Ambasador USA przy OBWE: Putin jest prawdopodobnie świadomy rosyjskich zbrodni w Ukrainie

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP
Zniszczenia w Buczy
Zniszczenia w BuczyTVN24
wideo 2/21
TVN24Zniszczenia w Buczy

Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Według amerykańskiego ambasadora przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), rosyjski prezydent Władimir Putin jest najprawdopodobniej świadomy tortur, gwałtów, przymusowej relokacji i innych zbrodni wojennych popełnianych przez jego żołnierzy na zajętych terytoriach. 

- Chcemy podkreślić, że nikt nie będzie wyjęty spod prawa i wszyscy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - powiedział ambasador USA przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Michael Carpenter. Amerykański dyplomata podkreślił, że "możemy założyć, że duża część rosyjskich władz powinna być świadoma tego, co dzieje się na Ukrainie".

Komentując zbrodnie, których w podkijowskiej Buczy dopuszczali się rosyjscy żołnierze, Carpenter zaznaczył, że "trudno jest sobie wyobrazić, żeby Kreml nie wiedział w kwietniu, co działo się w tym mieście".

Bucza po wycofaniu się rosyjskich wojsk (10.05.2022)Aziz Karimov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Zełenski: ponad 34 tysiące zbrodni popełnionych przez Rosjan

W czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę organy ścigania zarejestrowały w kraju 34 039 zbrodni popełnionych przez wojska rosyjskie. - Wierzę, że Międzynarodowy Trybunał Karny nieuchronnie wymierzy karę za zbrodnie podlegające jego jurysdykcji - ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne - przekazał za pośrednictwem łącza wideo na konferencji w Hadze poświęconej rozliczeniu zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie.

Jak podkreślił, należy powołać specjalny trybunał, który zajmowałby się tylko rosyjską inwazją na Ukrainę. Zełenski wyjaśnił, że taki trybunał miałby za zadanie wymierzyć sprawiedliwość "tym, którzy rozpoczęli tę katastrofę". Jego zdaniem powinien on ścigać rosyjskie władze, ponieważ to im może być najłatwiej uniknąć odpowiedzialności. - Nie można do tego dopuścić - oświadczył.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Aziz Karimov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości