Najdroższa kawa świata - jak powstaje i ile kosztuje?

Źródło:
wildlifealliance.org
Fakty i mity o kawie
Fakty i mity o kawie
wideo 2/2
Fakty i mity o kawie

Najdroższą kawą na świecie nie jest Kopi Luwak, a Black Ivory Coffee - kawa, którą uzyskuje się z przetrawionych przez tajskie słonie ziaren kawy. Zobacz, jak powstają najdroższe kawy świata.

● Najdroższa kawa świata to nie Kopi Luwak lecz Black Ivory Coffee. ● Najdroższa kawa na świecie, Black Ivory Coffee, powstaje w Tajlandii z ziaren kawy uzyskanych z odchodów słoni. ● Kopi Luwak, mylnie uważana za najdroższą kawę świata, uzyskiwana jest z wydalonych przez łaskuny (cywety palmowe) ziaren kawy. ● Najdroższa kawa świata pod koniec 2021 roku kosztuje ponad 8 tys. zł za kg. 

Najdroższa kawa świata

Kopi Luwak, pochodzi z Indonezji. Jej wysoka cena podyktowana jest nietypowym sposobem pozyskiwania ziaren tej kawy. Dzikie azjatyckie cywety palmowe (łaskuny) znajdują najdojrzalsze i najświeższe ziarna kawowe, zjadają je i rozkładają w procesie trawienia. Potem wydalają je wraz ze swoimi odchodami, a ziarna są z nich wybierane, dokładnie myte i przetwarzane na kawę.

Kopi Luwak jest na pewno jedną z najdroższych kaw, ale droższą od niej jest tajska kawa Black Ivory Coffee. Ona także produkowana jest z wydalonych wraz z kałem ziaren kawy. Tu jednak kawę zjadają i wydalają słonie

Najdroższa kawa świata - cena

Za Black Ivory trzeba zapłacić nawet 8 745 tys. zł za 1 kg i to sprawia, że jest to pod koniec 2021 roku najdroższa kawa świata. W Polsce za 1 kg kawy Kopi Luwak z certyfikatem zapłacimy ok. 1800-2000 zł. 

Jak powstaje najdroższa kawa świata?

Black Ivory Coffee, czyli kawa z odchodów słonia, powstaje w Tajlandii. Mieszkające tam słonie zjadają owoce kawy i inne rośliny. W żołądku są one poddawane trawieniu, które trwa od 15 do 70 godzin. Enzymy trawienne słoni wytrącają z kawy proteiny, odpowiadające za gorzki smak kawy, ziarna mieszają się z innymi składnikami ich pożywienia i wydalane. Po wydaleniu ziaren są one zbierane, oczyszczane i używane do wytworzenia kawy. Znawcy mówią, że kawa Black Ivory ma czekoladowo-kwiatowy aromat. Żeby wyprodukować 1 kg kawy Black Ivory, słoń musi zjeść 33 kg ziaren kawy Thai Arabica. 

Podobnie powstaje Kopi Luwak. Łaskun zjada owoce kawowca. Trawi ich miąższ, a ziarna po częściowym nadtrawieniu i fermentacji wydala. Cywety wybierają tylko najsmaczniejsze, najlepsze owoce, a enzymy trawienne w żołądku pozbawiają ich goryczki, dlatego kawa Kopi Luwak ma łagodny aromat. Po odzyskaniu ziaren kawowca z odchodów łaskunów kawa jest czyszczona i przetwarzana tradycyjnie. Rocznie na światowy rynek trafia ok. 400 kg kawy Kopi Luwak.

Kopi Luwak - kontrowersje

Popularność kawy Kopi Luwak sprawiła, że wzrosło zapotrzebowanie na jej ziarna. Produkcja przeniosła się też do innych krajów azjatyckich: Chin, Kambodży, Wietnamu, Filipin. Największym producentem Kopi Luwak pozostaje jednak Indonezja. Ale skoro zapotrzebowanie jest tak duże, dziko żyjące cywety nie są w stanie mu sprostać. Dlatego produkcja tej kawy coraz częściej odbywa się w przemysłowych warunkach: łaskuny są więzione w ciasnych klatkach na ogromnych plantacjach i karmione na siłę ziarnami kawy. Są zestresowane, mają problemy zdrowotne z powodu monodiety (w naturze kawa jest tylko dodatkiem). To prowadzi do dużego cierpienia i wysokiej śmiertelności wśród tych zwierząt.

Producent Black Ivory Coffee zapewnia natomiast, że produkcja kawy z odchodów słonia jest w pełni etyczna. Kilka procent dochodu z jej sprzedaży trafia do Azjatyckiej Fundacji Słoni, która opiekuje się słoniami w Tajlandii. Słonie biorące udział w wytwarzaniu Black Ivory Coffee, zgodnie z zapewnieniami producenta, są pod stałą opieką weterynaryjną i nie są karmione wyłącznie ziarnami kawowca, które stanowią tylko dodatek ich diety.  Zwierzęta należą też do fundacji Golden Triangle, zajmującej się ochroną słoni.

Najdroższe kawy na świecie

Najdroższe kawy na świecie to nie tylko kawy uzyskiwane z odchodów zwierząt. Wiele z najdroższych kaw świata to ziarna uzyskiwane z upraw w trudno dostępnych rejonach świata. Są to m.in.: - kolumbijska Ospina Dynasty Gran Cafe Premier Grand Cru. 250 g tej kawy kosztuje ponad 3 tys. zł. Kosztuje dwa razy więcej od Kopi Luwak. Ziarna kawy uprawia się na wysokości ok. 2500 m n.p.m., w kolumbijskiej prowincji Antioquia.  - St. Helena - kawa z Wyspy Świętej Heleny. Za 125 g tej kawy zapłacimy prawie 280 zł. - Jamaica Blue Mountain - kawa uprawiana na Jamajce na wysokości ok. 1000-1500 m.n.p.m. Za 250 g kawy ziarnistej Jamaica Blue Mountain trzeba zapłacić ok. 250 zł. - Esmeralda Special - to kawa pozyskiwana z plantacji w Panamie. Zdobyła wiele światowych nagród. Za 100 g tej kawy trzeba zapłacić około 200 zł.

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: wildlifealliance.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed ulewnym deszczem. W kolejnych dniach prognozowane są przymrozki. Ostrzeżenia przed nimi mogą objąć cały kraj.

Alerty IMGW przed ulewami. Później przymrozki obejmą całą Polskę

Alerty IMGW przed ulewami. Później przymrozki obejmą całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 5.03. W nocy pojawią się opady deszczu, a miejscami także deszczu ze śniegiem i śniegu. W dzień również ma padać. Termometry wskażą od 4 do 12 stopni.

Pogoda na jutro - wtorek, 5.03. W części kraju spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem

Pogoda na jutro - wtorek, 5.03. W części kraju spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach w części kraju pojawią się opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Miejscami temperatura maksymalna nie przekroczy 3 stopni Celsjusza.

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend na jednej z najdłuższych autostrad w stanie Ohio pojawili się nietypowi uczestnicy ruchu drogowego.

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Źródło:
Reuters

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

Żarłacz biały został wyrzucony na brzeg we wschodniej Australii. Przed wypłynięciem na ląd zwierzę od pewnego czasu krążyło w pobliżu brzegu, widocznie cierpiąc. Jak podejrzewają eksperci, rekin mógł się czymś zatruć lub być chory.

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Źródło:
ABC News, The Guardian

Para supermasywnych czarnych dziur o rekordowej masie została zmierzona przez naukowców. Obiekty te znajdują się bardzo blisko siebie, ale do połączenia się w jedność dzielą je miliardy lat świetlnych. Badania sugerują, że może to wynikać właśnie z ich niezwykłej masy.

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

Źródło:
NOIR Lab

Biegacze opanowały stan Utah. Po zimowej burzy, której towarzyszyły silne podmuchy wiatru, ulice dwóch miast wypełniły się roślinami jak z westernu, a miejscami uformowały się trzymetrowe góry charakterystycznych, kulistych kwiatostanów. W usuwaniu roślin pomóc musiały lokalne władze.

"Armagedon biegaczy" na ulicach

"Armagedon biegaczy" na ulicach

Źródło:
Reuters, The Guardian, KMYU

Wulkan La Cumbre wybuchł na wyspach Galapagos w Ekwadorze. W nocy z soboty na niedzielę zaczął on wyrzucać z siebie strumienie żarzącej się lawy. Jak przekazały władze, to największa erupcja z tego stożka, jaką udało się do tej pory zarejestrować.

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Źródło:
Reuters

Ulewy nawiedziły północną Argentynę. W mieście Corrientes nad rzeką Paraną w ciągu zaledwie kilku godzin spadło 300 litrów wody na metr kwadratowy, co spowodowało poważne podtopienia. Jak przekazały władze, była to katastrofa o niespotykanej skali.

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Źródło:
Reuters, Meteored.com.ar

Zorza polarna była widoczna zeszłej nocy nad Polską. Szczególnie dobre warunki do obserwacji zjawiska wystąpiły w północnej części kraju. Zdjęcia i nagrania zorzy otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Zima zawitała do Kalifornii - i to bezpośrednio pod drzwi. Pracownicy ośrodka narciarskiego w górach Sierra Nevada przekonali się o tym na własnej skórze, gdy rano otworzyli drzwi i zobaczyli warstwę śniegu sięgającą niemal górnej framugi. W ciągu doby spadło tam niemal 90 centymetrów śniegu.

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Źródło:
CNN, Sugar Bowl Resort

Rekordowo ciepły luty nie jest zwykłą anomalią, ale skutkiem zmian klimatycznych zachodzących na całym świecie. Profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tłumaczył, że w walce z globalnym ociepleniem coraz trudniej będzie nam liczyć na oceany - ta naturalna "chłodnica" naszej planety sama staje się coraz cieplejsza. Naukowiec ostrzegł, że skutki zmian klimatycznych odczujemy wszyscy.

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lawiny porwały turystów na północy Japonii. Jak przekazali funkcjonariusze policji, w niedzielę doszło do dwóch niepowiązanych ze sobą wypadków. Zginęły dwie osoby.

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP, NHK, The Japan News

Strażacy walczą z "potwornym" pożarem, który od prawie tygodnia szaleje w Teksasie. W wyniku żywiołu życie straciły co najmniej dwie osoby. Ogień pochłonął obszar liczący ponad 400 tysięcy hektarów, co czyni go największym pożarem odnotowanym w tym stanie.

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Źródło:
Reuters, CNN

Wulkan Popocatepetl jest drugą najwyższą górą Meksyku. W sobotę znów dał o sobie znać i wyrzucił w powietrze chmurę dymu i popiołu. Wzbiła się ona na wysokość kilku kilometrów.

Popocatepetl znowu niepokoi

Popocatepetl znowu niepokoi

Źródło:
ENEX, volcanodiscovery.com, gob.mx

Zambia i sąsiednie Zimbabwe zmagają się z niespotykaną od dekad suszą. Wodospady Wiktorii, uznawane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, po wielu tygodniach suszy, zamiast kaskad wody pokazują turystom skalne ściany. Prezydent Zambii ogłosił stan wyjątkowy.

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters, AP

Za nami miesiąc, który zapisał się w historii meteorologii. Choć w kalendarzu był luty, to pogodowo przenieśliśmy się do kwietnia. Zwłaszcza w ostatnich dniach, kiedy termometry pokazywały blisko 20 stopni Celsjusza.

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Śnieżyce nawiedziły Kalifornię. Gwałtowna aura spowodowała, że tysiące domów zostało pozbawionych prądu. Miejscami pokrywa śnieżna może przekraczać trzy metry.

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Źródło:
Reuters, The Guardian

Wiosna w Tatry przyszła wyjątkowo wcześnie. Po rekordowo ciepłym lutym śniegu w dolinach w większości miejsc już próżno szukać. Ten leży w wyższych partiach gór, gdzie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Brazylijski stan Acre zmaga się z powodziami. W mieście Brasielia sytuacja nigdy nie była tak trudna. Setki mieszkańców zostało bez dachu nad głową, a tysiące przesiedlono. Skutki żywiołu można zobaczyć na nagraniach z drona.

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

Źródło:
Reuters

Do Polski zbliża się ochłodzenie. Zima nie wraca, ale jak podkreślił rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, zapanuje "wczesna wiosna". Po niespotykanie ciepłym lutym pogoda zacznie pasować do kalendarza. Synoptyk przekazał również, jakiej aury możemy spodziewać się w czasie Wielkanocy i na początku kwietnia.

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Śnieg pokrył w sobotę rano niektóre obszary zachodniej Anglii. Warunki do podróżowania były trudne. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie zimowych opadów w Bristolu.

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

Źródło:
BBC, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Testy systemu ostrzegania przed tsunami przeprowadzono w piątek w Lizbonie przy Placu Handlowym. Specjaliści podkreślają, że stolica Portugalii jest w znacznym stopniu narażona na trzęsienie ziemi, które może doprowadzić do powstania groźnych fal.

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Źródło:
PAP

Sycylia zmaga się z poważną suszą. Brak opadów zimą sprawił, że dostęp do słodkiej wody jest mocno ograniczony. Mieszkańcy muszą magazynować deszczówkę.

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tak ciepłego lutego w Polsce nie było od ponad 100 lat. Już na samym początku miesiąca zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki wiosny. - Właściwie można powiedzieć, że nie tyle wiosna przychodzi wcześniej, co skraca się zima - skomentował rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. - To już nie będzie to, co kiedyś, gdy temperatura ujemna utrzymywała się kilkanaście czy kilkadziesiąt dni. To już się zmieniło - powiedział.

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl