Wojna domowa w Syrii

26 sierpnia 2013

Rządowa armia przejęła władzę nad strategicznie położonym Ma’arrat an-Numan - poinformowały syryjskie media. Drugie pod względem wielkości miasto w prowincji Idlib było w rękach rebeliantów od 2014 roku.

W niedzielę o północy Rosja i jej sojusznicy wstrzymali naloty w regionie Idlib w Syrii. Jest to wynik porozumienia osiągniętego z Turcją kilka dni wcześniej. Tureckie ministerstwo obrony poinformowało, że sytuacja w regionie jest spokojna "z wyjątkiem jednego lub dwóch incydentów".

Prezydenci Władimir Putin i Baszar al-Asad spotkali się w stolicy Syrii, Damaszku. Jak podał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, syryjski przywódca "wyraził wdzięczność za pomoc Rosji" w walce z terroryzmem. Wtorkowa wizyta Putina w Syrii była pierwszą od 2017 roku, kiedy to odwiedził rosyjską bazę Hmejmim w prowincji Latakia.

Ankara podejmuje starania zmierzające do powstrzymania napływu w stronę tureckich granic migrantów uciekających z prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii - przekazał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. - Właśnie teraz od 200 do 250 tysięcy migrantów zmierza ku naszym granicom - powiedział w czwartek.

Stany Zjednoczone nie będą tolerować działań Iranu, które narażają Amerykanów na niebezpieczeństwo - oświadczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo po przeprowadzeniu przez armię USA w Iraku i Syrii nalotów wymierzonych we wspieraną przez Teheran milicję Kataib Hezbollah. - Ataki zakończyły się sukcesem - poinformował szef Pentagonu Mark Esper. Według MSZ Iranu, działanie Amerykanów było "przykładem terroryzmu".

Sytuacja humanitarna ludności w wielu częściach Syrii jest obecnie gorsza niż na początku bieżącego roku, w 2020 roku pomocy wymagać będzie tam 11 milionów osób – powiedziała w czwartek na forum Rady Bezpieczeństwa zastępczyni sekretarza generalnego ONZ do spraw humanitarnych Ursula Mueller.

Nie żyje James Le Mesurier, współzałożyciel Białych Hełmów - grupy ratującej cywilów w pogrążonej wojną Syrii. Jak podają media, 48-letni Brytyjczyk prawdopodobnie wypadł z balkonu swojego apartamentu w Stambule. Anonimowy dyplomata, cytowany przez agencję Reutera, ocenił jednak, że okoliczności śmierci Brytyjczyka są "niejasne".

W poniedziałek Ankara rozpoczęła zapowiedziany kilka dni temu proces deportacji byłych bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego do krajów, z których pochodzą. Turcja odesłała już obywatela Stanów Zjednoczonych, a wkrótce ma to czekać także siedmiu Niemców - podała agencja Reutera, cytując rzecznika tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych.