Jak pielęgnować storczyki?  

Autor:
ks//mro
Źródło:
TVNmeteo
Polscy naukowcy odkryli nowy gatunek orchidei
Polscy naukowcy odkryli nowy gatunek orchideiMarta Kolanowska
wideo 2/5
Marta KolanowskaPolscy naukowcy odkryli nowy gatunek orchidei

Storczyki to niezwykle piękne kwiaty, które zaczarują każde wnętrze swoją egzotyczną urodą. Aby jednak sprawiły dużo radości i efektownie kwitły warto wiedzieć, jak pielęgnować storczyki, czyli jak je podlewać, przesadzać i przycinać.

● Storczyk dendrobium i phalaenopsis to dwie najbardziej popularne w uprawie odmiany storczyków. ● Sztuczny storczyk jest doskonałą alternatywą dla osób które nie mają czasu i podejścia do pielęgnacji żywych roślin. ● Storczyki są dosyć wymagające w pielęgnacji – należy je umiejętnie podlewać, przesadzać i przycinać.

Odmiany storczyków

Tak jak i inne kwiaty, storczyki także mogą pochwalić się mnogością odmian i na pewno każdy ich wielbiciel znajdzie odpowiednią dla siebie. W zależności od odmiany nieco inne będą cechy rośliny takie jak wielkość, kształt kwiatów czy okres kwitnienia. Różnić się będzie także sposób pielęgnacji.

Najbardziej popularne w naszym kraju są dwie odmiany: storczyk phalaenopsis (falenopsis) oraz storczyk dendrobium.

Storczyk phalaenopsis, zwany także orchideą jest najbardziej znaną odmianą tej rośliny. Jest najczęściej spotykany w marketach. Cechują go duże, wyraziste kwiaty umieszczone na długim pędzie. Kolory, w jakich spotykane są najczęściej to biały, różowy i fioletowy. Coraz bardziej popularne są także kwiaty w cętki.

Storczyk dendrobium jest drugą najbardziej popularną odmianą z rodziny storczykowatych. Stosunkowo prosta uprawa kwiatu przyczyniła się do dużego zainteresowania wśród początkujących hodowców. Rośliny z tej odmiany charakteryzują się różnorodnością jeśli chodzi o wielkość. Można spotkać duże okazy sięgające powyżej metra, a także miniaturowe, które chętnie są uprawiane w mieszkaniach.

Istnieją także inne odmiany storczyków, które są mniej popularne w domach ze względu na większy stopień skomplikowania w uprawie, dlatego nimi zajmują się już bardziej doświadczeni miłośnicy pięknych roślin. Zaliczają się do nich: cymbidium, miltonia, katleja, sabotek.

Sztuczny storczyk – alternatywna ozdoba wnętrza

Sporą popularnością cieszą się również sztuczne storczyki. Wiele osób, które nie mają tzw. ręki do kwiatów, decyduje się na zakup sztucznego storczyka, który nie tylko stanowi piękną dekorację wnętrza, ale również nie sprawia żadnych problemów. Taki kwiat wystarczy tylko raz na jakiś czas przetrzeć z kurzu.

Naturalne storczyki mają charakterystyczną fakturę, która przypomina nieco plastik, dlatego sztuczne odpowiedniki tych kwiatów świetnie je imitują.

Jak dbać o storczyki?

Storczyki są raczej wymagającymi roślinami, dlatego po wybraniu tego najpiękniejszego i najzdrowiej wyglądającego trzeba znaleźć dla niego odpowiednie miejsce w domu. Stanowisko dla storczyka powinno być dobrze oświetlone, jednak nie może to być światło bezpośrednie. Zaleca się wykorzystanie parapetów okien od strony wschodniej lub zachodniej. Nie należy stawiać storczyka od południowej strony, ponieważ zbyt ostre światło słoneczne poparzy liście rośliny.

Zbyt ciemne stanowisko również jest niekorzystne dla storczyka. Liście staną się ciemne i matowe, a brak słońca zatrzyma kwitnienie.

 Jak podlewać storczyki?

Storczyki podlewa się miękką wodą. Najlepsza jest deszczówka, ale woda z kranu odstawiona na jakiś czas w zupełności wystarczy.

Storczyki podlewa się dopiero wtedy, gdy podłoże jest przesuszone. Sprawdzić to można najprościej podnosząc doniczkę z kwiatem. Jeśli jest lekka, ziemia jest sucha. Najlepszym sposobem są kąpiele wodne, gdzie do połowy zanurza się doniczkę w pojemniku z wodą (np. misce) na około 20-30 minut. Po tym czasie należy wyciągnąć doniczkę z wody, odsączyć i ostawić. Pomiędzy podlewaniami warto spryskiwać korzenie rośliny miękką wodą. Liście i kwiaty storczyków nie lubią zraszania.

Jak przesadzać storczyki?

Storczyki przesadza się dopiero wtedy, gdy dolna część rośliny nie mieści się w doniczce. Zwykle ma to miejsce raz w roku, w zależności od tego, jak szybko rośnie roślina. Nie należy przesadzać storczyka, który kwitnie. Roślinę trzeba przesadzić do pojemnika wykonanego z tego samego materiału, w jakim znajdowała się do tej pory. Rośliny nie powinno się przesadzać do zbyt dużej doniczki, ponieważ duży rozmiar pojemnika niekorzystnie wpływa na jej rozwój. W za dużej doniczce może gromadzić się woda, a to może spowodować nadmierną wilgotność podłoża.

Nie powinno się przesadzać storczyka, który kwitnie.Shutterstock

Przed przesadzeniem warto namoczyć korzenie storczyka w wodzie, dzięki temu będą bardziej elastyczne i nie będą się łamać podczas przesadzania. Storczyk należy ostrożnie wyjąć, rozplątać jej korzenie i oczyścić z obecnego podłoża. Warto przejrzeć stan korzeni i usunąć te w złym stanie.

Na spodzie doniczki powinien być umieszczony drenaż oraz warstwa podłoża. Korzenie storczyka należy posypać węglem drzewnym, który chroni przed wnikaniem patogenów. Po delikatnym umieszczeniu storczyka w doniczce należy wsypać kolejną warstwę podłoża do około 2 cm od góry doniczki.

Kolejnym krokiem jest nieobfite podlanie rośliny i odstawienie na podstawkę z wodą na poprzednie stanowisko.

Jak przycinać storczyki?

Niektóre z odmian storczyków nie potrzebują przycinania. Są też takie, które przycina się dopiero, gdy cały pęd uschnie lub gdy pędy kwiatowe przekwitną. Z tego względu należy przed zakupem tej rośliny zorientować się, jakie będzie miała wymagania.

Storczyki, które wymagają takiego zabiegu należy przycinać po całkowitym ich przekwitnięciu. Nie powinno się przycinać zielonych części rośliny – tkanek, które są żywe, a można jedynie usunąć zdrewniałe elementy storczyka i przesuszone pędy kwiatowe. Najlepszym narzędziem do przycinania storczyków będzie zdezynfekowany sekator.

ZOBACZ TEŻ >> Monstera – jak dbać o to tropikalne pnącze w domowych warunkach? Kliwia pomarańczowa - kwitnienie, uprawa, rozmnażanie, odmiany

Autor:ks//mro

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości