Pigwowiec - owoce, przetwory, uprawa. Pigwa a pigwowiec - czym się różnią? 

Źródło:
Lasy Państwowe
"Miasto musi objąć wsparciem ogrody działkowe"
"Miasto musi objąć wsparciem ogrody działkowe"TVN24
wideo 2/4
"Miasto musi objąć wsparciem ogrody działkowe"TVN24

Pigwowiec jest piękną ozdobą ogrodu. Dostarcza również owoców, z których można przygotować pyszne przetwory. Pigwowiec często mylony jest z pigwą, a są to dwie różne rośliny. Podpowiadamy, jak je odróżnić.

● Najpopularniejszym gatunkiem pigwowca jest pigwowiec japoński. ● Owoce pigwowca warto wykorzystać na przetwory. ● Uprawa pigwowca nie należy do najtrudniejszych.

Pigwowiec japoński, pośredni i okazały

Pigwowce to krzewy z rodziny różowatych. Dorastają do wysokości około półtora metra i kwitną wczesną wiosną. Pędy tego krzewu często pokryte są cierniami. Kwiaty pigwowca są różowe, łososiowe. Często uprawiany jest jako krzew ozdobny. Jesienią na pigwowcu pojawiają się owoce.

Spotkać można następujące gatunki pigwowca: pigwowiec japoński - najpopularniejszy gatunek pigwowca. Wywodzi się z Japonii, a do Europy trafił w XVIII wieku. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia na czerwono. Jedną z odmian pigwowca japońskiego jest „Cido”, która dorasta do metra wysokości. Kwitnie na pomarańczowo. pigwowiec pośredni - mieszanie dwóch gatunków: pigwowca japońskiego i okazałego. Jest wyższy od japońskiego i niższy od okazałego.  pigwowiec okazały (chiński, właściwy) - wywodzi się z Chin. Jest większy od pigwowca japońskiego. Kwitnie w maju i czerwcu na różowo, czerwono lub biało.

Pigwa a pigwowiec

Pigwowiec bardzo często mylony jest z pigwą. Są to jednak dwie różne rośliny. Owoce pigwy są większe niż owoce pigwowca - mają około 100-200 g. Kształtem przypominają jabłka lub gruszkę. Łatwo je odróżnić od owoców pigwowca, ponieważ pokryte są gęstym meszkiem, nazywanym kutnerem. 

Pigwowiec - owoce

Pigwowiec ma kuliste owoce, które kształtem przypominają jabłka. Ich masa nie przekracza zwykle 50 g. Niedojrzałe owoce mają zielony kolor, później przybierają żółtą barwę. Dojrzałe owoce mają cierpko-kwaśny smak i są dość twarde. Z tego powodu nie je się ich na surowo. Owoce pigwowca wykorzystywane są natomiast do różnego rodzaju przetworów.

Pigwowiec - przetwory

Krzewy pigwowca poza tym, że są ozdobą ogrodu, dają też owoce, które warto wykorzystać w kuchni. Jednym z pomysłów jest nalewka z pigwowca nazywana jest pigwowcówką. Jej przygotowanie trwa kilka miesięcy. Ma bursztynowy kolor.

Ciekawym pomysłem jest też sok z pigwowca lub syrop z pigwowca, który możesz dodawać do herbaty. Do jego przygotowania potrzebne są tylko owoce pigwowca i brązowy cukier. Owoce kroi się na cienkie pastki i układa w warstwach w słoiku, każdą warstwę zasypuje się cukrem. Owoce pigwowca puszczają sok, który się przelewa po kilku dniach do butelki lub zostawia razem z owocami w słoiku. Taki syrop świetnie sprawdza się jako zamiennik cytryny w herbacie.

Jeżeli masz owoce pigwowca, to możesz również przygotować dżem lub konfiturę z pigwowca. Dodatkowo będziesz potrzebować jedynie cukru i wody. W garnku gotujesz wodę z cukrem i dodajesz do niej pokrojone owoce. Po zagotowaniu zmniejszasz moc i później często mieszasz aż owoce zmiękną, rozgotują się i połączą. Całość przekładasz do słoików i stawiasz do góry dnem.

Pigwowiec - właściwości

W tradycyjnej medycynie chińskiej wykorzystywano pigwowca. Jego owocom przypisywano właściwości prozdrowotne. Były stosowane między innymi jako środek przeciwwymiotny, przeciwbiegunkowy czy łagodzący objawy różnych chorób (na przykład cholery i czerwonki).

Według badań ekstrakty z pigwowca działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie czy przeciwcukrzycowo. Owoce są natomiast źródłem przeciwutleniaczy. Pigwowiec ma obecnie duże zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym.

Pigwowiec - uprawa

Pigwowiec japoński nie jest wymagający w uprawie. Dobrze czuje się w średnio żyznej glebie, obojętnej lub lekko kwaśnej. Ważne, żeby nie była zasadowa. Co posadzić obok pigwowca? Pigwowcowi warto jest zostawić przestrzeń, ponieważ jest do dość ekspansywna roślina. Można też posadzić obok siebie kilka pigwowców i stworzyć z nich swoisty żywopłot.

Kiedy przycinamy pigwowca? W pierwszym roku po posadzeniu rośliny przycina się o połowę wszystkie pędy (w marcu lub w listopadzie). Dzięki temu zabiegowi krzew się zagęści. W drugim roku usuwa się wszystkie słabe pędy (wczesną wiosną). W kolejnych latach raz w roku, na wiosnę (w kwietniu lub maju) trzeba usunąć pędy, które mocno zagęszczają krzew. Pamiętaj, żeby robić to dopiero po przekwitnieniu. Obcina się też gałęzie, które są chore, uschnięte lub wrastają do środka krzewu.

Pigwowiec - kiedy zbierać? Owoce dojrzewają od września do października. Najlepiej jest je zbierać w październiku.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się w środę w Pszczynie (województwo śląskie). Nagranie, na którym widać chmurę w kształcie leja zniżającą się ku ziemi, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które możliwe są w nocy oraz w czwartek rano na wschodzie kraju. Synoptycy prognozują silne opady deszczu.

Niebezpiecznie do rana. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie do rana. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

W środę przez Polskę przechodziły burze i intensywne opady deszczu. Woda dostała się do przejścia podziemnego na dworcu kolejowym w Gdyni. Ulewy spowodowały podtopienia i zalania także w innych miejscach w kraju.

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura w kolejnych dniach będzie rosnąć aż do weekendu. Na termometrach zobaczymy wtedy nawet 32 stopnie Celsjusza. Możliwe są również burze z silnym wiatrem.

Upał wróci już za kilka dni

Upał wróci już za kilka dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowych krajach Europy, ogarniętych 40-stopniowymi upałami, płoną lasy. W środę z powodu dużego pożaru ewakuowano ponad tysiąc turystów z ośrodka wakacyjnego we włoskiej Apulii. W jednej z gmin w Aragonii na północnym wschodzie Hiszpanii zagrożone tereny musiały opuścić dziesiątki osób, w tym goście hotelu.

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Humbak wyskoczył z wody, spadł na rufę łodzi motorowej i przewrócił ją wraz z załogą - do takiego zdarzenia doszło u wybrzeży amerykańskiego stanu New Hampshire. Całe zajście zostało uchwycone na nagraniu.

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Źródło:
ENEX, BBC, The Post Business Insider

Pogoda na jutro. W czwartek 25.07 na termometrach zobaczymy od 22 do 26 stopni Celsjusza. W części kraju możliwe są opady deszczu i burze.

Pogoda na jutro - czwartek 25.07. Nie u wszystkich będzie pogodnie

Pogoda na jutro - czwartek 25.07. Nie u wszystkich będzie pogodnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek 22 lipca to najcieplejszy dzień na świecie w historii pomiarów - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Tym samym dzień ten wyprzedził niedzielę 21 lipca, która zdobyła ten tytuł zaledwie wczoraj.

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Źródło:
Reuters

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

Co najmniej 13 osób zginęło na Filipinach w wyniku obfitych opadów deszczu wywołanych przez tajfun Gaemi. Żywioł zmierza obecnie w kierunku Tajwanu, gdzie z powodu zagrożenia jakie niesie zamknięto szkoły, biura i instytucje finansowe oraz postawiono wojsko w stan gotowości.

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Źródło:
Reuters, PAP

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim, wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP