Waży się obecność wojsk NATO w Afganistanie. Sekretarz generalny Sojuszu podaje warunek

TVN24 | Świat

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP

Ministrowie obrony państw Sojuszu nie podjęli na razie decyzji o wycofaniu wojsk z Afganistanu - przekazał w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał, że kontynuowane będą konsultacje w tej sprawie, a ewentualne wycofanie sił uzależnione jest od "wyraźnego spadku przemocy" w Afganistanie.

W czwartek odbyło się wirtualne spotkanie ministrów obrony państw NATO w Brukseli. Po nim sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg mówił o ustaleniach w kontekście obecności wojsk w Afganistanie. - Na tym etapie nie podjęliśmy ostatecznej decyzji, co do naszej dalszej obecności - przekazał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Sojusznicy NATO będą nadal ściśle się konsultować"

Stoltenberg przypomniał, że "zbliża się termin 1 maja", do kiedy amerykańscy żołnierze mają wycofać się z tego kraju. W związku z tym - jak mówił - "sojusznicy NATO będą nadal ściśle się konsultować" i koordynować działania w nadchodzących tygodniach.

Wskazał też na uzależnienie ewentualnego wycofania sił Sojuszu od tego, czy w Afganistanie dojdzie do "wyraźnego spadku przemocy".

Sekretarz generalny NATO zapowiedział jednocześnie znaczące wzmocnienie misji szkoleniowej w Iraku z 500 do 4 tys. wojskowych. Wyjaśniał, że decyzja ta została podjęta na wniosek irackiego rządu. Ma ona zapobiec wzmocnieniu się tak zwanego Państwa Islamskiego (IS).

Amerykańskie siły w Afganistanie

W Afganistanie stacjonuje obecnie około 10 tys. żołnierzy państw NATO i ich sojuszników. Zgodnie z porozumieniem zawartym w lutym ubiegłego roku przez administrację ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa z talibami, Amerykanie mają wycofać się z tego kraju do 1 maja 2021 roku. W zamian bojownicy zobowiązali się do zaprzestania ataków na obywateli Stanów Zjednoczonych i likwidację baz międzynarodowego terroryzmu.

Amerykańscy żołnierze w AfganistaniePAP

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: