Jak pielęgnować storczyki?  

Źródło:
TVNmeteo
Polscy naukowcy odkryli nowy gatunek orchidei
Polscy naukowcy odkryli nowy gatunek orchideiMarta Kolanowska
wideo 2/5
Polscy naukowcy odkryli nowy gatunek orchideiMarta Kolanowska

Storczyki to niezwykle piękne kwiaty, które zaczarują każde wnętrze swoją egzotyczną urodą. Aby jednak sprawiły dużo radości i efektownie kwitły warto wiedzieć, jak pielęgnować storczyki, czyli jak je podlewać, przesadzać i przycinać.

● Storczyk dendrobium i phalaenopsis to dwie najbardziej popularne w uprawie odmiany storczyków. ● Sztuczny storczyk jest doskonałą alternatywą dla osób które nie mają czasu i podejścia do pielęgnacji żywych roślin. ● Storczyki są dosyć wymagające w pielęgnacji – należy je umiejętnie podlewać, przesadzać i przycinać.

Odmiany storczyków

Tak jak i inne kwiaty, storczyki także mogą pochwalić się mnogością odmian i na pewno każdy ich wielbiciel znajdzie odpowiednią dla siebie. W zależności od odmiany nieco inne będą cechy rośliny takie jak wielkość, kształt kwiatów czy okres kwitnienia. Różnić się będzie także sposób pielęgnacji.

Najbardziej popularne w naszym kraju są dwie odmiany: storczyk phalaenopsis (falenopsis) oraz storczyk dendrobium.

Storczyk phalaenopsis, zwany także orchideą jest najbardziej znaną odmianą tej rośliny. Jest najczęściej spotykany w marketach. Cechują go duże, wyraziste kwiaty umieszczone na długim pędzie. Kolory, w jakich spotykane są najczęściej to biały, różowy i fioletowy. Coraz bardziej popularne są także kwiaty w cętki.

Storczyk dendrobium jest drugą najbardziej popularną odmianą z rodziny storczykowatych. Stosunkowo prosta uprawa kwiatu przyczyniła się do dużego zainteresowania wśród początkujących hodowców. Rośliny z tej odmiany charakteryzują się różnorodnością jeśli chodzi o wielkość. Można spotkać duże okazy sięgające powyżej metra, a także miniaturowe, które chętnie są uprawiane w mieszkaniach.

Istnieją także inne odmiany storczyków, które są mniej popularne w domach ze względu na większy stopień skomplikowania w uprawie, dlatego nimi zajmują się już bardziej doświadczeni miłośnicy pięknych roślin. Zaliczają się do nich: cymbidium, miltonia, katleja, sabotek.

Sztuczny storczyk – alternatywna ozdoba wnętrza

Sporą popularnością cieszą się również sztuczne storczyki. Wiele osób, które nie mają tzw. ręki do kwiatów, decyduje się na zakup sztucznego storczyka, który nie tylko stanowi piękną dekorację wnętrza, ale również nie sprawia żadnych problemów. Taki kwiat wystarczy tylko raz na jakiś czas przetrzeć z kurzu.

Naturalne storczyki mają charakterystyczną fakturę, która przypomina nieco plastik, dlatego sztuczne odpowiedniki tych kwiatów świetnie je imitują.

Jak dbać o storczyki?

Storczyki są raczej wymagającymi roślinami, dlatego po wybraniu tego najpiękniejszego i najzdrowiej wyglądającego trzeba znaleźć dla niego odpowiednie miejsce w domu. Stanowisko dla storczyka powinno być dobrze oświetlone, jednak nie może to być światło bezpośrednie. Zaleca się wykorzystanie parapetów okien od strony wschodniej lub zachodniej. Nie należy stawiać storczyka od południowej strony, ponieważ zbyt ostre światło słoneczne poparzy liście rośliny.

Zbyt ciemne stanowisko również jest niekorzystne dla storczyka. Liście staną się ciemne i matowe, a brak słońca zatrzyma kwitnienie.

 Jak podlewać storczyki?

Storczyki podlewa się miękką wodą. Najlepsza jest deszczówka, ale woda z kranu odstawiona na jakiś czas w zupełności wystarczy.

Storczyki podlewa się dopiero wtedy, gdy podłoże jest przesuszone. Sprawdzić to można najprościej podnosząc doniczkę z kwiatem. Jeśli jest lekka, ziemia jest sucha. Najlepszym sposobem są kąpiele wodne, gdzie do połowy zanurza się doniczkę w pojemniku z wodą (np. misce) na około 20-30 minut. Po tym czasie należy wyciągnąć doniczkę z wody, odsączyć i ostawić. Pomiędzy podlewaniami warto spryskiwać korzenie rośliny miękką wodą. Liście i kwiaty storczyków nie lubią zraszania.

Jak przesadzać storczyki?

Storczyki przesadza się dopiero wtedy, gdy dolna część rośliny nie mieści się w doniczce. Zwykle ma to miejsce raz w roku, w zależności od tego, jak szybko rośnie roślina. Nie należy przesadzać storczyka, który kwitnie. Roślinę trzeba przesadzić do pojemnika wykonanego z tego samego materiału, w jakim znajdowała się do tej pory. Rośliny nie powinno się przesadzać do zbyt dużej doniczki, ponieważ duży rozmiar pojemnika niekorzystnie wpływa na jej rozwój. W za dużej doniczce może gromadzić się woda, a to może spowodować nadmierną wilgotność podłoża.

Nie powinno się przesadzać storczyka, który kwitnie.Shutterstock

Przed przesadzeniem warto namoczyć korzenie storczyka w wodzie, dzięki temu będą bardziej elastyczne i nie będą się łamać podczas przesadzania. Storczyk należy ostrożnie wyjąć, rozplątać jej korzenie i oczyścić z obecnego podłoża. Warto przejrzeć stan korzeni i usunąć te w złym stanie.

Na spodzie doniczki powinien być umieszczony drenaż oraz warstwa podłoża. Korzenie storczyka należy posypać węglem drzewnym, który chroni przed wnikaniem patogenów. Po delikatnym umieszczeniu storczyka w doniczce należy wsypać kolejną warstwę podłoża do około 2 cm od góry doniczki.

Kolejnym krokiem jest nieobfite podlanie rośliny i odstawienie na podstawkę z wodą na poprzednie stanowisko.

Jak przycinać storczyki?

Niektóre z odmian storczyków nie potrzebują przycinania. Są też takie, które przycina się dopiero, gdy cały pęd uschnie lub gdy pędy kwiatowe przekwitną. Z tego względu należy przed zakupem tej rośliny zorientować się, jakie będzie miała wymagania.

Storczyki, które wymagają takiego zabiegu należy przycinać po całkowitym ich przekwitnięciu. Nie powinno się przycinać zielonych części rośliny – tkanek, które są żywe, a można jedynie usunąć zdrewniałe elementy storczyka i przesuszone pędy kwiatowe. Najlepszym narzędziem do przycinania storczyków będzie zdezynfekowany sekator.

ZOBACZ TEŻ >> Monstera – jak dbać o to tropikalne pnącze w domowych warunkach? Kliwia pomarańczowa - kwitnienie, uprawa, rozmnażanie, odmiany

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Pogoda na jutro, czyli na piątek 19.04. Kolejne godziny przyniosą nam pochmurną i zimną aurę - termometry na wschodzie kraju pokażą nawet -2 stopnie Celsjusza. W ciągu nocy spodziewane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Dość chłodny okaże się również dzień. 

Pogoda na jutro - piątek 19.04. W nocy lokalnie deszcz ze śniegiem i temperatura na minusie

Pogoda na jutro - piątek 19.04. W nocy lokalnie deszcz ze śniegiem i temperatura na minusie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam wiele niespokojnych chwil w pogodzie. Wiry niżowe będą wysyłały w naszą stronę kolejne fronty atmosferyczne, przynoszące ze sobą chmury, deszcz, a lokalnie nawet opady śniegu. Nocami temperatura przy gruncie spadnie do zaledwie -5 stopni Celsjusza.

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed przymrozkami, które tej nocy wystąpią w prawie całym kraju. Obowiązują też alerty przed oblodzeniem, a to oznacza, że warto zachować szczególną ostrożność.

Będzie naprawdę zimno. Alerty IMGW w 14 województwach

Będzie naprawdę zimno. Alerty IMGW w 14 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodzi masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędza te pogodowe zmiany.

Pogoda jest dziś chwiejna. Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Pogoda jest dziś chwiejna. Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W kwietniu zima lubi nam o sobie przypominać. W czwartek w części kraju pojawiły się opady śniegu. Są one związane z przechodzącym nad Polską chłodnym frontem atmosferycznym.

Kwiecień plecień na całego. W Polsce spadł śnieg

Kwiecień plecień na całego. W Polsce spadł śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Dubaju, który nawiedziła potężna burza z ulewnym deszczem, trwa sprzątanie po powodziach. Na lotnisku wciąż występują utrudnienia, ale jak przekazały władze portu lotniczego w czwartek po południu, w ciągu 24 godzin sytuacja powinna wrócić do normy.

"To była najbardziej przerażająca sytuacja, jakiej doświadczyłem"

"To była najbardziej przerażająca sytuacja, jakiej doświadczyłem"

Źródło:
Reuters, The Guardian, CNN

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Potężna ulewa nawiedziła Dubaj i spowodowała, że zalane zostały drogi, metro i lotnisko. O sytuacji w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich opowiadali Polacy.

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, Reuters

Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Ruang położonego na indonezyjskiej wyspie o takiej samej nazwie. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami. Zamknięto też międzynarodowe lotnisko w mieście Manado.

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po wyjątkowo ciepłym początku kwietnia do Polski powróciła zimowa aura. Śnieg spadł we wtorek rano na północy kraju. Ochłodzenie może trwać nawet do końca kwietnia.

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl

Ląduje w filiżance wielu z nas każdego dnia, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo, którzy przyjrzeli się przeszłości kawy, ustalili właśnie, że jej najpopularniejszy gatunek zaczął pojawiać się na pierwszych krzewach już ponad pół miliona lat temu.

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Nawałnice nawiedziły w weekend Pakistan. Jak przekazały lokalne władze, gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci ponad 40 osób. Ponad połowa z nich zginęła w wyniku rażenia piorunem. W południowo-zachodnich częściach kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

Źródło:
PAP, Times of India

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl