wiedzieć o przemieszczaniu się tych zwierząt.
Obroże założono żubrom żyjącym w trzech puszczach: siedmiu w Puszczy Białowieskiej, pięciu w Puszczy Boreckiej i czterem w Puszczy Knyszyńskiej. Docelowo obroże otrzymają 22 żubry.
Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie realizują projekt wspólnie z ośmioma nadleśnictwami i Białowieskim Parkiem Narodowym. Część pieniędzy pochodzi ze środków unijnych.
Obroże wysyłają sygnał automatycznie Naukowcy liczą na uzyskanie szerszej wiedzy na temat przemieszczania się żubrów, wybierania przez te zwierzęta pokarmu i siedlisk.
Obroże są wyposażone w nadajniki, co pozwala na stałą obserwację zwierząt. System zainstalowany w obrożach samoczynnie wysyła do odbiorcy dane o ich położeniu.
Nie będą wyjadać
Monitoring w Puszczy Knyszyńskiej może się przydać do zapobiegania szkodom wyrządzanym przez żubry na okolicznych polach rzepaku.
W styczniu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku zaczęła dokarmiać stado żubrów w tej puszczy. Zwierzęta muszą się jednak do tego przyzwyczaić; na razie nie chcą korzystać z dokarmiania. W Puszczy Knyszyńskiej żyje około 90 żubrów.
Przybywa, ale wciąż zagrożone
Obserwacje żubrów za pomocą obroży satelitarnych w trzech puszczach w północno-wschodniej Polsce są elementem projektu: "Ochrona in situ żubra w Polsce - część północno-wschodnia".
Celem projektu jest poprawa warunków bytowania żubrów, monitorowanie ich stanu zdrowia oraz zapewnienie trwałości populacji żubra. Mimo że żubrów przybywa, to jednak wciąż jest to gatunek zagrożony.
Zasiedlają Puszczę Augustowską
W ramach projektu prowadzona jest też analiza, czy potrzebom żubrów odpowiadałyby warunki w Puszczy Augustowskiej. Wyniki analiz będą dopiero za kilka miesięcy. W Puszczy Augustowskiej pojawiły się pierwsze dwa lub trzy samce. Zwierzęta przywędrowały z innych puszcz w północno-wschodniej Polsce albo dotarły z Litwy czy Białorusi.
Projekt potrwa jeszcze dwa lata
Wartość projektu to 12,6 mln zł, z czego 85 proc. jest finansowane z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka. Rozpoczął się w maju 2011 i potrwa do końca 2013 r.
W Polsce żyje na wolności w pięciu wolnych populacjach nieco ponad tysiąc żubrów; oprócz tego sto czterdzieści żubrów przebywa w sześciu ośrodkach hodowli tych zwierząt i ponad 50 w innych miejscach, głównie prywatnych hodowlach.
Polską ostoją żubra jest Puszcza Białowieska. Z zakończonego właśnie zimowego liczenia wynika, że na koniec roku żyło tam 481 żubrów.
Autor: jm/ŁUD / Źródło: PAP