W Waszyngtonie nie chcą Rosjan. Putin "nie za bardzo rozumie"


Prezydent Władimir Putin powiedział w czwartek w Astanie, że odmowa przyjęcia delegacji rządowej Rosji przez Waszyngton jest przejawem "niekonstruktywnego podejścia". Jego zdaniem słabość stanowiska USA "wynika z braku planu uregulowania w Syrii". Prezydent Rosji przebywa w czwartek z oficjalną wizytą w Kazachstanie.

- Nie za bardzo rozumiem, w jaki sposób nasi amerykańscy partnerzy potrafią godzić krytykę rosyjskich działań antyterrorystycznych w Syrii z jednoczesnym odrzucaniem możliwości bezpośredniego dialogu w sprawie politycznego uregulowania kryzysu w Syrii – zaznaczył Władimir Putin w wypowiedzi dla rosyjskiej telewizji państwowej. Rosyjski przywódca uważa, że strona amerykańska nie ma jasnej wizji, jak rozwiązać problemy Syrii. - A ponieważ nie mają planu działań, toteż uznali, że nie ma o czym rozmawiać – podkreślił, zaznaczając przy tym, że Moskwa "pozostawia otwarte drzwi i będzie gotowa prowadzić negocjacje ze wszystkimi uczestnikami tego złożonego procesu".

Rosyjska oferta, amerykańska odpowiedź

Propozycję rosyjsko-amerykańskich rozmów na szczeblu rządowym została złożona pod koniec września przez prezydenta Władimira Putina podczas jego wizyty w Nowym Jorku w związku z obradami Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Chodziło, jak podkreśla agencja AFP, o wizytę delegacji amerykańskiej w Moskwie. Wobec rezerwy, z jaką Biały Dom odniósł się do tego pomysłu, Moskwa zaproponowała następnie złożenie wizyty w Waszyngtonie przez delegację rządu Rosji z premierem Dmitrijem Miedwiediewem na czele. W czwartek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow poinformował, że USA nie widzą konieczności rozmów na szczeblu rządowym. Opowiadają się natomiast za kontynuacją rozmów czynników wojskowych "w sprawie działań pozwalających uniknąć incydentów w powietrzu". Rzecznik Białego Domu Josh Earnest skomentował wypowiedź Ławrowa następująco: - Mówiąc szczerze, powiedzieliśmy, że nie jesteśmy zainteresowani tą wizytą, ponieważ Rosja nie jest wciąż skłonna wnieść coś konstruktywnego do naszej walki przeciw Państwu Islamskiemu. Moskwa ma swe własne plany odnośnie do Syrii i właśnie je realizuje – powiedział.

Konsultacje trwają

Czwartkowy komentarz Putina stanowi rozwinięcie jego środowej wypowiedzi, w której wyraził opinię, że "dialog między Rosją i USA w sprawie Syrii nie powinien ograniczać się tylko do kontaktów na szczeblu wojskowym". Niezależnie od wszystkich politycznych kontrowersji, przedstawiciele kół wojskowych Rosji i USA prowadzą regularne konsultacje w sprawie sposobów unikania możliwej kolizji amerykańskich i rosyjskich sił powietrznych w Syrii. W czwartek odbyła się trzecia już wideokonferencja z udziałem wojskowych Rosji i USA. "Porozumienie w tej sprawie może być podpisane w najbliższych dniach" – zauważa agencja AFP.

[object Object]
Rosyjskie bombowce Su-24 i samoloty szturmowe Su-25 dokonały nalotów na cele tak zwanego Państwa IslamskiegoMO Rosji
wideo 2/27

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości