Sinopomarańczowa chmura, mająca kształt podkowy, zachwyciła jednego z Reporterów 24. To tzw. arcus, będący podniebną zapowiedzią silnego szkwału. O tym, czym jest, a także jak się tworzy arcus, opowiada synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński.
- Na zdjęciu jest widoczny cumulonimbus (Cb), czyli nic innego niż chmura o budowie pionowej - precyzuje synoptyk. Jej podstawa znajduje się od kilkuset do kilku tysięcy metrów nad ziemią, zaś wierzchołek nierzadko sięga 12-18 km.
Ciepło-zimna pionowa zakładka
Tak duża wysokość jest wynikiem olbrzymich prądów wstępujących, tj. pionowego ruchu powietrza (konwekcyjnego) jaki zachodzi, gdy ciśnienie atmosferyczne jest obniżone - tłumaczy Raczyński. To właśnie prądy wstępujące tworzą cumulonimbus, nanosząc masy ciepłego i wilgotnego powietrza na masy chłodnego podczas przechodzenia frontu atmosferycznego.
Szybko wznosząca się para wodna zawarta w masach ciepłego powietrza skrapla się wtedy, co skutkuje opadami. O możliwości ich wystąpienia na obszarze świadczy siny kolor u podstawy chmury widoczny na zdjęciu.
Sine strzępy opadów
- Zwisają z niej strzępy opadających wielkich kropli deszczu, a w niektórych przypadkach gradu - zauważa. Lodowe bryły spadają z tzw. wysokości zamarzania, za którą w Polsce w czasie lata uznaje się odległość 3-5 km od powierzchni Ziemi.
- Z kolei środkowa, szara część chmury składa się dużych kropli deszczu, gradu, nierzadko także śniegu - opisuje dalej Raczyński. Występujące wewnątrz chmury prądy wstępujące są na tyle silne, że unoszą pomniejsze kawałki lodu i krople deszczu coraz wyżej powiększając ich rozmiary.
Podniebne kowadła i podkowy
Szczytowe partie chmury są jasne i składają się wyłącznie z kryształków lodu. - Formują się w kształt kowadła w wyniku zanikania prądów wstępujących i rozchodzenia się powietrza na boki - podkreśla Wojciech Raczyński. - To właśnie incus, czyli kowadło, uznaje się za znak charakterystyczny cumulonimbusa - przyznaje synoptyk.
Przeciętny obserwator jest w stanie jednak dostrzec jedynie podstawę cumulonimbusa. Reporter24 - slavo70 - zdołał na zdjęciu uchwycić drugi charakterystyczny dla tej chmury kształt.
Meteorolodzy określają go jako arcus, czyli wał szelfowy - skłębiony w formę podkowy wał burzowych chmur. - Wokół niego wiruje powietrze, będące przyczyną silnego szkwału - wyjaśnia Raczyński.
Autor: mb/mj,map / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 / slavo70