Straż Miejska w Poznaniu rozpoczęła pobieranie próbek popiołu z pieców, by sprawdzić, czy ich właściciele nie spalali niedozwolonych materiałów. Namierzono już pierwszą taką osobę. Za spalanie lakierowanych płyt dostała mandat.
Wielki pióropusz dymu unosił się w czwartek nad szczytem filipińskiego wulkanu Mayon. Ewakuowani zostali kolejni mieszkańcy okolicznych regionów. Eksperci ostrzegają o rosnącej sile wulkanu.
Silne trzęsienie, które nawiedziło Alaskę, miało wpływ na poziom wody w studniach na Florydzie. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie odległość. Te dwa miejsca dzieli bowiem odległość ponad sześciu tysięcy kilometrów.
W Chinach powiodło się sklonowanie dwóch małych małpek. - Naszym celem jest rozwój wiedzy w dziedzinie badań nad ludzkimi chorobami - mówił dyrektor Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju, gdzie makaki przyszły na świat.
Władze Kapsztadu poinformowały, że zapasy wody pitnej w mieście są już na wykończeniu. Teraz starają się uniknąć Dnia Zero, w którym woda ostatecznie się skończy.
Czwartkowy poranek przywitał mieszkańców zachodniej części Polski bardzo wysokimi - jak na styczeń - wartościami temperatury. W Świnoujściu odnotowano 10 stopni Celsjusza. Tomasz Wasilewski we "Wstajesz i Wiesz" wyjaśniał, dlaczego tak wyglądał zimowy, styczniowy poranek.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 nawiedziło w czwartek obszar na morzu na wschód od Wysp Komandorskich w pobliżu Kamczatki - podały amerykańskie służby geologiczne USGS.
Wraz z przesunięciem się północnej strefy opadów na zachód wzrośnie poziom zagrożenia meteorologicznego dla kierowców. To właśnie tam jazda będzie utrudniona.
Dziś rozpiętość temperatur będzie dość szeroka, jednak jedno jest pewne: prognozowane ocieplenie dotarło do Polski. Wraz z nim nad północne rejony dotarło bardzo wilgotne powietrze, przez co powinniśmy przygotować się na lekki deszcz.
Opady śniegu w Japonii doprowadziły do chaosu komunikacyjnego na drogach, odwołano także wiele lotów. W wyniku wypadków rannych zostało 360 osób, a jedna zginęła.
Zdaniem amerykańskich naukowców na styku dwóch płyt tektonicznych na zachód od Kanady sytuacja dojrzała do tego, że niebawem dojdzie do potężnego wstrząsu. Doprowadzi on do potężnego tsunami.
Nadchodzące dni będą - jak na styczeń - bardzo ciepłe, gdyż utrzymają się dodatnie wartości temperatury. Spodziewajmy się jednak, że już w niedzielę silniej powieje wiatr, a aura będzie deszczowa.
Naukowcy mają pomysł na spowolnienie zmian klimatu. Według ostatnich badań okazuje się on jednak na tyle ryzykowny, że w rezultacie mógłby doprowadzić do katastrofy klimatycznej.
Śnieg zasypał szwajcarski kurort narciarski Davos, gdzie we wtorek w obecności najważniejszych osobistości ze świata polityki i gospodarki rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. Ciężkie warunki utrudniły niektórym uczestnikom dotarcie na miejsce.
Ziemia zatrzęsła się w Indonezji. Epicentrum znajdowało się na wyspie Jawa. Uszkodzeniu uległo 130 budynków, zawalił się dach jednej ze szkół. Ośmioro uczniów zostało rannych.
Jedna osoba zginęła, a co najmniej 11 osób zostało rannych po wybuchu wulkanu i zejściu lawiny w japońskim kurorcie narciarskim Kusatsu. Niektórzy są w stanie krytycznym.
W najbliższym tygodniu pogoda nie będzie nas rozpieszczać. Pojawią się liczne utrudnienia - opady deszczu, śniegu i marznącej mżawki, które będą powodować gołoledź. Silny wiatr w górach osiągnie wartość nawet 100 kilometrów na godzinę.
Na Alasce doszło do silnego trzęsienia ziemi. Przez kilka godzin obowiązywały ostrzeżenia przed tsunami. Pomimo że zagrożenie minęło, władze zalecają mieszkańcom oddalenie się od wybrzeży.
Po kolejnych śnieżycach na północy Włoch wzrosło zagrożenie lawinowe w Górnej Adydze, Dolinie Aosty i w Piemoncie. W odciętych od świata miejscowościach nadal przebywają setki turystów. Konieczna może być ewakuacja śmigłowcami.
34 martwe kondory znaleziono w argentyńskich Andach. Padły po spożyciu nafaszerowanego trucizną mięsa owcy. Ekolodzy są oburzeni praktykami stosowanymi przez miejscowych farmerów.
Jesienią uciekła od właściciela, teraz już trzeci miesiąc towarzyszy stadu żubrów. I chociaż krowa radzi sobie całkiem nieźle, to ekspert przestrzega, że ta przyjaźń - lub sojusz - może zagrozić i jej, i populacji żubrów z Puszczy Białowieskiej.
Gwałtownie rozprzestrzenia się wyciek ropy z tankowca Sanchi, który z ładunkiem prawie miliona baryłek lekkiej ropy z Iranu zatonął na Morzu Wschodniochińskim - podały w poniedziałek chińskie władze. Ekolodzy mówią o zagrożeniu dla żyjących w tym rejonie ryb, skorupiaków czy waleni.